Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Dojemná vzpomínka pohledné mluvčí Navalného: Alexej věřil do poslední chvíle, že Rusko bude svobodné

Autor: DVL, swp - 
25. února 2024
05:00

Tisková mluvčí zesnulého opozičního lídra Alexeje Navalného Kira Jarmyšová sdílela na sociální síti Instagram příspevěk, ve kterém zavzpomínala na svého nadřízeného. „Alexej věřil ve vědu, v Boha, v lásku a v to, že Rusko bude svobodné," napsala Jarmyšová.

Kira Jarmyšová, tisková mluvčí zesnulého opozičního vůdce Alexeje Navalného a také autorka románu „Neuvěřitelné incidenty v ženské cele č. 3“, zavzpomínala na svého nadřízeného v příspěvku na sociální síti Instagram.

„V Alexejově kanceláři hned za ním visely fotografie účastníků Solvayského kongresu. Byli tam Albert Einstein, Niels Bohr a Marie Curieová. Všichni lidé, kteří vstoupili do kanceláře poprvé, se zeptali: Proč jste je sem pověsil? A Alexej odpověděl: Líbí se mi, že za mnou stojí nejlepší mozky lidstva," napsala na svém Instagramu Kira Jarmyšová.

„Alexej věřil ve vědu, v Boha, v lásku a v to, že Rusko bude svobodné. Také věřil, že je dobrý nápad poslouchat celý den z reproduktorů skladbu, která se mu obzvlášť líbila, například skladba Santa Lucia od hudební skupiny Quest Pistols Show. To je jedna z mála věcí, ve kterých jsem s ním, sedící ve vedlejší kanceláři, nesouhlasila," pokračovala.

Alexej nevěřil v nudu, nečinnost a ‚národní charakter'. Nevěřil, že Rusové jsou nějak neschopní nebo méně si zaslouží žít v bohaté, prosperující zemi než ostatní lidé," napsala.

„Zdá se mi, že každému dával tak konkrétní pokyny, co má dělat, co nedělat, že oddávat se melancholii a sklíčenosti by znamenalo záměrně ho zklamat," stojí dále v příspěvku tiskové mluvčí.

„Nenechme tě ve štychu," napsala na konec. 

Navalnyj byl roky hlavní tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim především za korupci. Od roku 2021 byl ve vězení. V pátek 15. února vězeňská služba uvedla, že 47letému muži se po procházce ve vězeňské kolonii za polárním kruhem udělalo špatně, ztratil vědomí a nepodařilo se ho oživit. Rodina opozičního lídra obvinila z vraždy ruskéo prezidenta Vladimira Putina. 

V sobotu, osm dní po smrti, předala jeho tělo matce Ljudmile.

9:35
Dnes

 Ukrajinské schopnosti odrážet intenzivní ruské útočné operace na východě Ukrajiny se zhoršily a patrně se budou nadále v blízké budoucnosti zhoršovat, pokud budou trvat průtahy s americkou vojenskou pomocí, uvedl ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině americký Institut pro studium války (ISW). Rusko by podle amerických analytiků mohlo dokázat využít materiálního nedostatku v ukrajinské armádě ve svůj prospěch a dosáhnout významnějších územních zisků, zejména západně od již dobytého města Bachmut.

09:44
Dnes

"Ruská armáda útočí letadly a dělostřelectvem na Doněckou oblast - jsou mrtví a zranění. Policie dokumentuje následky ostřelování," tweetuje Národní policie Ukrajiny.

9:04
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 920 lidí, 9 tanků, 13 obrněných vozidel a další, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Video  Alexej Navalnyj den před smrtí  - Profimedia
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa