Pátek 1. prosince 2023
Svátek slaví Iva, zítra Blanka
Zataženo, sněžení -1°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Na vítězku Eurovize Jamalu vydali Rusové zatykač. Brojila opakovaně proti Putinově invazi

Autor: ČTK - 
20. listopadu 2023
13:58

Rusko vydalo zatykač na ukrajinskou zpěvačku Jamalu, která v roce 2016 zvítězila v mezinárodní písňové soutěži Eurovize a v minulosti kritizovala ruskou invazi na Ukrajinu i anexi Krymu. Informovala o tom dnes ruská tisková agentura TASS s odvoláním na databázi hledaných osob ruského ministerstva vnitra.

Zpěvačka krymskotatarského původu Jamala, občanským jménem Susana Jamaladinovová, opakovaně veřejně odsoudila ruskou invazi na Ukrajině. Zastává se také krymských Tatarů, kteří podle zpráv o stavu lidských práv na Krymském poloostrově anektovaném Ruskem čelí represím.

„Jamaladinovová Susana Alimovna. Hledaná podle článku trestního zákoníku Ruské federace,“ uvádí se v databázi ministerstva vnitra

Na základě jakého trestného činu se po zpěvačce pátrá, databáze neuvádí. Podle portálu Mediazona byla v nepřítomnosti obviněna z „šíření nepravdivých informací“ o ruské armádě, přičemž hledanou osobou je už od poloviny října.

V soutěži Eurovize zvítězila Jamala s písní 1944 o deportacích krymských Tatarů z rozkazu sovětského vládce Josifa Stalina za druhé světové války. I když v textu písně nebyla zmínka o ruské okupaci Krymu, část ukrajinské veřejnosti píseň chápala i jako protest proti násilnému záboru ukrajinského poloostrova Ruskem na jaře 2014. Moskva skladbu odsoudila jako politickou provokaci.

22:00
30. 11. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od čtvrtečního rána.

21:55
30. 11. 2023

Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to dnes řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

"Přistávací dráha se krátí," prohlásil dnes Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

21:30
30. 11. 2023

 Ukrajina uspořádá volby až po konci války, kterou na jejím území loni v únoru rozpoutaly ruské invazní síly. V memorandu podepsaném na setkání ukrajinského parlamentu v polovině listopadu se na tom shodlo vedení, strany a skupiny tohoto zákonodárného orgánu, uvedl dnes list Ukrajinska pravda. Volby Ukrajina před válkou plánovala na příští rok.

Zástupci veškerých politických stran zastoupených v parlamentu "se shodli, že budoucí svobodné a férové národní volby (parlamentní a prezidentské) se budou konat po konci války a ukončení stanného práva, po uplynutí dostatečného času na přípravu konání hlasování," tedy nejméně šest měsíců po konci stanného práva, píše se v memorandu.

Zobrazit celý online

 

Video  Kalush Orchestra: Favorit Eurovize z Ukrajiny a jejich semifinálové vystoupení  - Youtube / Eurovision Song Contest
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud