Neděle 28. dubna 2024
Svátek slaví Vlastislav, zítra Robert
Polojasno 22°C

Pavla se tázala poslankyně Ukrajiny: Kde máme stíhačky F-16? Moje dítě už chodí a stále nic

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
15. května 2023
21:08
Autor: ČTK, Maxmilián Nový - 
15. května 2023
17:51

Prezident Petr Pavel vyrazil na státní návštěvu Dánska, kde opět narážel na téma války na Ukrajině. Separátně jednal s estonskou premiérkou Kajou Kallasovou, během své tiskové konference pak čelil dotazům ukrajinské poslankyně Oleksandry Ustinové ohledně dodávek stíhaček pro Ukrajinu.

Pavel vystoupil s proslovem na Demokratickém summitu, ve kterém mluvil o hodnotách, které demokracie spojují.

„Západní svět musí spolupracovat s demokratickými státy jinde ve světě, jinak toho využije Rusko nebo Čína,“ pronesl Pavel před stovkami účastníků, mezi kterými nechyběla ani bývalá britská premiérka Liz Trussová. Ta stejně jako Pavel varovala před Čínou a označila ji za hrozbu, kterou mnozí lidé podle ní ještě stále nechápou.

Setkání se zahraničními novináři a Petrem Pavlem posléze narušila ukrajinská poslankyně Oleksandra Ustinová, která se začala ptát na vojenskou techniku. Konkrétně na stíhačky.

Poslankyně Ukrajiny: Kde máme stíhačky?

„Kde máme stíhačky F-16?“ oslovila českého prezidenta Pavla poslankyně Ukrajiny a apelovala, že včera už bylo pozdě. „Když začala válka, byla jsem v devátém měsíci těhotenství, teď už moje dítě chodí, ale Ukrajina pořád stíhačky nemá,“ dodala.

„Je to bohužel dlouhý proces, trénink pilotů na tenhle typ stíhaček je těžký,“ odvětil jí Pavel. Společně si pak podali ruku a vyfotili se. „Pomozte nám vyhrát tuhle válku,“ vzkázala poslankyně.

Začala mluvit bez vyzvání. Na závěr si však spolu s Pavlem s úsměvem podali ruce. „Vím, že Česko stíhačky nemá. Ale může popostrčit ostatní státy, aby nám je daly,“ dodala. „Podporuji to,“ reagoval Pavel na ukrajinský požadavek na stíhačky.

Následné jednání mezi Pavlem a estonskou premiérkou Kajou Kallasovou trvalo přibližně 40 minut. Jednali spolu o Ukrajině a bezpečnosti.

Na tiskovce Pavel připomněl, že mnoho západních politiků bylo dlouho přesvědčeno, že s Ruskem bude možné obchodovat a dohodnout se. „Probudit se“ ale měli už v roce 2014, kdy Rusové anektovali ukrajinský Krym. Ruská armáda se podle českého prezidenta nyní na Ukrajině chová jako nacistické Německo za druhé světové války, když třeba útočí na civilní cíle.

Na rozdíl od Ruska má ovšem podle Pavla skutečnou sílu Čína, která se snaží získat hlavní slovo v globální politice hlavně ekonomickými prostředky. „Čína je naším strategickým soupeřem, netají se tím, že by chtěla přepsat mezinárodní právní a obchodní systém, aby lépe vyhovoval jejím zájmům,“ řekl Pavel.

Zároveň připomněl, že Peking se dosud snažil vybudovat si postavení ve světě ekonomickými prostředky, zajistil si klíčové nerostné suroviny a má silný vliv v mnoha afrických zemích. „To nás nemůže nechat v klidu a měli bychom ke všemu, co se týká Číny, přistupovat velice obezřetně,“ dodal.

Zvýšení dodávek munice Ukrajině

Pavel se předtím v Kodani setkal i s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou. Dánsko poskytlo Kyjevu pomoc v hodnotě 9,1 miliardy dánských korun (28,85 miliardy korun), přičemž přibližně 7,7 miliardy dánských korun připadá na vojenskou podporu.

„Dohodli jsme se, že budeme hledat další způsoby, jak pomoci, jak kombinovat dánské zdroje a kapacitu našich výrobních závodů, abychom mohli vyrobit více munice a poslat ji na Ukrajinu,“ uvedl prezident, kterého v Kodani přijala také dánská královna Margrethe II.

16:43
Dnes

Ruské soudy o víkendu uvalily vazbu na dva novináře, kteří podle nich spolupracovali s týmem opozičního politika Alexeje Navalného při výrobě videí publikovaných na YouTube a odhalujících korupci ve špičkách ruské politiky. Oba novináři, kteří také spolupracovali se západními tiskovými agenturami, jsou obvinění z účasti v extremistické organizaci. Jak Konstantin Gabov, tak Sergej Karelin obvinění odmítli, ve vazbě ale zůstanou přinejmenším dva měsíce a v případě odsouzení jim hrozí až pět let ve vězení, uvedla AP.

Už dříve úřady zakázaly Navalného Fond boje pro korupci jako extremistickou organizaci, což znamená, že postih hrozí i spolupracovníkům. Většina z nich odešla do exilu, ostatní byli uvězněni, připomněla agentura AFP.

Případy Gabova a Karelina spojila se stupňováním tlaku ruských úřadů na nezávislá a zahraniční média. Po rozpoutání války proti Ukrajině se režim snaží rozdrtit jakýkoliv odpor a umlčet veškerý nesouhlas. Karelin spolupracoval s AP, která nad jeho zadržením vyjádřila „hluboké znepokojení“. Gabov jako nezávislý producent příležitostně spolupracoval s agenturou Reuters.

Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Konstantin Gabov je ve vazbě (28. 4. 2024). Novinář Sergej Kalenin je ve vazbě (28. 4. 2024).
15:57
Dnes

„Situace na frontě se vyostřila,“ uvedl velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj. „Situace se dynamicky měnila - v některých oblastech měl nepřítel taktické úspěchy a v některých oblastech se nám podařilo zlepšit taktické postavení našich jednotek,“ napsal na Telegramu.

Podle Syrského je pro ukrajinská vojska nejsložitější situace západně od Avdijivky a Marjinky, kde se ruské síly snaží prodrat ve směru na Pokrovske a Kurachove.

„Jednotky Ozbrojených sil Ukrajiny se přesunuly na nové linie západně od Berdyči, Semenivky a Novomychajlivky (...) Celkově nepřítel dosáhl v těchto oblastech určitých taktických úspěchů, ale nepodařilo se mu získat operační převahu,“ uvedl velitel ukrajinské armády s tím, že ukrajinská vojska se ústupem snaží udržet svou bojeschopnost.

15:09
Dnes

Těla dvou utonulých mužů našla v řece Tise sobotu večer hlídka ukrajinských pohraničníků. Vzhledem k vysokým peřejím a silnému proudu se těla podařilo vytáhnout z vody až dnes ráno. Úřady se nyní snaží zjistit totožnost utonulých.

Tisa tvoří částečně hranici Ukrajiny s Rumunskem, Maďarskem a Slovenskem. Přes řeku se podle médií snaží dostat muži obávající se povolání do války proti Rusku. Po invazi ruských vojsk ukrajinské úřady zakázaly mužům od 18 do 60 let cestovat do zahraničí.

Od vypuknutí války jen na úseku, který střeží pohraniční jednotka z Mukačeva, našli těla už 24 mužů, kteří se pokoušeli řeku překročit, uvedl ukrajinský list. Ačkoliv momentálně stav vody v řece klesl, pokoušet se ji přeplavat je mimořádně nebezpečné, a to zejména v noci, kdy plavec může narazit do ostrých kamenů či zbytků stromů, nemluvě o prudkém proudu a nízké teplotě vody, varují pohraničníci.

Zobrazit celý online

maxpax ( 17. května 2023 12:43 )

Český prezidnet jede na státní návštěvu Dánska a ukrajinská poslankyně, se ho bez vyzvání ptá, kde jsou stíhačky , které jim slíbil
Kde a komu a co ještě český prezident nasliboval ? Smrdíme korunou, ale prezidnet dělá haura a slibuje jak o život

jasnavolba ( 17. května 2023 10:08 )

banderovci,fašisti Zelenský a kdejáká lundra s drzos­tí,na­myšle­nosti,­arogan­ci jen kvičí dejte,kde máte jakto že nedotáte a začínají vyhrožovat! tak si verbež rozmaslila amerika,EU,i ta naše vláda v ukraj ryti!

xiioma ( 16. května 2023 08:19 )

Ahoj, já od 7.

krapotkin ( 16. května 2023 07:05 )

U nás seděla u pokladny Ukrajinka. Vydržela 14 dnů. Pak jí asi někdo poradil, že ty prachy máže dostat jen tak, bez práce a už se neukázala. je to jedna z těch 90 000 z 500 000 ostatních, co nám přinášejí ekonomický užitek ?

kdo-si ( 16. května 2023 07:03 )

My chcem a chcem a chcem. Co mi to jenom připomíná?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa