Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Na Ukrajinu udeřila tuhá zima: Sněhové bouře, -18 °C a tři umrzlí v Oděse. Potíže hlásí i Krym

Aktualizováno -
27. listopadu 2023
14:57
Autor: ČTK - 
27. listopadu 2023
11:15

 Na Ukrajině kvůli sněhovým vánicím úřady uzavřely 14 silnic. Ze závějí silničáři a policisté vyprostili 840 vozidel. Výpadky elektřiny postihly více než 2000 obcí v 16 z 24 oblastí země. V Oděse našla policie tři mrtvé, kteří nejspíše umrzli na ulici, uvedl dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na ministra vnitra Ihora Klymenka a další představitele. Úřady vyzvaly obyvatele, aby raději nevycházeli z domu a neusedali za volant, dokud se počasí nezlepší. Na Ruskem anektovaném Krymu se půl milionu lidí ocitlo bez elektřiny. Ruské okupační úřady kvůli řádění živlů vyhlásily v některých obcích nouzový stav. Bouře si na poloostrově vyžádala jednu oběť na životě.

Těla tří lidí, dvou mužů a jedné ženy, budou poslána na pitvu kvůli přesnému určení příčiny smrti, ale nejspíše umrzli, uvedla policejní mluvčí Ljubov Hordijevská.

„Těla nenesla žádné vnější stopy násilné smrti. Jednou z hypotéz je, že zemřeli na podchlazení,“ řekla listu Ukrajinska pravda. Podle oděského serveru Dumskaja na ulici umrzli nejspíše bezdomovci.

V Oděské oblasti na jihu země, kde v závějích uvázly i autobusy s cestujícími, museli k likvidaci následků metelic nasadit obrněné transportéry, napsala agentura Unian.

„Nespíme. Pokračují práce na odstranění následků nepřízně počasí. Všechny služby fungují v zesíleném režimu. Na některých úsecích silnic záchranáři museli nasadit dokonce obrněné transportéry,“ napsal na sociální síti Telegram šéf vojenské správy Oděské oblasti Oleh Kiper.

Nejhorší i podle ministerstva vnitra je situace na severu a jihu Oděské oblasti, kde závěje dosahují až půldruhametrové výše. Kromě záchranářů byli k likvidaci následků nasazeni policisté a příslušníci národní gardy, kteří poskytli pomoc celkem 1624 lidem, včetně 93 dětí. Kvůli prochladnutí lékařskou pomoc vyhledalo šest lidí.

V Karpatech na západě Ukrajiny zuří bouře provázená silným větrem a prudkým poklesem teplot na 18 stupňů pod nulou, viditelnost je téměř nulová, napsal Unian s odvoláním na horskou záchrannou službu. Agentura připomněla, že kvůli nepříznivému počasí školy v Oděse a Kyjevě učí jen na dálku, po internetu.

Potíže i na Krymu

Na Krymu, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo na jaře 2014, úřady kvůli silné bouři provázené vichřicí ohlásily zavedení nouzového stavu v některých obcích, oznámil šéf krymské správy Sergej Aksjonov a přislíbil obnovení dodávek elektřiny během 48 hodin.

Bouře si na poloostrově vyžádala jednu oběť na životě, deset lidí utrpělo zranění a záchranáři preventivně evakuovali více než 350 lidí do bezpečí, uvedlo ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle agentury TASS.

V Sevastopolu udělili pracovníkům ve školství, kultuře a sportu pro dnešek volno, ve zbývající části Krymu mají dnes volno všichni, dodal TASS. Předseda krymského sněmu Vladimir Konstantinov podle médií prohlásil, že tak silný vichr a vlnobití ani pamětníci nepamatují, šlo o hotový „konec světa“, kdy „obrubníky létaly jako oblázky“.

20:52
Dnes

Evropská unie by měla do roku 2027 zakotvit svůj plán na ukončení dodávek ruského plynu do zákona, uvedla Litva v dokumentu, který projednají unijní ministři energetiky. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Od invaze Moskvy na Ukrajinu v roce 2022 se dovoz plynu z Ruska do Evropy prudce snížil, což neplatí pro dovoz ruského zkapalněného zemního plynu (LNG). Evropská komise (EK) navrhla, aby sedmadvacítka do roku 2027 ukončila svou závislost na ruských fosilních palivech.

Země EU dosud neuplatnily sankce na dovoz ruského plynu nebo LNG, na němž jsou země včetně Rakouska a Maďarska stále silně závislé. Dokument vypracovaný Litvou navrhuje, aby EK přišla s právním předpisem, který by prosadil rok 2027 jako pevnou lhůtu pro ukončení ruských dodávek. Národní vlády by tak získaly pevnější právní základ pro omezení ruského dovozu, například vypovězením dlouhodobých smluv na ruský plyn.

„Takový právní předpis by měl členským státům umožnit, aby na vnitrostátní úrovni přijaly nezbytná opatření k dodržení tohoto termínu,“ uvádí se v dokumentu. Ministři energetiky zemí EU budou o této otázce jednat na pondělním zasedání v Bruselu.

20:34
Dnes

Obrazem: Ukrajinský tank 17. tankové brigády ostřeluje ruské pozice v Časov Jaru v Doněcké oblasti. 

20:05
Dnes

V Jihlavě dnes poděkovali uprchlíci z Ukrajiny primátoru Petru Ryškovi (ODS) za přijetí. Primátor je požádal, aby se zapojili do snahy radnice zvýšit čistotu veřejných prostranství, na nichž přibylo odpadků. Na oplátku poslouchal jejich starosti a věci, s nimiž by mohl pomoci, si zapisoval. Podvečerního setkání v sále organizace F POINT na Masarykově náměstí se zúčastnilo přes 80 lidí.

O tom, že v Jihlavě přibylo odpadků v parcích i jinde, informovalo vedení města minulý týden. Radnice se rozhodla uklízet častěji. Primátor dnes znovu řekl, že bez pomoci lidí město čisté nebude. Uvedl, že Ukrajince oslovuje i proto, že jejich počet v Jihlavě výrazně stoupl. Dodal, že stejná slova bude říkat ve školách, ve firmách i jinde.

Primátor zároveň uvedl, že si myslí, že příchod uprchlíků zatím v Jihlavě nezpůsobil zásadní problémy. Město má sice kvůli většímu počtu obyvatel vyšší výdaje, ale také díky tomu stouply jeho příjmy.

Zobrazit celý online

Video  Vystrčil a Pekarová v Kyjevě: Zachytilo je video Zelenského  - reprofoto X Volodymyr Zelenskyj
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa