Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Na Ukrajinu udeřila tuhá zima: Sněhové bouře, -18 °C a tři umrzlí v Oděse. Potíže hlásí i Krym

Aktualizováno -
27. listopadu 2023
14:57
Autor: ČTK - 
27. listopadu 2023
11:15

 Na Ukrajině kvůli sněhovým vánicím úřady uzavřely 14 silnic. Ze závějí silničáři a policisté vyprostili 840 vozidel. Výpadky elektřiny postihly více než 2000 obcí v 16 z 24 oblastí země. V Oděse našla policie tři mrtvé, kteří nejspíše umrzli na ulici, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra vnitra Ihora Klymenka a další představitele. Úřady vyzvaly obyvatele, aby raději nevycházeli z domu a neusedali za volant, dokud se počasí nezlepší. Na Ruskem anektovaném Krymu se půl milionu lidí ocitlo bez elektřiny. Ruské okupační úřady kvůli řádění živlů vyhlásily v některých obcích nouzový stav. Bouře si na poloostrově vyžádala jednu oběť na životě.

Těla tří lidí, dvou mužů a jedné ženy, budou poslána na pitvu kvůli přesnému určení příčiny smrti, ale nejspíše umrzli, uvedla policejní mluvčí Ljubov Hordijevská.

„Těla nenesla žádné vnější stopy násilné smrti. Jednou z hypotéz je, že zemřeli na podchlazení,“ řekla listu Ukrajinska pravda. Podle oděského serveru Dumskaja na ulici umrzli nejspíše bezdomovci.

V Oděské oblasti na jihu země, kde v závějích uvázly i autobusy s cestujícími, museli k likvidaci následků metelic nasadit obrněné transportéry, napsala agentura Unian.

„Nespíme. Pokračují práce na odstranění následků nepřízně počasí. Všechny služby fungují v zesíleném režimu. Na některých úsecích silnic záchranáři museli nasadit dokonce obrněné transportéry,“ napsal na sociální síti Telegram šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

Nejhorší i podle ministerstva vnitra je situace na severu a jihu Oděské oblasti, kde závěje dosahují až půldruhametrové výše. Kromě záchranářů byli k likvidaci následků nasazeni policisté a příslušníci národní gardy, kteří poskytli pomoc celkem 1624 lidem, včetně 93 dětí. Kvůli prochladnutí lékařskou pomoc vyhledalo šest lidí.

V Karpatech na západě Ukrajiny zuří bouře provázená silným větrem a prudkým poklesem teplot na 18 stupňů pod nulou, viditelnost je téměř nulová, napsal Unian s odvoláním na horskou záchrannou službu. Agentura připomněla, že kvůli nepříznivému počasí školy v Oděse a Kyjevě učí jen na dálku, po internetu.

Potíže i na Krymu

Na Krymu, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo na jaře 2014, úřady kvůli silné bouři provázené vichřicí ohlásily zavedení nouzového stavu v některých obcích, oznámil šéf krymské správy Sergej Aksjonov a přislíbil obnovení dodávek elektřiny během 48 hodin.

Bouře si na poloostrově vyžádala jednu oběť na životě, deset lidí utrpělo zranění a záchranáři preventivně evakuovali více než 350 lidí do bezpečí, uvedlo ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle agentury TASS.

V Sevastopolu udělili pracovníkům ve školství, kultuře a sportu pro dnešek volno, ve zbývající části Krymu mají dnes volno všichni, dodal TASS. Předseda krymského sněmu Vladimir Konstantinov podle médií prohlásil, že tak silný vichr a vlnobití ani pamětníci nepamatují, šlo o hotový „konec světa“, kdy „obrubníky létaly jako oblázky“.

20:48
Dnes

Kyjev popřel, že by ukrajinská strana jednala s Polskem o uzavření hranice pro obchodní výměnu. O údajných jednáních dnes podle polských médií informoval tamní premiér Donald Tusk, který se vyjadřoval k požadavkům polských zemědělců protestujících proti dovozu levného zboží z Ukrajiny. 

„Ukrajina se nechystá zavřít svoji hranici s Polskem. Za ukrajinskou stranu o tom nikdo nejedná,“ uvedl na sociální síti X ukrajinský vicepremiér Kubrakov. „Náš národ bojuje za přežití ve válce s ruským agresorem. Stabilní hranice je pro nás otázkou přežití,“ zdůraznil také.

20:31
Dnes

Ruské bombardování Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny zabilo čtyři civilisty, včetně šestileté dívky a kněze. S odvoláním na ukrajinské úřady to dnes napsala agentura Reuters. Vzdušné údery zasáhly město Kupjansk ležící u frontové linie a obec Velykyj Burluk, která se nachází nedaleko hranic s Ruskem.

V Kupjansku Rusové podle šéfa správy Charkovské oblasti Oleha Syněhubova zasáhli kostel, kavárnu a obytné budovy. Zemřel osmapadesátiletý kněz a devětatřicetiletý muž, pět lidí bylo zraněno, napsal Syněhubov na Telegramu, kde uvedl, že Rusové město zasáhli leteckou pumou. Ve Velykém Burluku zahynula při ruském bombardování šestiletá dívka a osmačtyřicetiletý muž, oznámil v jiném příspěvku Syněhubov. Matka dívky je podle něj vážně zraněna.

20:10
Dnes

Rusko neuvažuje o embargu na vývoz nafty poté, co se rozhodlo na šest měsíců zakázat vývoz benzinu. Uvedl to dnes podle agentury Reuters místopředseda ruské vlády Alexandr Novak během návštěvy Íránu. Dodal, že embargo na vývoz benzinu může být kdykoliv zrušeno, pokud dojde k nasycení domácího trhu.

Moskva o rozhodnutí uvalit embargo na vývoz benzinu informovala v úterý. Opatření vstoupí v platnost na začátku března. Jeho cílem je zajistit dostatek benzinu v době, kdy je naplánovaná údržba rafinerií a zároveň se zvyšuje poptávka ze strany spotřebitelů a zemědělců.

Zobrazit celý online

Video  Vystrčil a Pekarová v Kyjevě: Zachytilo je video Zelenského  - reprofoto X Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa