Sobota 24. února 2024
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana
Zataženo, déšť 8°C

Kamarádi o zemřelém Čechovi, který položil život za Ukrajinu: Vzpomínky na hrdinu!

Autor: pma, ČTK, swp - 
16. května 2023
12:58

Čech, přezdívaný Taylor (†38), byl nadějným medikem a zakladatelem Projektu Phoenix. Ten vznikl spontánně v reakci na konflikt na Ukrajině a pomáhá tamním vojákům přímo na frontové linii. Odvážného bojovníka zasáhl do hlavy v březnu šrapnel, do Česka byl ale kvůli komplikacím převezen až počátkem dubna. Kolegové šokovali zemi nešťastnou zprávou o skonu hrdiny, který pomohl tisícům vojáků a civilistů.

Osmatřicetiletý urostlý Čech, kterému přátelé a známí přezdívají Taylor, se zapíše do historie jako jeden z novodobých hrdinů, i když se za něj sám nepovažoval. V březnu tohoto roku byl rodák z Brna vážně zraněn, když schytal zásah šrapnelem do týla během pomoci Ukrajincům na frontě na Donbase.

Jeho stav byl tehdy stabilizovaný, ale velmi vážný na to, aby byl umožněn převoz do rodné vlasti. Po několika dnech se podařilo bojovníka přivést do Kyjeva a následně do Lvova, kde se mu dostalo té nejlepší možné zdravotní péče. Počátkem dubna se Taylor konečně vrátil do Česka, kde se zotavoval v pražské Ústřední vojenské nemocnici.

V pondělí v noci ale přišla ta nejhorší zpráva. „Zakladatel Projektu Phoenix, náš kamarád a hrdina, který osobně zachránil mnoho zraněných bojovníků na východní frontě a jehož výukou bojové medicíny prošly tisíce vojáků i civilistů, dne 15. 5. 2023 podlehl po několika týdnech boje svému těžkému zranění,“ sdělili na Facebooku veřejnosti jeho zarmoucení kolegové.

Neváhal ani vteřinu

Smutek, který teď prožívají Taylorovi nejbližší, se jen těžko vyjadřuje slovy. Kamarád Ross popisujeTaylora jako otevřeného, přátelského chlapíka, který sršel vtípky na všechny strany. „Zpravidla se venku jí to, co si nesete na zádech. No někdo vytáhne bagetu, jiný sušené maso či klobásku. On si v těchto chvílích vytáhl řapíkatý celer, kozí sýr nebo avokádo,“ vzpomíná blízký přítel.

Do války na Ukrajině se po jejím vypuknutí zapojil okamžitě. Zatímco někteří očekávali pád Kyjeva do pár dní od vypuknutí konfliktu, Taylor na nic nečekal a snažil se vlastními silami sehnat taktický materiál pro ukrajinské vojáky. Prováděl též extrakce civilistů a zároveň koordinoval velké množství dobrovolníků. Blaho ostatních upřednostňoval nad svým pohodlím. „Tou dobou jsme si denně volali, ale stejně tak to s ním měly nejmíň dva tucty dalších lidí, takže tehdy spal tak hodinu denně, někdy ani to ne,“ přibližuje své vzpomínky na padlého medika kamarád.

Vlastní nasazení

Svou pomoc chtěl Taylor ještě znásobit a v druhé fázi války se rozhodl, že bude pomáhat přímo na Ukrajině, kde ho bylo podle něj nejvíc potřeba. Podle přítele si Čech bral válečný konflikt velmi osobně a soucítil s napadenou zemí. „Ukrajinu vnímal jako hráz proti Rusku. Když je nezastaví oni, tak kdo? Kdo jim zabrání přijet až k nám? Nikdo. Taylor to od začátku bral jako svoji vlastní válku. Říkal jí ´moje soukromá válka s Putinem´,“ doplnil na sociálních sítích Ross.

Zapálený Čech založil Projekt Phoenix, ve kterém učil ukrajinské vojáky bojovou medicínu. S tou měl jako vystudovaný medik bohaté zkušenosti. V projektu působí vojáci z povolání, záchranáři, zdravotníci, ale i geofyzici či řidiči z povolání. Podle mluvčího Ondřeje dobrovolníci vycvičili na celé Ukrajině v bojové medicíně na 5 000 vojáků.

Osobní vzpomínky na hrdinu 

I když mnoho lidí má skromného muže s velkým srdcem z Brna za hrdinu, on sám se tak nikdy nevnímal. Zpráva o Taylorově smrti zasáhla nejvíce ty, kteří měli tu čest se s hrdinou setkat osobně. „Drž se a zas se snad uvidíme. To mi namluvil Taylor do hlasovky pár dní předtím, než jeho okop zasáhla ruská střela a kus šrapnelu mu proletěl týlem do hlavy. Dnes tento borec v nemocnici v Praze zemřel. Odpočívej v pokoji. Nezapomenu," připojil emotivní vzkaz reportér Seznam Zpráv Jan Novák, který s medikem v minulosti natáčel.

Se svými vzpomínkami na Taylora se na sociálních sítích podělil i freelancer  designer Jakub Červenka. Na military kempu mu Čech dělal vedoucího a děti ho braly jako vzor. „Když jsem ho na noční bojovce přepral, pak za to dostal před celým táborem od něj pochvalu. I když jsme byli puberťáci, vždy se k nám choval rovně a sršil vtipy,“ vyjádřil svou lítost Červenka.

Třetí padlý Čech

"Taylor... Náš český přítel a hrdina... Díky za všechno. Čest jeho památce," napsal na Twitteru bývalý ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis.

Taylor je v pořadí třetím Čechem, který na Ukrajině ve válce položil život. Během bojů proti ruské armádě padli dobrovolníci. Jeden letos v březnu, druhý loni v červnu.

16:52
Dnes
!

Tělo Alexeje Navalného bylo předáno jeho matce. „Pohřeb teprve bude. Nevíme, jestli úřady nezabrání tomu, aby se konal tak, jak si to rodina přeje a jak si to Alexej zaslouží,“ prohlásil Navalného tiskový mluvčí.

16:41
Dnes

Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO) vyhlásila veřejnou sbírku na nákup vysokozdvižného vozíku pro jejich partnerskou organizaci, ukrajinskou Charitu v Kolomyji. Potřebný je ve skladu a distribučním centru, odkud se rozváží humanitární pomoc na celé území Ukrajiny. Stojí téměř 600.000 korun, informoval ČTK mluvčí ACHO Marek Navrátil. Partnerské distribuční středisko v Kolomyji je podle zástupců ACHO pro její další pomoc Ukrajině naprosto klíčové.

„Ve skladu a distribučním centru Caritas Kolomyja naši kolegové již vysokozdvižný vozík měli, ale byl pouze zapůjčený. Bez něj ale veškerá kamionová nakládka a vykládka materiálu zůstává na ruční práci. Veškerá manipulace a skladování materiálu přináší značnou fyzickou zátěž, mnohdy není ani příliš bezpečná, omezuje také kapacity skladu a vůbec zpomaluje efektivitu distribuce tolik potřebné humanitární pomoci,“ uvedl mluvčí ACHO.

16:26
Dnes

A celý projev Petra Pavla k výročí války na Ukrajině si můžete pustit zde. 

Video Prezident Petr Pavel na shromáždění n podporu Ukrajiny - ČTK/Blesk
Video se připravuje ...
Zobrazit celý online

Video  Do Ústřední vojenské nemocnice v Praze převezli zraněného českého dobrovolníka (3. dubna 2023).  - Aktu.cz
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa