Pondělí 4. prosince 2023
Svátek slaví Barbora, zítra Jitka
Oblačno, sněžení -3°C

„Velitelé utekli z fronty jako krysy,“ ulevil si ruský voják. Vojáky nechali napospas smrti

Autor: DVL, swp - 
23. září 2023
05:00

Voják Jevgenij P. sdělil své ženě, že on a jeho spolubojovníci byli zanecháni napospas ukrajinským silám poté, co velitelé vojáky „opustili jako krysy“. Nyní se neví, kde se voják nachází, píše server Newsweek.

Ruští vojáci na Ukrajině odmítli bojovat poté, co jejich velitelé „utekli z fronty jako krysy“. Novináře kontaktovala Jevgenija, manželka zmobilizovaného vojáka Jevgenije P., která řekla, že velitelé manželovy jednotky nařídili, aby on a jeho zranění spolubojovníci zaútočili na východní Ukrajině, ale následně je opustili, když je Ukrajinci začali tvrdě ostřelovat. 

Jevgenij P. údajně v květnu utrpěl zranění šrapnelem poblíž Bachmutu, ale po převozu do nemocnice nebyl léčen. Byl poslán domů, aby se „rehabilitoval“ po dobu jednoho měsíce, a následně byl přesunut zpátky, aby bojoval na Ukrajině. 

Vojáci byli „přesunuti ve směru na Svatove“ na východě Ukrajiny a „opuštěni v lese bez obživy“. 

A když byla jednotka pod palbou, „velitelé, vyšší důstojníci roty a všichni, kdo  to tam měli na starost, utekli jako krysy, opustili kluky a nechali je zemřít pod palbou“.

Poté, co Jevgenij P. a jeho spolubojovníci odmítli bojovat, byli údajně zadrženi veliteli a uvězněni ve sklepě ve vesnici Zajtsevě v regionu Donbas. 

Podle nezávislých ruských novinářů se už dříve objevily zprávy o tom, že 300 zmobilizovaných Rusů bylo drženo v suterénu v Zajtsevě, protože se odmítli vrátit na frontu.

Jevgenij P. o situaci řekl své ženě 18. září a posléze s ním manželka ztratila kontakt. 

6:54
Dnes

Rusko v noci na dnešek na Ukrajinu zaútočilo 23 drony a řízenou střelou. Střelu a 18 dronů se podařilo zničit, než zasáhly cíl, uvedl Kyjev podle agentur Ukrinform a Reuters. Jestli zbylé bezpilotní letouny způsobily nějaké škody, zatím není jasné.

Ukrajinská armáda uvedla, že na odražení vzdušného útoku se podílely stíhací letouny, protiletadlové raketové jednotky a mobilní palebné skupiny ukrajinského letectva a obranných sil. Protivzdušná obrana byla nasazena v nejméně devíti oblastech Ukrajiny

5:19
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Při ruském ostřelování Chersonu na jihu Ukrajiny zahynuli dva lidé a sedm dalších bylo zraněno. Uvedl to dnes šéf vojenské správy města Roman Mročko.

V obci Sadove východně od Chersonu zamřel při ruském ostřelování 78letý muž ve své garáži. Podle oblastního šéfa Oleksandra Prokudina pak v centru města na autobusové zastávce zahynula žena před několikapatrovým obytným domem, který utrpěl zásah.

21:06
3. 12. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme že jste s námi sledovali dnešní dění z války na Ukrajině. Opět se přihlásíme v pondělí ráno, dobrou noc.

Zobrazit celý online
Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud