Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Pavel v Dánsku: Sešel se s premiérkou i královnou, které dovezl dárek. Na Island poletí s Čaputovou

Aktualizováno -
15. května 2023
12:48
Autor: ČTK, Maxmilián Nový - 
15. května 2023
06:32

Prezident Petr Pavel dnes vyrazil na návštěvu Dánska, kde ho čekají schůzky s nejvyššími dánskými představiteli, jednání s několika evropskými politiky a vystoupení na summitu věnovaném demokracii. V Kodani Pavla přivítala premiérka Mette Frederiksenová.

Prezident se sešel s dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou, se kterou mluvil o bezpečnostních otázkách, jako je migrace a ochrana vnější hranice Evropské unie. Mluvili spolu také o podpoře Ukrajiny, která čelí ruské agresi. Dánsko poskytlo Kyjevu pomoc v hodnotě 9,1 miliardy dánských korun (28,85 miliardy korun), přičemž přibližně 7,7 miliardy dánských korun připadá na vojenskou podporu. Prezident s premiérkou mluvili také o přípravách na summit Severoatlantické aliance, který se uskuteční v červenci ve Vilniusu.

Kromě bezpečnosti Pavel s Frederiksenovou hovořili o otázkách spojených s energetikou. Dánsko vyrábí 60 procent elektrické energie z obnovitelných zdrojů, největší podíl mezi nimi má větrná energie. Prezident Pavel zastupuje zemi, která v energetickém mixu prosazuje energii vyráběnou z jádra, Dánsko naopak už před lety rozhodlo o tom, že v zemi žádné atomové elektrárny nevzniknou. Pavel také s Frederiksenovou mluvil o úsilí Česka o „derusifikaci“ energetiky.

Než se ale Pavel sešel s královnou, tak měl jednání s dánskou premiérkou Mette Frederikson. „Celé jednání proběhlo mezi čtyřma očima. Hlavním tématem byla bezpečnost, ať už v souvislosti s podporou Ukrajiny, hledání společného postoje vůči Číně nebo snaha o derusifikaci evropské energetiky,“ potvrdila Blesku mluvčí prezidenta Markéta Řeháková.

Následně ho přijala královna Margrethe II. s korunním princem Frederikem. Margrethe II. je v současnosti nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, na trůnu je od roku 1972. Jako dárek přivezl královně zarámovanou fotku, na které je vyfocená s prezidentem Václavem Havlem při její poslední návštěvě Prahy v 90. letech. A to na její vlastní žádost. Společně s tím nemohlo chybět ani opětovné pozvání královny na návštěvu Česka.

Prezident Petr Pavel v Dánsku: Královně jako dárek přivezl snímek s Havlem. Prezident Petr Pavel v Dánsku: Královně jako dárek přivezl snímek s Havlem. | Kancelář prezidenta ČR

Po audienci u královny si Petr Pavel prohlédne královské stáje. Královna Markéta II. je velká milovkyně koní. Spolu tak mluvili i o českých kladrubských koní – z nichž jednoho dostala jako dárek k 50.výročí svého působení na trůnu minulý rok.

Prezident Pavel v královských stájích. Prezident Pavel v královských stájích. | Blesk - Maxmilián Nový

Bývalý generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v pondělí a úterý pořádá Kodaňský summit pro demokracii. Český prezident na něm vystoupí s projevem o obraně celosvětových hodnot. Mezi dalšími řečníky se očekává lídryně běloruské opozice v exilu Svjatlana Cichanouská, estonská premiérka Kaja Kallasová nebo bývalá předsedkyně britské vlády Liz Trussová.

Večer se Petr Pavel sejde na české ambasádě s krajany a v úterý odcestuje do Reykjavíku, kde bude Česko zastupovat na summitu Rady Evropy. Na Island se Pavel přesune na palubě slovenského speciálu společně s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Video  Prezident Pavel na motorce: Vyrazil s motorkáři do Lán na podporu nedonošených dětí.  - Instagram - Petr Pavel
Video se připravuje ...

JaNat ( 16. května 2023 11:01 )

Ty budeš asi hodně nadržený, njn, v tvém věku už nezbývá než vzpomínat. Playboy bude levnější, hned ti bude lépe.

JaNat ( 16. května 2023 10:59 )

To věřím, co doma nemůžeš té své furii říct, hodíš to tady nám. No když ti to pomáhá k přežiti, proč ne, jen si ulev. Ale sekej latinu nebo budeš mít v pátek utrum. Poradím ti, když tě bude zase sekýrovat, schovej ji mobil.

krapotkin ( 16. května 2023 03:57 )

Nějak mi nejde na rozum, co kovaný komunista pohledává na konferenci o demokracii.

UFO1 ( 16. května 2023 03:00 )

Na domaci scéně 0

JaNat ( 15. května 2023 23:58 )

Prvosenko opakuješ se. Klidně dělej mezerník, stejně je tě poznat. Tyhle blitky píšeš jen ty.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa