Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Hořká rána pro Putina: Na frontě u Bachmutu přišel o další dva přední velitele

Autor: ČTK - 
16. května 2023
08:23

Rusko dnes oznámilo smrt dvou svých vojenských důstojníků na frontě v ukrajinské Doněcké oblasti. Oba padli zřejmě u města Bachmut, o který svádějí ukrajinská a ruská armáda v posledních měsících nejtvrdší boje, uvedl ruskojazyčný servis BBC. Podobná oznámení ruské armády nejsou obvyklá, podotkla agentura AFP.

„Plukovníci Vjačeslav Makarov a Jevgenij Brovko hrdinně padli při speciální vojenské operaci,“ sdělil mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Za speciální vojenskou operaci Moskva označuje válku proti Ukrajině, kterou rozpoutala loni v únoru.

Podle Konašenkova byl Makarov velitelem čtvrté motostřelecké brigády a společně se svými muži „úspěšně odrazil dva nepřátelské útoky, než byl vážně zraněn a při evakuaci z bojiště zahynul“.

Brovko podle Konašenkova působil jako zástupce velitele armádního sboru pro vojensko-politickou práci a na frontě podlehl mnohočetným ranám, které mu způsobily střepiny.

Ruské ministerstvo obrany informovalo, že Makarov padl v bitvě u obce Krasnoje, čímž podle BBC pravděpodobně odkazuje na vesnici Ivanivske v oblasti Bachmutu. Prohlášení ruského ministerstva obrany často obsahují sovětské názvy lokalit, které byly později ukrajinskými úřady změněny.

16:14
25. 4. 2024

Tisíce ukrajinských civilistů se od začátku ruské invaze staly obětí svévolného zadržování ze strany Ruska a většina z nich je nadále v zajetí, a to v rozporu s mezinárodním právem, stojí ve zprávě Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která bude dnes představena ve Vídni. Informuje o tom agentura APA.

Řada zadržovaných podle trojice autorek, mezi nimiž je i Češka Veronika Bílková, čelila mučení nebo jiným formám krutého zacházení, někteří byli drženi v těžkých podmínkách a izolováni od okolního světa. Většina dotčených civilistů nebyla ani informována o tom, proč byla vlastně zadržena, ani neměla možnost poukázat na nezákonnost svého postavení.

15:19
25. 4. 2024

Moskevský soud uložil pokutu 50.000 rublů (asi 12.750 korun) televizní moderátorce a herečce Anastasiji Ivlejevové, která loni zorganizovala provokativní večírek s tématem nahoty. Pokuta ovšem podle agentury AP souvisí s příspěvky na instagramu, ve kterých Ivlejevová první dny ruské invaze na Ukrajinu vyzývala k míru.

Ivlejevová se proslavila v Rusku, které se stále víc obrací ke konzervativním hodnotám, a zároveň se stala stala terčem veřejného rozhořčení, když loni v prosinci uspořádala večírek a hosty vyzvala, aby přišli „téměř nazí“. Za své chování, vnímané úřady jako skandální, se pak účastníci akce omlouvali, někteří byli zadrženi či dostali pokutu.

Dnešní slyšení se ovšem netýkalo skandálního večírku, nýbrž porušení zákona zakazujícího diskreditaci ruské armády, který Rusko zavedlo krátce po svém vpádu na Ukrajinu. Dva příspěvky vyzývající k míru a vyjednávání Ivlejevová umístila na sociální síť Instagram několik dní před zavedením zákona, podotýká AP. Jeden z příspěvků zobrazoval nápis „Ne válce“ na černém pozadí, na druhém byl znak holubice. Herečka v něm vyzývala úřady, aby „dosáhly takových kompromisů, které by zastavily zabíjení lidí“.

14:33
25. 4. 2024

Představitel Ruskem ustanovené správy v okupované ukrajinské Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) dnes uvedl, že dva lidé zahynuli při útoku ukrajinského dronu. Bezpilotní letoun podle něj zasáhl civilní vozidlo, ve kterém zemřeli muž a žena, rodiče čtyř dětí.

Kompletní online

Video  Záběr na ruské vojáky z ukrajinského dronu, který Česko poslalo na Ukrajinu.  - Twitter.com/Vozím drony na Ukrajinu
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa