Sobota 25. května 2024
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Vojenský expert varoval před použitím jaderné zbraně Satan II. Putinově hrozbě věří

Autor: DVL, swp - 
24. března 2024
19:30

Plukovník ve výslužbě Simon Diggins uvedl, že by ruský prezident Vladimir Putin mohl zvážit naprosté zničení Velké Británie v případě rozšíření válečného konfliktu. Tak by se mělo stát za použití jaderných zbraní, píše The Mirror. RS-28 Sarmat, známá také jako Satan II, je výkonná mezikontinentální balistická střela schopná zničit celou zemi jediným úderem.

Vojenský expert tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin by mohl zvážit naprosté zničení Velké Británie v potenciální 3. světové válce za pomocí jaderných zbraní.

Plukovník ve výslužbě Simon Diggins uvedl, že Velká Británie by mohla být vůči takovému útoku „jedinečně zranitelná“ kvůli své geografii a nepřátelství Putina kvůli britské podpoře Ukrajiny.

Vojenský expert zaznamenal prohlášení z raného období rusko-ukrajinského konfliktu, kdy se objevily návrhy, že by Moskva mohla odpálit raketu RS-28 Sarmat do Irského moře v případě rozšíření konfliktu, hlásala tehdy ruská propaganda.

Tato střela, když vybuchne, může spustit gigantickou přílivovou vlnu až do výšky 50 metrů. Tsunami by neslo vysokou úroveň radiace. Proměnilo by to vše, co zbylo z Británie, v „radioaktivní poušť“, píše Express.

RS-28 Sarmat, známá také jako Satan II, je výkonná mezikontinentální balistická střela schopná zničit celou zemi jediným úderem.

Hrozba pro Pobaltské země

Plukovník Diggins varoval před velmi reálným nebezpečím: „Už se nacházíme na místě skutečného a přítomného nebezpečí. Ne příští týden nebo o týden později, ale za dva až tři roky. Nemáme čas, pokud ho chceme odstrašit našimi ozbrojenými silami. Je za minutu dvanáct."

Varoval také, že Putin opravdu nemá rád Velkou Británii. „Chová vůči nám velmi zvláštní nepřátelství. Byli jsme silným zastáncem Ukrajiny na veřejnosti i z hlediska finanční pomoci. Naše obrana je oslabená. Je nás hodně slyšet, ale naše armáda se brzy stane nejmenší, jaká kdy byla od napoleonských válek." 

Plukovník Diggins dále zdůraznil, že je třeba brát Putinovy hrozby vážně. Podporuje také požadavky, aby Spojené království zvýšilo své vojenské výdaje. „Jediný jazyk, kterému Putin zřejmě rozumí, je jazyk síly,“ okomentoval.

Plukovník Diggins přirovnal Putinův možný útok na jeden nebo oba pobaltské státy k Hitlerově anexi Sudet v roce 1938. Ruský prezident by se podle něj mohl pokusit ospravedlnit tento krok argumentem, že je třeba chránit „pronásledované“ etnické Rusy a zároveň získat zpět bývalé sovětské země.

22:07
24. 5. 2024

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:32
24. 5. 2024

Bývalý šéf ukrajinské daňové služby Roman Nasirov byl propuštěn z vazby na kauci 55 milionů hřiven (asi 1,4 milionu USD), informoval protikorupční soud.

20:52
24. 5. 2024

Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém dnešním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj dnes centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Zobrazit celý online

Video  Pavel v Hráčích o vítězství Putina: Situace se mění spíš k horšímu!  - hrc, Fameplay Live/Blesk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa