Neděle 25. února 2024
Svátek slaví Liliana, zítra Dorota
Zataženo, déšť 8°C

Putin řečnil na summitu G20 o cestě ke konci války. Tak stáhněte vojáky a odejděte, opáčil mu Scholz

Autor: ČTK - 
22. listopadu 2023
18:39

Ruský prezident Vladimir Putin ve svém dnešním projevu na virtuálním summitu G20 prohlásil, že je nutné hledat cesty k zastavení tragédie, již představuje válka na Ukrajině. Vyjádřil se tak ke konfliktu, který Moskva z jeho rozhodnutí loni sama zahájila nevyprovokovanou invazí do sousední země. Šéf Kremlu rovněž tvrdil, že Rusko nikdy neodmítalo účastnit se mírových rozhovorů s Kyjevem. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nicméně v minulosti opakovaně zdůraznil, že mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou jsou možné jen v případě, že Moskva z území jeho země stáhne svá vojska.

„Na summitu jsem vyzval ruského prezidenta Putina, aby konflikt na Ukrajině ukončil a stáhl ruské vojáky, aby válka konečně skončila,“ řekl dnes večer německý kancléř Olaf Scholz. Poznamenal, že na jednání se připojil společně s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, která se v Berlíně zúčastnila německo-italských vládních konzultací.

Putin se předchozích dvou summitů skupiny velkých ekonomik G20, které se za osobní účasti světových státníků a dalších vrcholných představitelů konaly v Indonésii a Indii, neúčastnil; jeho místo na nich zaujal šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Ruský prezident musel účast zrušit kvůli zatykači, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC) v souvislosti s rolí ruského lídra při zavlečení ukrajinských dětí do Ruska.

19:27
Dnes

Ve směru na Bachmut zastřelili Rusové devět ukrajinských zajatců, uvádí Nexta na X.

18:35
Dnes

V Polsku neznámí lidé vysypali tuny ukrajinské kukuřice, šlo o osm vagonů. Obilí směřovalo do dalších zemí. 

17:43
Dnes

Ukrajina za dva roky ruské invaze vede v patrnosti přes 120.000 válečných zločinů spáchaných Rusy, uvedl dnes na konferenci s názvem Ukrajina 2024 ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Informovala o tom agentura DPA. Vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak na stejném fóru kritizoval mezinárodní organizace, že nedělají dost, aby situaci zlepšily.

„Neexistuje zločin, kterého by se ruské síly na Ukrajině během války nedopustily,“ sdělil Kostin. Dodal, že soudy za dobu války vynesly 80 rozsudků v procesech týkajících se možných válečných zločinů.

Zobrazit celý online

Putin dnes uvedl, že Rusko je připraveno spolupracovat v mezinárodních organizacích, včetně skupiny BRICS, která zahrnuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Uvedl také, že Rusko poslalo první plavidla do Afriky s bezplatnými zásilkami obilí. Ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev minulý týden řekl, že Rusko do konce roku dodá bezplatně do Afriky 200 000 tun pšenice a že první dvě lodě vezoucí celkem 50 000 tun pšenice už vypluly z ruských přístavů směrem do Somálska a do Burkiny Faso.

Rusko pozastavilo svoji účast v obilných dohodách, které i přes válku na Ukrajině umožňovaly vývoz obilí a dalších potravin z napadené země a pomohly zajistit potravinovou bezpečnost ve světě. Ukrajina minulý týden informovala, že obilným koridorem, který země vytvořila po červencovém odstoupení Ruska od obilných dohod, proplulo už přes 150 lodí.

Putin ve svém dnešním projevu zmínil i loňské výbuchy na plynovodech Nord Stream, které označil za státní terorismus. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov tento měsíc prohlásil, že se objevuje čím dál víc známek ukrajinského podílu na poškození plynovodů. Podle agentury TASS tak Peskov reagoval na článek amerického deníku The Washington Post, podle jehož zdrojů poškození koordinoval velitel ukrajinských speciálních sil.

Video  Pavel hostil na Hradě hlavy států V4: Podpora Ukrajiny je zásadní  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa