Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Ukrajinští vojáci sestřelili ruskou chloubu: Letoun A-50 skončil u Azovského moře!

Autor: ČTK - 
23. února 2024
19:25

Ukrajinští vojáci v pátek večer nad Azovským mořem sestřelili již druhý ruský letoun včasné výstrahy a řízení A-50, napsal server RBK-Ukrajina s odvoláním na nejmenované zdroje v ozbrojených silách, podle kterých šlo o společnou operaci letectva a vojenské rozvědky. Sestřelení ruského A-50 mezitím ohlásil na sociální síti také velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.

Míra poškození ruského stroje se upřesňuje, ale šance na záchranu letadla jsou minimální, tvrdí zdroje. O zničení ruského stroje s odvoláním na sociální sítě informovala také agentura Unian, která zveřejnila záběry požáru, způsobeného podle ní dopadem zasaženého stroje na jihu Ruska. Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

„A-50 s volacím znakem Bajan dolétal! Blahopřejeme okupantům k (dnešnímu) svátku obránců vlasti!“ ironicky poznamenal Oleščuk a doporučil Rusům, aby si své svátky slavili doma. Poděkoval také všem, kdo se na tomto úspěchu podíleli.

Rusko disponovalo jen devíti stroji tohoto typu, které mohou navádět a řídit ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, ale všechny letouny nebyly bojeschopné. Jeden letoun se Ukrajincům podařilo zničit rovněž nad Azovským mořem minulý měsíc, kdy současně zasáhli létající velitelské středisko Il-22M. Jeho pilot však dokázal přistát na ruském letišti i přes vážné poškození stroje.

Před rokem se další A-50 na letišti v Bělorusku stal terčem útoku, k němuž se následně přihlásilo běloruské hnutí odboje, připomněl RBK-Ukrajina. Bělorusko se přímo nezapojilo do ruské invaze na Ukrajinu, ale pro agresi poskytlo svému spojenci své území a letecké základny.

6:41
Dnes

Americký Institut pro studium války po schválení dalších peněž pro Ukrajinu uvedl, že Rusko pravděpodobně využije doby, než pomoc dorazí, a může zintenzivnit sílu a četnost svých útoků. „Situace na frontě se pravděpodobně bude během této doby nadále zhoršovat, zvláště pokud ruské síly zesílí své útoky, aby využily časového okna, než dorazí nová americká pomoc,“ uvádí zpráva.

Stejně jako na realizaci amerického podpůrného balíku čeká Ukrajina na první dodávky munice, která bude nakoupena coby výsledek české muniční iniciativy. První kusy dělostřelecké munice by mohly na Ukrajinu dorazit během června.

6:16
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Po celou noc přicházeli reakce na schválení obřího finačního balíku na pomoc Ukrajině americkou Sněmovnou reprezentantů. Krom radosti a gratulací spojenců Ukrajiny, přicházejí také další reakce z Ruska.

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí Mariji Zacharovové přijatá opatření jen "prohloubí krize napříč světem". "Vojenská pomoc kyjevskému režimu je přímým financováním teroristické činnosti," dodala. Peníze pro Tchaj-wan jsou podle ní zasahováním do vnitřních záležitostí Číny a finance pro Izrael jsou "přímou cestou k eskalaci a bezprecedentnímu zvýšení napětí v regionu".

 

22:07
20. 4. 2024

To je pro dnešek vše z našeho zpravodajství z války na Ukrajině. Čerstvé informace přineseme v neděli ráno, dobrou noc.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinci ukázali, jak potopili ruský raketový člun na Krymu  - Ukrajinská vojenská rozvědka
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa