Dukla 61 je dvojdílný film České televize, který přiblížil největší důlní neštěstí v poválečném Československu. Tím byl požár v dole Dukla, ke kterému došlo 7. července 1961. V dole u Havířova ten den zahynulo 108 havířů.

Historie dolu Dukla

Důl Dukla byl založen ještě v dobách Rakouska Uherska, konkrétně v roce 1907. Tehdy se šachtaq jmenovala po císaři Františku Josefu I., později, za první republiky byl přejmenován na Důl Suchá. Na Důl Dukla byl přejmenován teprve v říjnu 1949.

Důl byl významný především pro obyvatele nejmladšího českého města – Havířova. A byl rovněž nejdéle fungujícím dolem na jeho území. Navzdory tragédii se v něm těžilo i nadále. Uzavřen byl až na přelomu let 2006 a 2007 a to i navzdory tomu, že ještě na přelomu tisíciletí se v dole těžilo přes milion tun uhlí ročně.

Neštěstí na dole Dukla

Na dole Dukla došlo 7. července 1961 k největší důlní tragédii v historii poválečného Československa. V osudový den jeden z horníků zavadil o spouštěcí pásku pásového dopravníku v jedné z chodeb. Sám si přitom ničeho nevšiml.

Pásový dopravník se díky tomu rozběhl naprázdno. Gumový pás dopravníku se následně třením vznítil a způsobil v podzemí požár nevídaných rozměrů. Ranní směna havířů ještě vyfárala. Ta odpolední už takové štěstí neměla. Pod zemí v tu chvíli bylo 338 havířů.

Ti dispečink poprvé informovali o zápachu v dole. Nad zemí ale toto hlášení nikdo neřešil. Dispečer se situaci začíná věnovat až krátce po páté hodině odpoledne, kdy havíři hlásí dým i z dalších pater dolu.

První záchranáři do dolu sjíždějí až v půl šesté a další záchrana se vleče. Teprve několik minut před sedmou hodinou večer stáhlo vedení všechny horníky z dolu na povrch. Pro 108 z nich je ale pozdě. Jedinou možností, jak oheň zastavit bylo zastavit přívod vzduchu. Záchranáři proto začali po jedenácté hodině večer požářiště uzavírat pytli s pískem.

Následky tragédie

Snad největší změnou, kterou tragédie vyvolala, bylo zavádění nehořlavých pásů pro důlní dopravníky.

Řada strůjců neštěstí ale nikdy potrestána nebyla, a pokud ano, tak jen mírně. Do vězení se dostal pouze důlní dispečer, který byl ovšem odsouzen za snahu padělat dokumenty. Potrestán byl rovněž náměstek ředitele, který byl v době neštěstí vyzvednout tchýni na nádraží a do dolu se vrátil až ve chvíli, kdy se volali záchranáři.

Samotný ředitel Ladislav Klimša ale od soudu odešel pouze s podmínkou. Dolu navíc následně šéfoval dalších sedm let.

Film Dukla 61

Dvojdílný film Dukla 61 natočil pro Českou televizi režisér David Ondříček. Ten svůj štáb vůbec nešetřil. Aby události působily, co nejreálněji vydal se i herci do dolů napříč republikou. Ty daly zabrat každému. Komlikací ale při natáčení bylo mnohem více.

Ve filmu navíc vedle stálic českého filmu jako Marthy Issové, nebo Jiřího Langmajera se představili i vycházející hvězdy se slavnými předky. V roli jednoho z havířů se na obrazovce objevil syn choreografa Richarda Hese Oskar. Jeho těhotnou partnerku navíc hrála vnučka ovarového režiséra Miloše Formana Antonie Formanová.

Více o vycházejících hvězdách z filmu Dukla 61 si přečtěte zde

Na oba díly filmu se můžete podívat zde

Video
Video se připravuje ...

Film Dukla 61 o smrti 108 horníků šokoval národ i kritiky Česká televize

Fotogalerie
69 fotografií