Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 18°C

Putin udělá všechno, aby si Krym udržel. „Jsme v p*deli,“ odhalily odposlechy obavy jeho vojáků

Autor: Darina Jíchová, lig - 
15. září 2023
05:00

Rusové v roce 2014 anektovali Krym a drží se ho doslova zuby nehty. V prvních hodinách invaze na Ukrajinu v únoru 2022 si zřejmě představovali, že si stejně podmaní i zbytek Ukrajiny. O více než rok a půl později se Kreml začíná strachovat, že o poloostrov přijde, a ukrajinská vláda v čele s Volodymyrem Zelenským mluví o tom, že konec války si představuje jako osvobození Ukrajiny od okupantů včetně Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin se však Krymu nechce vzdát, server Newsweek s odkazem na ukrajinskou vojenskou rozvědku nastínil proč.

Putin podle zdrojů udělá všechno pro to, aby si udržel kontrolu nad Krymem, Ukrajinci ale už podle všeho plánují, jak poloostrov osvobodit, a to přes západní zdrženlivost pramenící ze strachu z eskalace ze strany Ruska. Už dříve se mluvilo o tom, že dobytí Krymu by vyžadovalo operaci na úrovni vylodění při Dni D nebo větší.

Zástupce šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Vadym Skibickyj uvedl, že Krym je pro Kreml klíčový, jeho anexe a kontrola projektuje regionální moc Ruska. „O osvobození poloostrova ukrajinskými jednotkami se nedá vyjednávat,“ prohlásil rovněž.

„Krymský poloostrov,“ dodal Skibitsky, „zaujímá zvláštní postavení mezi 20 procenty Ukrajiny, která je stále okupována ruskými vojáky. Autonomní republika Krym je nedílnou součástí naší země,“ zdůraznil následně. „Rusko proměnilo poloostrov v mocnou vojenskou základnu a obnovilo všechna vojenská zařízení bývalého Sovětského svazu,“ podotkl Skibickyj.

„Udělají všechno možné, aby si okupované území udrželi: Chersonskou a Záporožskou oblast a hlavně Krym,“ navázal Skibickyj s tím, že díky geograficky výhodné poloze Krymu získalo Rusko nadvládu nad Černým mořem. „Jejich pozice v Sýrii i v Africe jsou posíleny jejich přítomností v Černém moři,“ doplnil.

A Ukrajinci ukazují, že osvobození Krymu myslí vážně, mluví o tom i jejich úspěšné zásahy, ať už Kerčského nebo Čonharského mostu. Kerčský most je významná spojnice Krymu a pevninského Ruska, tomu Čonharskému se zase přezdívá „brána na Krym“ a pojí poloostrov s Chersonskou oblastí.

„V současné době Ruská federace aktivně využívá Krymský poloostrov k zásobování svých jednotek v Chersonské a Záporožské oblasti,“ komentoval Skibickyj, přes Krym vedou podle něj všechny ruské zásobovací i personální linie. Nicméně Krym rovněž brání Černomořská flotila.

„Hrozba, kterou pro nás představuje Černomořská flotila, spočívá především v řízených střelách Kalibr,“ Skibickyj vysvětlil, že údery z ruských válečných lodí jsou zaměřené na ukrajinská města, případně na jejich pobřežní námořní zařízení.

„Jsme v p*deli.“

Toho, že jej Ukrajinci touží získat nazpět, jsou si vědomi rovněž ruští vojáci. Dosvědčuje to alespoň nahrávka, kterou se podařilo zachytit ukrajinské rozvědce. Okupant na nahraném telefonátu mluví o ukrajinských plánech pro dobytí poloostrova i o tom, že tato operace by měla vypuknout „brzy“. „Připravují něco pro Krym, vyšlou sem síly o 150 tisících mužů a tanky,“ říkal ruský voják známému v hovoru.

16:04
Dnes

Americké tajné služby dospěly k závěru, že ruský prezident Vladimir Putin pravděpodobně přímo nenařídil zabít předáka ruské opozice Alexeje Navalného. Uvedl to dnes americký deník The Wall Street Journal. 

Deník s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s případem píše, že americké tajné služby se kloní k názoru, že Putin zřejmě nenařídil Navalného zabít. Podle něj na tom panuje široká shoda uvnitř zpravodajské komunity, včetně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Washington však podle deníku nezbavuje hlavu ruského státu celkové odpovědnosti za Navalného smrt vzhledem k tomu, že opozičník byl léta terčem útoků ruských úřadů a byl uvězněn na základě obvinění, která Západ označil za politicky motivovaná. V roce 2020 byl navíc otráven nervově paralytickou látkou. Kreml popírá, že by se na otravě z roku 2020 podílel stát.

15:44
Dnes

Basmanský soud v Moskvě uvalil vazbu na dvanáctého obviněného v případu teroristického útoku v Crocus City Hall - občana Tádžikistánu Džumachona Kurbonova, informuje zpravodaj agentury TASS.

Kurbonov bude ve vazbě do 22. května. Projednání žádosti vyšetřování proběhlo v neveřejném režimu. Podle oznámených materiálů Kurbonov žil a pracoval v Rusku nelegálně, bydlel v jedné z ubytoven v Moskvě. Rozhodnutí soudu zatím nenabylo právní moci a lze se proti němu odvolat k odvolací instanci.

14:29
Dnes

Rusko bude hledat cesty, jak překonat případné sankce, které by Evropská unie mohla uvalit na jeho aktivity v oblasti zkapalněného zemního plynu (LNG). Uvedl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, který takové sankce označuje za nezákonné. Varoval zároveň, že takové sankce by měly negativní dopady na evropský průmysl.

Očekává se, že Evropská komise (EK) v rámci dalšího balíku sankcí vůči Rusku poprvé navrhne restrikce zaměřené na ruský LNG. Podle čtvrtečních informací zdrojů agentury Reuters z EU by balík neměl obsahovat zákaz dovozu ruského LNG do Evropy. Jeho součástí by ale měly být sankce vůči třem ruským projektům na produkci LNG, které ještě nezahájily provoz, a zákaz překládky ruského LNG z jednoho plavidla na jiné v EU, sdělily zdroje.

„Pokračují snahy o vytlačení Ruska z energetických trhů,“ uvedl dnes Peskov. „Je to samozřejmě výhodné především pro Spojené státy,“ dodal. „Pro konečné spotřebitele, zejména evropský průmysl, to bude znamenat dražší plyn,“ dodal.

Zobrazit celý online

„A všechny ty tanky, všechno mají připravené, oni jsou připravení a my jsme v p*deli. Chtějí zpátky Krym,“ navázal Rus. Měl i další informace, mluvil o tom, jak první dvě vlny Zelenského jednotek vyslaných na Krym budou útočné a třetí „zametací“. Přestože se okupantův přítel snažil vojáka uklidnit, zmínil ruské rezervisty, kteří pomohou zabránit ukrajinskému tažení, ruský voják byl přesvědčený o tom, že jejich jednotky nápor obránců neustojí. Pokud by ale Zelenskyj skutečně takto rozsáhlou operaci spustil, bylo by to v naprostém rozporu s tím, co tvrdí na veřejnosti. Například minulý měsíc se nechal slyšet, že ano, že doufá v osvobození Krymu, ale spíše než silou politickým nátlakem.

Video se připravuje ...
Další videa