Úterý 22. září 2020
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Natáčení Dukly 61: Záchvaty paniky, zima a strach jít na záchod

/
 • Drsné natáčení filmu Davida Ondříčka Dukla 61
  29. května 2018 ● 05:40

  Během natáčení filmu Dukla 61 o tragické události z roku 1961, kdy v ostravských dolech zemřelo 108 horníků a komunisté se tuto katastrofu snažili utajit, herci zakusili hořkost dramatického příběhu. Režisér David Ondříček (48) je nahnal do nebezpečných dolů několik set metrů pod zemí, kde je ničily zima, špína a klaustrofobie.

 • 1.

  Extrémní podmínky

  První díl dvoudílného filmu zhlédli diváci v neděli večer na České televizi a drama podle skutečné události ihned zaznamenalo obrovský úspěch. Panické ataky klaustrofobie se nevyhnuly nikomu, ani samotnému režisérovi Davidu Ondříčkovi.

  Video
  délka: 00:40.13

  Film Dukla 61 o smrti 108 horníků šokoval národ i kritiky Česká televize

  Třetí den jsme točili 100 metrů pod zemí v chodbě asi kilometr dlouhé, dva metry vysoké a dva metry široké. Bylo tam 40 lidí štábu, kteří do sebe naráželi a mačkali se. Na zemi seděl zkušený kameraman a zaslechl jsem, jak říká, že nic extrémnějšího nezažil,“ popsal drsné podmínky režisér, kterému herci odkývali 20 natáčecích dní v opravdu nebezpečných dolech po celé republice.

  Novinky České televize: Dukla 61
  Novinky České televize: Dukla 61
  Autor: ČT

 • 2.

  Zvýšený tep

  Největší hrůzu měl z natáčení ale on sám – musel totiž překonat chorobný strach z malého prostoru. „Dlouho jsem o sobě tvrdil, že mám klaustrofobii. Opravdu jsem měl zvýšený tep, víc jsem dýchal, když jsem se dostal do takového malého prostoru. Ale slíbil jsem si, že to překonám,“ přiznal deníku Aha!, co mu komplikovalo natáčení.

  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Autor: archiv ČT

 • 3.

  Bez paniky

  Když jsme jeli na ty první obhlídky, tak tam s námi jely ještě nějaké holky, které se tvářily, že se nic neděje. Tak jsem si stoupl do toho výtahu a říkal jsem si – teď jsi v roli režiséra, nemůžeš dělat paniku. A sjeli jsme dolů 900 metrů,“ vzpomněl si na perné chvilky. S temným místem se ale dokázal sžít. „Časem jsem si to oblíbil,“ tvrdil nakonec dvojnásobný otec.

  Z natáčení filmu Dukla 61
  Z natáčení filmu Dukla 61
  Autor: Česká televize

 • 4.

  108 mrtvých mělo být zapomenuto

  Dvoudílný televizní film zachycuje osudy rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století se 108 oběťmi, která měla být zapomenuta. První díl je rodinné drama, druhý spíš katastrofický film. Milan Šlachta je revírníkem na Dole Dukla, jeho žena Marie je v domácnosti. Jejich osmnáctiletý syn Petr čeká se stejně starou dívkou dítě. Aby získal byt a zajistil svou rodinu, nastupuje do stejného dolu jako otec. Dne 7. 7. 1961 vypukne v dole požár a na povrchu statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. Druhý díl filmu Česká televize uvede 3. června ve 20:15 hod.

  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Autor: archiv ČT

 • 5.

  Komplikace č.1 - Přízvuk

  Další výzvou byl pro herce ostravský dialekt, který chtěl Ondříček zachovat pro větší autentičnost. Zabrat dal hlavně Jiřímu Langmajerovi (51) coby řediteli dolu. „Dokonce mě jeden z kolegů, který je z Ostravy a ve filmu hrál horníka, dostal na starost. Měl za úkol kontrolovat, jestli skutečně zním jako Ostravák,“ prozradil. Výjimku nedostala ani Ondříčkova manželka. Správný přízvuk ji učila maminka kolegy Roberta Mikluše (35). „Pracovaly jsme na tom pilně. Zdena byla tvrdá, ale vynikající učitelka,“ pochvaluje si Martha Issová (37).

  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Autor: archiv ČT

 • 6.

  Komplikace č.2 - Těhotenství

  Za roli byla Martha Issová manželovi vděčná. Před první klapkou však zjistila, že čeká miminko. „Nejdřív jsem se toho bála, ale byla jsem úplně na začátku těhotenství. Vzhledem k tomu, že hraju matku čtyř dětí, jsme si říkali, že břicho té postavě může jenom pomoct,“ řekla deníku Aha! filmová Marie Šlachtová. Pořádně zabrat jí bříško dalo hlavně na konci, kdy se musela složitě soukat do kostýmu.

