Našli jsme skutečného Milana Šlachtu (81) z Dukly 61: Při nebezpečí jsem klidný a soustředěný!

Autor: Jindřich Bíč - 
4. června 2018
05:02

Hlavní hrdina filmu Dukla 61 se jmenuje podle vysloužilého horníka Milana Šlachty. Ten radil scenáristovi s tím, jak to chodí v dole. Zatímco filmový Milan Šlachta zahyne, ten skutečný stále žije.

Hlavní hrdina v podání Marka Taclíka se jmenuje jako vy. Je jeho postava inspirovaná také vaším charakterem?

„Nemáme nic společné. S Markem Taclíkem jsem se dosud nesetkal. Je mi hodně sympatický a roli kritického havíře zahrál bravurně. Nutno říct, že žádná taková osobnost v té době na šachtě nebyla. Je to fiktivní postava. Dát mu jméno Milan Šlachta byl nápad scenáristy Jakuba Režného – snad proto, že při každé jeho návštěvě v Havířově jsme se setkali a stali jsme se přáteli. Je mi líto, že ho Jakub nechal zemřít, ale já ještě žiji.“

Jak byste popsal sám sebe?

„Ať hodnotí druzí. Jsem starý protivný dědek. Brzy všem lezu na nervy.“

Šlachta ve filmu dostane klaustrofobické záchvaty. Zažil jste něco podobného, případně někdo z vašeho okolí?

„Osobně ne. Při nebezpečí jsem naopak klidný a soustředěný. Ale poznal jsem i chování kolegů, kteří při nebezpečí zpanikaří. Hlavně při projevech příznaků důlního otřesu.“

Jak se změnila bezpečnost dolu po tom neštěstí?

„Podstatně! Havárie urychlila vydání připravovaného územně jednotného bezpečnostního předpisu a vynutila revizi do té doby platných pokynů a předpisů pro likvidaci havárií v hlubinných dolech. K zabránění vzniku obdobných požárů u pásových souprav a omezení jejich následků byly vydány předpisy pro provoz pásových dopravníků (nový systém MJM), zpracování řádného projektu rozvodu požární vody v dole, vystrojování pásových chodeb nehořlavými materiály, zavedení nepřetržitého dozoru u pásů atd. Je to celá řada dalších opatření, která byla postupně v dolech zaváděna.“

I přes lepší bezpečnostní podmínky docházelo k smrtelným úrazům. Jak jste se vyrovnávali se smrtí svých kolegů?

„Velká část úrazů, i smrtelných, je i dodnes zaviněna nedodržováním zásad bezpečnosti. Pracoval jsem na odboru bezpečnosti práce, kde bylo úkolem šetření příčin úrazů a nehod a rovněž oznamování zranění rodinným příslušníkům. A ztráta každého kamaráda byla vždy traumatizující.“

Jakou pro vás nejtěžší situaci jste v dole zažil?

„Řídil jsem jako technický vedoucí odstřelu přípravy a provedení odstřelů velkého rozsahu na několika dolech OKD, SHD i ve Španělsku. Jejich příprava trvala i několik směn ve zvláštních podmínkách. A vlastní odpal náloží trhavin o hmotnosti několika stovek kilogramů byl vždy riskantní.“

Havíři ve filmu mluví často hodně vulgárně, bylo to takhle běžné, nebo to je přehnané?

„Myslíte, že tak mluvili jenom havíři ve filmu? Vůbec to nebylo přehnané. Bylo to dobou a tvrdou prací.“

Viděl jste film?

„Film jsem několikrát viděl a líbí se mi moc. Hlavní význam filmu je přiblížení práce horníků široké veřejnosti v celé republice, upozornění na nebezpečí v dole a velké riziko při nedodržování zásad bezpečnosti, které vede k tak veliké tragédii.“

VIDEO: Dukla 61 je příběhem velké tragédie a skutečného filmařského umu.

Video  Dukla 61 je příběhem velké tragédie a skutečného filmařského umu.  - Česká televize, Totalfilm.cz
Video se připravuje ...

kukukuu ( 4. června 2018 14:59 )

Že Ti straší Babiš v prázdné palici není můj problém. Napiš, která masa komoušů (početnější než modrých strak) začala v osmdesátém devátém rozkrádat republiku.

kukukuu ( 4. června 2018 11:00 )

"V osmdesátém devátém komouši začali rozkrádat republiku" ... to musela být dřina něco takového vymyslet. Nebo používáš slovo "komouši" jako označení pro nejdravější aktivisty Občanského hnutí a ODS ?

oldinek ( 4. června 2018 08:51 )

Dobře natočeno.Pravdivý byl i ten začátek,když si pustili havíři pás,aby na něm vyjeli a pak ho nezastavili a to byl začátek této tragedie.

Zobrazit celou diskusi