Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Opozičníkovi Jašinovi neprošlo odvolání. Kritik Putina dostal trest 8 a půl roku ve vězení

Autor: ČTK, swp - 
19. dubna 2023
14:10

Moskevský soud zamítl odvolání opozičního politika Ilji Jašina proti loňskému verdiktu, který ho poslal na 8,5 roku do vězení za šíření falešných informací o ruské armádě. Informovaly o tom dnes tiskové agentury. Za falešné označuje Moskva všechny informace, které neodpovídají ruskému výkladu války proti Ukrajině. Jašin, který se slyšení účastnil prostřednictvím videospojení, označil u soudu ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince, informoval nezávislý server Meduza.

„Soud rozhodl ponechat rozhodnutí první instance v případu I. Jašina beze změny a odvolání jeho obhajoby bez vyhovění,“ uvedla soudkyně podle ruské státní agentury TASS.

Opoziční politik během slyšení vystoupil s prohlášením, ve kterém označil šéfa Kremlu za válečného zločince, odkázal se přitom na březnové rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu vydat na Putina zatykač kvůli únosům ukrajinských dětí z ruskou armádou okupovaných ukrajinských území.

„Je to zvláštní situace, že? Putin je válečný zločinec a za mřížemi zůstávám já - člověk, který se staví proti zločinné válce, kterou rozpoutal,“ cituje Meduza Jašina, který podle ní mimo jiné označil zákon, na jehož základě byl odsouzen, za odporující ruské ústavě.

Odsouzen za vyjádření o zabíjení v Buči

Ruský soud ho poslal za mříže loni v prosinci za jeho vyjádření o zabíjení civilistů v ukrajinském městě Buča během ruské okupace. Rozhodl na základě ustanovení, které zákonodárci zavedli do ruských zákonů po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni v únoru.

V Rusku, jehož vedení bez ohledu na četná svědectví a důkazy trvá na tom, že ruští vojáci na Ukrajině neútočí na civilisty a na civilní cíle, od loňského března hrozí až 15 let vězení za šíření informací, které se odchylují od oficiální verze - Moskva je označuje jako „šíření nepravdivých informací“ o ruské armádě.

Devětatřicetiletý Jašin působil v moskevské komunální politice a do svého zatčení loni v červnu byl jedním z posledních opozičních politiků, kteří zůstali v Rusku a otevřeně kritizovali únorový ruský vpád na Ukrajinu. Zatčen byl v souvislosti se svým videostreamem na platformě YouTube, kde mluvil o vraždění civilistů ruskými vojáky v Buči u Kyjeva. Jašin tvrdí, že je nevinen a že ve zveřejněném videozáznamu hovořil o pozici všech stran ohledně událostí v Buči, včetně Ruska.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa