Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Válka potrvá ještě dlouho, varoval šéf NATO Stoltenberg. „Musíme se připravit“

Autor: DVL, swp - 
21. září 2023
15:10

Šéf NATO Jens Stoltenberg v nedávném rozhovoru varoval, že válka na Ukrajině potrvá ještě dlouho a je třeba se na ni připravit, informoval britský deník Daily Mail. „Musíme se připravit,“ dodal a okomentoval možný vstup Ukrajiny do NATO.

Spojenci Ukrajiny se musí připravit na „dlouhou válku“ v zemi, řekl šéf NATO Jens Stoltenberg. Varoval také, že ani jedna ze stran není v situaci, kdy by odložila zbraně a šla vyjednávat. 

Aktuálně Ukrajina činí drobné pokroky v zabírání okupovaného území, zatímco Rusko nedávno hostilo prezidenta Severní Koreje a diktátora Kim Čong-una a projednávalo možnou vojenskou spolupráci. 

„Většina válek trvá déle, než bývá zpočátku očekáváno,“ sdělil Stoltenberg německým novinářům. „Proto se musíme připravit na dlouhou válku na Ukrajině.“

„Všichni doufáme, že bude rychlý mír, ale zároveň musíme pochopit, že pokud pan prezident Volodymyr Zelenskyj a Ukrajinci přestanou bojovat, jejich země už nebude existovat,“ dodal šéf NATO. 

Řekl také, že „není pochyb, že se Ukrajina stane členem NATO poté, co válka skončí, jinak by se historie mohla opakovat“. 

S blížící se zimou obě strany zpomalí, jakmile Ukrajina dokončí svůj hlavní tah protiofenzivy. Přestože v posledních měsících došlo k určitým strategickým ziskům, pokrok byl pomalejší, než ukrajinští spojenci doufali. Rusko nedávno oznámilo, že sestřelilo šest ukrajinských bezpilotních letounů nad poloostrovem Krym a jeden na předměstí Moskvy a Kim Čong-un mezitím dokončil svou šestidenní návštěvu Ruska.

22:07
5. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek je to z našeho zpravodajství z války na Ukrajině vše. Dobrou noc.

21:34
5. 12. 2023
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Na zákonodárce měl dnes apelovat, aby urychleně přijali zákonný balík, jehož návrh mimo jiné počítá s 61 miliardami dolarů (asi 1,38 bilionu korun) pro vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, která se brání ruské invazi. O zrušení projevu informovala agentura AFP s odvoláním na šéfa demokratické většiny Senátu Chucka Schumera a rovněž ukrajinské servery.

21:02
5. 12. 2023

Počet žádostí ruských vojáků o pomoc při dezerci z armády se v posledních měsících výrazně zvýšil, uvedl podle serveru The Moscow Times projekt nazvaný Iditě lesom, jenž pomáhá Rusům vyhnout se bojům na Ukrajině. Podle šéfa organizace Grigorije Sverdlina se většina vojáků rozhodla dezertovat poté, co byli během bojů zraněni a léčili se v ruských nemocnicích.

Zobrazit celý online

Video  Co přinese schůzka Putina a Kima či útok na Sevastopol? Analytik o vývoji války.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červeny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud