Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Polojasno 25°C

Přijel žádat o zbraně? Šojgu je v Íránu, chce rozvíjet vojenské vztahy. Izrael se děsí

Autor: ČTK - 
19. září 2023
16:05

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu dnes přicestoval do Teheránu. S íránským vedením bude jednat o dalším rozvoji vojenských vztahů mezi oběma zeměmi, informovalo podle agentury Interfax ministerstvo obrany v Moskvě.

„Návštěva přispěje k posílení rusko-íránských vojenských vztahů a bude důležitou etapou v rozvoji spolupráce mezi oběma zeměmi,“ uvádí se v prohlášení ruského ministerstva.

Íránská polooficiální agentura Tasním dříve uvedla, že Šojgu v Teheránu povede rozhovory o prohloubení vojenské spolupráce a také situaci v regionu. Setkat se má mimo jiné se svým íránským protějškem Mohammadem Rezou Aštíaním.

Poté, co Západ uvalil na Rusko sankce v reakci na jeho invazi na Ukrajinu, prohloubily Teherán a Moskva vzájemné vztahy, a to zejména ve vojenské oblasti. Ruská armáda už měsíce používá k útokům na Ukrajině drony Šáhed íránské výroby. Teherán Moskvě prodal navzdory varováním západních zemí stovky kusů těchto bezpilotních letounů.

Šéf izraelské tajné služby Mossad David Barnea minulý týden řekl, že se zatím daří mařit pokusy o dodávky íránských raket Rusku. Zároveň ale vyjádřil obavu, že Moskva by mohla Íránu poskytnout pokročilé zbraně, které by představovaly existenční hrozbu pro Izrael.

Video  Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na inspekci v Arktidě  - Ruské ministerstvo obrany
Video se připravuje ...

23:25
21. 9. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

22:43
21. 9. 2023

Rusko od počátku října zavede nové vývozní clo vázané na vývoj směnného kurzu rublu vůči dolaru. Oznámila to dnes ruská vláda. Opatření potrvá do konce příštího roku. Státní rozpočet by mohl z dodatečné daně na vývoz hnojiv, některých kovů a dalších komodit získat ročně navíc 600 miliard rublů (143 miliard Kč), napsala agentura Reuters s odvoláním na zdroje.

21:59
21. 9. 2023

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se svou ženou Olenou dorazil do Bílého domu, kde jej přivítal prezident Joe Biden s první dámou Jill.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud