Pátek 21. června 2024
Svátek slaví Alois, zítra Pavla
Oblačno, bouřka 30°C

„Ministr je posedlý ďáblem.“ Kyjevští mniši odmítají opustit klášter, došlo k potyčkám

Autor: ČTK, swp - 
30. března 2023
12:55

Mniši Ukrajinské pravoslavné církve zůstávají i přes výzvy ukrajinských úřadů v kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra. Dnes dopoledne v nejposvátnějším místě ukrajinských pravoslavných křesťanů sloužili bohoslužbu. Úředníky, kteří mají areál převzít, nevpustili. Informoval o tom deník Ukrajinska pravda.

Klášter je majetkem ukrajinské vlády a úřad, pod který spadá, dříve tento měsíc informoval Ukrajinskou pravoslavnou církev, že ve středu 29. března vyprší nájemní smlouva. Metropolita Pavlo, představený kláštera, ale ve středu oznámil, že mniši komplex neopustí, dokud v tomto sporu nerozhodne soud. Církev rozhodnutí úřadů u soudu napadla minulý týden.

Ukrajinská pravoslavná církev, nazývaná též Ukrajinská pravoslavná církev Moskevského patriarchátu, byla až do května loňského roku autonomní součástí Ruské pravoslavné církve. S ní se oficiálně rozešla poté, co odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou, její prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Mniši ranní bohoslužbu vysílali živě na facebooku. Úředníci, kteří dnes dopoledne měli začít s přebíráním majetku, nebyli vpuštěni do areálu kláštera a někteří věřící se s nimi pouštěli do slovních potyček, uvedl zpravodaj stanice RFE/RL.

Metropolita Pavlo v projevu ze středečního večera nepřímo pohrozil ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému následky, pokud úřady Kyjevskopečerskou lávru převezmou. „Naše slzy nepadnou na zem. Budou padat na vaši hlavu,“ řekl s tím, že Bůh by Zelenskému ani jeho rodině tento čin neodpustil. Ministra kultury Oleksandra Tkačenka označil za „posedlého ďáblem“.

Kromě Ukrajinské pravoslavné církve působí v zemi také „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny, která v roce 2019 získala autokefální (samosprávný) status od ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli a která v sobě sdružila trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví.

17:46
Dnes

Na Ukrajině žije mnoho mužů ve skrytu kvůli strachu z odvodů do armády k obraně země proti ruské invazi. S několika z nich hovořil deník The New York Times (NYT). Muži si nechávají doručovat jídlo, pracují z domova a ve skupinách na sociálních sítích, které mají desítky tisíc členů, sledují pohyb odvodových důstojníků.

Pětačtyřicetiletý Vladyslav tráví většinu dní ve svém bytě, z jehož oken často dalekohledem vyhlíží na ulici, kde u vstupu do metra důstojníci zastavují kolemjdoucí muže a kontrolují, zda v souladu s novým zákonem aktualizovali své údaje na vládním webu. Jde o první krok před možným povoláním do armády, popisuje NYT.

„Bojím se, že nedostanu dostatečný výcvik, přesunou mě blíž k frontě a zemřu nesmyslně,“ popsal 28letý webdesignér Mykyta ze Lvova. Jeho strach sdílí někteří vojenští analytici, kteří uvádí, že ukrajinským jednotkám často chybí potřebný výcvik.

16:47
Dnes

Růst spotřeby alkoholu v Rusku dosáhl nejvyšší úrovně za posledních 8 let, píše deník The Times. Podle analýzy státních statistik nakupovali v roce 2023 Rusové starší 14 let v průměru 8 litrů čistého alkoholu na hlavu. Takový růst je připisován „psychologickému napětí“ v důsledku války.

15:47
Dnes

Německo zadrželo trojici lidí, kterou podezřívá z toho, že pro cizí tajnou službu shromažďovala informace o jisté osobě z Ukrajiny. Dnes to oznámil úřad generálního spolkového státního zástupce, který upřesnil, že zadržení jsou občany Ruska, Arménie a Ukrajiny.

Trojici mužů zadržela policie ve středu ve Frankfurtu nad Mohanem, ve čtvrtek pak předstoupili před vyšetřujícího soudce Spolkového soudního dvora. Nyní jsou ve vazbě. „Obvinění jsou podezřelí z činnosti pro zahraniční tajnou službu,“ uvedl úřad generálního spolkového státního zástupce.

Zatykač uvádí, že muži přicestovali do Německa na žádost nejmenované cizí tajné služby, aby zde získávali informace o jisté osobě z Ukrajiny, která v zemi žije.

Zobrazit celý online

Video  Český dobrovolník zraněný na Donbase: „Zachránil desítky lidí. Jeho stav je stále vážný,“ říká o něm kolega  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa