Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Polojasno, bouřka 23°C

Medveděv vyhrožuje Lotyšsku a Rumunsku. Evropští lídři jsou „slaboši a nuly“, tvrdí

Autor: DVL, swp - 
22. března 2024
18:30

V nedávných příspěvcích na sociálních sítích opět vyhrožoval bývalý ruský prezident a Putinův spojenec Dmitrij Medveděv evropským zemím. Lotyšského prezidenta Edgarse Rinkēvičse označil za „nacistického bastarda“. O Rumunsku pak prohlásil, že „není národ“. Nebránil se ani urážkám evropských lídrů, píše server Newsweek.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv hrozivě vyhrožoval Lotyšsku, které je členem NATO. Učinil tak prostřednictvím nedávného příspěvku na sociálních sítích.

Medveděv, místopředseda Rady bezpečnosti Ruska a blízký spojenec Putina, nazval lotyšského prezidenta Edgarse Rinkēvičse a další za „nacistické bastardy“ a řekl, že „si musí pamatovat osudy fašistů“. Napsal to na sociální síti X.

„Různí nacističtí bastardi, kteří přejí smrt Rusku, jako je Rinkēvičs, prezident neexistujícího Lotyšska, si musí pamatovat osudy fašistů, včetně Charkovského procesu z roku 1943. Odplata je nevyhnutelná. Memento mori!“ napsal exprezident.

Memento mori v latině znamená „pamatuj, že musíš zemřít“ a je připomínkou smrtelnosti.

Lotyšsko je bývalý sovětský stát, nezávislost získalo v roce 1991 a ve světě je považováno za suverénní stát. Země se stala členem NATO v roce 2004.

Rusko Rumunsku národní poklady nevrátí

Během Charkovského procesu v prosinci roku 1943 byli tři nacisté a jeden sovětský kolaborant odsouzeni z válečných zločinů sovětským vojenským soudem v Charkově k smrti. Tehdy bylo ukrajinské město Charkov pod kontrolou Sovětského svazu.

Medveděv si nedávno také vzal na mušku Rumunsko, kdy řekl, že „není národ“. Rumunsko je členem NATO a svou nezávislost získalo ve 20. století, vymanilo se ze Sovětského svazu a je považováno za suverénní stát.

Učinil tak na ruské obdobě ruského facebooku, sociální síti VKontakte. Ve svém příspěvku také kritizoval evropské lídry, označil je za „slabochy“ a „nuly“, přičemž odmítl výzvu, že má Rusko vrátit rumunské zlato, a uvedl, že zlato bylo zabaveno za „špatné chování“. Evropský parlament nedávno odhlasoval nezávazné usnesení, které požaduje, aby Rusko vrátilo Rumunsku národní poklady, které si uchovává od první světové války, včetně sortimentu šperků a 91,5 metrických tun zlata.

14:10
Dnes

Toto jsou orientační odhady bojových ztrát Ruska k dnešnímu dni podle Ozbrojených sil Ukrajiny.

13:13
Dnes

Ruské ministerstvo obrany dnes ohlásilo, že ruská vojska dobyla vesnici Bilohorivka. Podle agentury AFP šlo o jednu z posledních obcí v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, kterou dosud Rusové neovládali. Tuto oblast spolu se třemi dalšími Moskva předloni na podzim připojila k Rusku, podobně jako ukrajinský poloostrov Krym na jaře 2014. Drtivá většina zemí světa tyto anexe neuznává.

Zpravodajský kanál DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě, ohlásil ruský postup u desítky obcí v čele s Robotyne na jihovýchodě země.

12:55
Dnes

V Chersonu na jihu Ukrajiny dnes při ruském ostřelování zemřel jeden člověk v areálu jisté firmy, další utrpěl zranění, informuje ruskojazyčný servis BBC s odvoláním na ukrajinské úřady. Podotýká, že informace nelze ověřit. Cherson Rusové ostřelují pravidelně. Nachází se u Dněpru, kterým prochází frontová linie.

Zobrazit celý online

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa