Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

Prezident Petr Pavel o Ukrajině: Teď potřebujeme zastavit válku

Autor: DVL, swp - 
15. května 2024
12:57

Prezident Petr Pavel poskytl rozhovor britské televizi Sky News, kde se vyjádřil k současné situaci na Ukrajině. Zodpovídal dotazy ohledně pozdních dodávek pomoci, aktuální situace na frontě a výhledu do budoucnosti. Podle Pavla je teď potřeba zastavit válku.

Prezident Petr Pavel včera poskytl rozhovor britské televizi Sky News. V ní se vyjádřil o zpoždění dodávek pomoci. „To, co vidíme, je následek dlouhé přípravy. Bylo jasné, že s přicházejícím teplejším počasím začne Rusko s útočnými operacemi. Ukrajinci se na to připravovali dlouho, žádali nás o pomoc, zvýšení dodávek munice, zvýšení dodávek výzbroje,“ řekl Pavel.

„Jsem si jist, že zdroje Evropy jsou společně se zdroji našich severoamerických spojenců dostatečné na to, aby podpořily Ukrajinu, aby vyhrála situaci na bojišti. S našimi dodávkami jsme velmi opatrní, pokud vždy vyhodnotíme riziko eskalace. Ukrajinci přicházejí o své životy, území a časem by mohli prohrát i válku,“ myslí si prezident.

Pavel také uvedl, že NATO nemůže vyslat vojáky na území Ukrajiny, protože země není jejím členem. „Nemůžeme bojovat pro Ukrajinu na Ukrajině, protože to by znamenalo okamžitý konflikt mezi NATO a Ruskem. Nikdo nechce, aby v Evropě nastal takový konflikt,“ uvedl Pavel.

„Musíme být realističtí“

Prezident si také nemyslí, že nyní je čas, kdy by se měla Ukrajina pokoušet stát členem Aliance. Nejprve je podle Pavla třeba se zaměřit na rekonstrukci země a na to, aby v ní nastal mír. Až tohle nastane, můžeme se bavit o potencionálním členství Ukrajiny, sdělil Pavel.

Promluvil také o případném vyjednávání. „Musíme být realističtí. Myslím, že by bylo naivní říct, že Ukrajina může v dohledné době obnovit plnou kontrolu nad svým územím. Rusko se nevzdá území, které nyní okupuje. To, co my teď potřebujeme, je zastavit válku a pak zahájit vyjednávání o budoucím uspořádání. Možná by tu mohl být nějaký kompromis, ale takový kompromis nemůže být učiněn bez Ukrajiny, Ruska a zemí, které by za dohodu ručily,“ myslí si.

Podle prezidenta Evropa není dost flexibilní v navyšování vojenské kapacity. „Stojíme před největšími riziky vůči naší bezpečnosti od druhé světové války. (…) Myslím, že musíme být mnohem více flexibilní, co se týče naší vlastní bezpečnosti, což samozřejmě na konci nepomůže jenom nám Evropanům, ale také Američanům, kteří v Evropě potřebují rovnocenného partnera, a ne závislého,“ ukončil Pavel.

7:11
Dnes

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá místa jejich výskytu byla pravděpodobně válkou zničena, uvedla stanice BBC s odvoláním na studii britských a estonských vědců.

Orli volaví přes Ukrajinu přelétají každé jaro na své cestě z Řecka či mokřadních oblastí v Jižním Súdánu do hnízdišť v Bělorusku.

5:06
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Za krajně obtížnou označil včera ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj situaci na bojišti v Doněcké oblasti na východě země. Armádní velení uvedlo, že v některých místech musejí ukrajinské jednotky v důsledku ruských útoků manévrovat.

Nejprudší boje vedou ukrajinští obránci momentálně na kramatorském, kurachovském a pokrovském frontovém úseku, uvedl podle agentury Interfax-Ukrajina Zelenskyj ve svém večerním videoposelství.

Ukrajinský generální štáb uvedl, že boje u Pokrovska jsou z celé fronty v současnosti nejprudší, ruské síly tu jen za včerejšek provedly na 37 útoků.

22:05
21. 5. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se loučíme. Čerstvé zprávy přineseme ve středu ráno, dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video  Lipavský pro Blesk: Putin vytváří ve světě chaos a přehlídka v Moskvě je jen divadlo!  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa