Jako každoročně zahájí Dny evropského filmu ten nejpoutavější snímek. Letos pořadatelé zvolili jako číslo jedna francouzský film Edmond. „Jedná se o skvělé kostýmní komediální drama s francouzským šarmem, vypráví příběh básníka a spisovatele Edmonda Rostanda, který jako chudý umělec dostane šanci svého života – napsat divadelní hru. Snímek je o zrodu jedné z nejkrásnějších a nejhranějších divadelních her, Cyrana z Bergeracu, ukazuje Rostandovu inspiraci v reálném životě,“ nastiňuje dramaturgyně Dnů Evropského filmu Hana Šilarová film, který byl natáčen také v České republice. Diváci tak mohou v záběrech poznat Stavovské divadlo a další lokace.

„Mladý Edmond Rostand, v podání Thomase Solivérese, je nejistý a nenapravitelně romantický spisovatel, který marně čeká na příležitost. Postupně ale sledujeme, jak spolu se svým životním dílem roste. Tento film zasazený do období 19. století v Paříži odhaluje zdroj Rostandovy inspirace při umělecké tvorbě. Nebude chybět situační humor ani známá scéna pod balkónem,“ dodává dramaturgyně ke snímku, který od lednové premiéry ve Francii zhlédlo přes 700 tisíc diváků.

Program Dnů evropského filmu

V programu Dnů evropského filmu najdou diváci sedm sekcí. Nechybí tradiční sekce Evropské komise K věci, která se letos zaměřuje na téma voleb a mediálního obrazu politického dění, nebo Film & Music, která představí filmy s hudební tematikou.

Představí se zároveň i nové sekce jako Matka příroda zaměřená na ekologická témata nebo sekce Eurosport, která nabídne příběhy vrcholových sportovců či v dokumetnech ukáže, jak sportem uniknout z každodenní reality.

Celý program najdete na stránkách Dnů evropského filmu

České filmy na Dnech evropského filmu

Na své si na festivalu přijdou i fanoušci Českého filmu. V předpremiéře se představí debut Kristiny Nedvědové Sněží!, ve kterém se hlavních rolí ujaly Petra Nesvačilová, Vanda Hybnerová a Hana Vágnerová. V sekci Evropské komise se pak představí snímek Mimořádná zpráva režiséra Tomáše Bojara.

České příspěvky nebudou chybět ani v nových sekcích festivalu. V sekci Matka příroda je totiž zařazen úspěšný český dokument Planeta Česko. Ve sportovních filmech pak diváci najdou King Skate od Šimona Šafránka. Projekce českých filmů navíc doprovodí i debaty s tvůrci.

Hosté na Dnech evropského filmu

Z českých hostů se festivalu zúčastní začínající režisérka Kristina Nedvědová, která se společně s herečkami Petrou Nesvačilovou a Hanou Vágnerovou zúčastní obou projekcí svého filmu. Fanoušci dokumentů o přírodě pak mohou v sobotu 6. dubna vyrazit do kina Světozor, kde proběhne diskuze s Mariánem Polákem, režisérem Planety Česko.

Na školní projekci filmu Mimořádná zpráva pak dorazí režisér Tomáš Bojar. A ve středu 10. dubna se s diváky setká i režisér Šimon Šafránek, který natočil Českým lvem oceněný snímek King Skate.

Ze zahraničí pak dorazí řecký režisér Tassos Boulmetis, který do Prahy přiveze svůj film 1968 o basketbalovém zápasu mezi řeckým A.E.K. a pražskou Slavií. Komedii Supermaník se vrací přijedou v neděli 7. dubna představit scénárista Lucien Czuga s režisérem Félixem Kochem.

V předpremiéře se představí film Bille, který vznikl v lotyšsko-litevsko-české spolupráci. Ten již získal litevskou národní filmovou cenu pro nejlepší film a v Praze i v Brně jej představí režisérka Ināra Kolmane.

Vstupenky na Dny evropského filmu

Vstupenky si můžete koupit na webu festivalu, nebo na internetových stránkách jednotlivých kin, případně si je můžete rezervovat telefonicky. Bez potíží si je můžete pořídit i na pokladnách jednotlivých kin před představením.

Cena vstupenek na festival v Praze a v Brně je jednotná:

  • běžné vstupné: 110 Kč
  • slevněné vstupné pro seniory: 55 Kč

Ceny vstupenek v ozvěnových kinech se lidé dozví v jejich pokladnách.

Fotogalerie
5 fotografií