  Martha Issová
  Martha Issová
  Autor: Martin Hykl

 • 7.

  Komplikace č.3 - Záchod

  Jakmile herci překonali strach ze stísněného prostoru, museli ustát další nepříjemnost. A to dost intimní! Stejně jako havíři si totiž neměli kam odskočit. „Ten pocit, když po třech kilometrech dojdete na lokaci a chytne vás to a víte, že štáb na vás nemůže tak dlouho čekat, je divný. Bez cigaret, bez papíru – prostě na partyzány,“ prozradil Robert Mikluš alias Eda Slonka. „Dokonce jsem vypsal během natáčení odměnu pět piv za odvahu jít na záchod dole. Asi nejvíc piv jsem zaplatil Marku Taclíkovi,“ směje se.

  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Autor: archiv ČT

 • 8.

  Komplikace č.4 - Doly

  Z původního Dolu Dukla zbyly dnes už jen dvě poslední budovy. Hlavní z nich byla v postprodukci přenesena ve 3D do natočeného materiálu. Tvůrci tak museli na natáčení hledat i další lokace. Nakonec dohromady využili hned pět jiných dolů. A to: Rako Lupky v Rakovníku, důl Barbora v Karviné, důl Žofie v Ostravě-Porubě, doly Chlebovice a Paskov ve Frýdku-Místku. Natáčelo se také v exteriérech města Havířov a v Příbrami.

  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Autor: ČSFD

 • 9.

  Komplikace č.5 - Zima a úrazy

  Marek Taclík (45), Oskar Hes (19), Robert Mikluš a další filmoví horníci se museli pořádně otužovat. Do půl těla nazí museli rubat maximálně ve 12 stupních. „Bylo tam i dost vlhko. Když tam byli celý den, tak jim byla příšerná zima. Vždycky jsme je zabalili do péřovek a oni to nějak vydrželi,“ vyprávěl režisér. „Osvětlení většinou spočívalo v čelních lampách helem. Na konci dne jsme v únavě, která z poblikávajících světel přicházela, často ztráceli pozornost. Dodnes se divím, že se nikomu nic nestalo,“ řekl Mikluš. „Museli jsme opravdu dávat pozor na hlavu a také na to, kam šlapeme,“ potvrdil jeho slova Martin Myšička (48). 

   

  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Scény z natáčení katastrofického filmu Dukla 61
  Autor: archiv ČT

  Video
  délka: 00:40.13

  Film Dukla 61 o smrti 108 horníků šokoval národ i kritiky Česká televize

   

  Fotogalerie
  37 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 16

horalysa: Pravý Ostravák ihned pozná herce podle "zobáku". Ač se herci z Prahy snaží jakkoliv, ihned poznám, že "ostravák" to není ani náhodou. Ta jejich "ostravština" mi rve uši. Jediné co jim jde, jsou sprosté výrazy. Šokuje mě, že veřejnoprávní ČT to dává v hlavním vysílacím čase. Jedno sprosté slovo Zemana a kavárníci z Prahy jsou na Václaváku. V tomto filmu se to hemží sprostými slovy a nás to nechává v klidu. Zajímavý národ.

(29. 05. 2018 15:55)

agfor: Konečně komedianti na chviličku prožívali za těžký prachy to, co prožívají denně horníci za pár šupů. byl jsem ve všech hlubinných dolech na Mostecku a nechtěl bych tam dělat ani za milion.

(29. 05. 2018 15:47)

arachnaaman: Tak práce v dolech je martyrium,natáčení bylo proti tomu procházka růžovým sadem,ale pro všechny zúčastněné tam dole to musel být očistec.K tomu přízvuku-Taclík mluví bez přízvuku,vyznívá to tak,že se přistěhoval z Prahy,a Issová, a další mají způsob mluvy a přízvuk spíš cikánský.Trochu víc se to nepovedlo,pár jedinců z řad herců,pocházejích z regionu to nezachrání.Měli obsadit všechny z Ostravy a přilehlého okolí,tohle byl velký kámen úrazu.Že by zrovna na tom pohořel film,je málo pravděpodobné,a bylo by to aspoň autentické.Herci z Prahy,zejména Issová působí nevěrohodně,svázaně,a kazí to celý film.

(29. 05. 2018 10:16)

skaara: Asi se budete divit, ale nikdo se tomu nesměje a i skuteční Ostraváci hodnotí celý příběh velmi kladně a ostravský přízvuk (největší problém s ním měl pan Langmajer, který to i sám přiznal a hodně zabrat to dalo i Martě Issa) vůbec neřeší a hodnotí ho vesměs pozitivně.

(29. 05. 2018 10:07)

oldinek: Tomu co natočili se může skutečný horník jen zasmát.

(29. 05. 2018 09:01)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy