Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

„Na krysy je třeba jed.“ Ukrajinští partyzáni v Mariupolu otrávili a zabili ruské vojáky

Autor: Darina Jíchová, swp - 
4. srpna 2023
17:29

V okupovaném Mariupolu se Rusům extrémně nedaří, například katastrofou skončila jejich vojenská slavnost. Poradce starosty města Mariupolu loajální Kyjevu Petro Andrjuščenko oznámil, že dva ruští vojáci podlehli otravě a dalších 15 mužů skončilo v nemocnici, uvedl server Newsweek.

Za útokem by podle všeho měli být ukrajinští partyzáni, kteří si pro svůj úder vybrali oslavy Dne ruského námořnictva, tedy 30. července. To je populární vojenský svátek všech Rusů, který je většinou plný přehlídek. Ruský prezident Vladimir Putin například osobně dorazil do Petrohradu, kde si prohlédl válečné lodě i jaderné ponorky a přislíbil, že námořnictvo dostane ještě letos několik desítek nových plavidel.

„Během oslav v jednom vojenském středisku zbudovaném v Mariupolu došlo k masové otravě vojáků,“ upřesnil Andrjuščenko. Podle něj správa dosazená Kremlem věří, že k útoku byl použit kyanid a kombinace pesticidů. To zapříčinilo, že 17 mužů muselo být hospitalizováno, jejich stav byl velmi vážný, dva vojáci nakonec otravě podlehli.

Aktivita partyzánů

„Naši lidé s úsměvem říkají, že na krysy je vždycky třeba jed,“ dodal Andrjuščenko ve svém komentáři. „Tento den začíná dobrými zprávy, sabotáž zní tak krásně, co myslíte?“ pokračoval. Ruské ministerstvo obrany zatím záležitost nekomentovalo. Andrjuščenko věří, že otravu připravilo proukrajinské rezistentní uskupení známé jako Skupina-Y.

Partyzáni jsou na Ukrajině velmi aktivní od počátku války, na svědomí mají například i útoky na ruské město Bělgorod. Odbojné skupiny jsou podle listu Kyiv Post i za odhalením okupantských výcvikových center na chersonském ostrově Džarylhač. Pozici táborů partyzáni prozradili ukrajinským silám, které je zlikvidovaly pomocí raket HIMARS. Mluvilo se až o 200 padlých Rusech, počet obětí však nelze ověřit.

23:00
28. 2. 2024

Vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. V našem online přenosu budeme pokračovat zase zítra v brzkých ranních hodinách. 

22:10
28. 2. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron bude příští týden při úterní návštěvě Prahy jednat zejména o jaderné energetice, obraně a podpoře Ukrajiny, oznámil dnes Elysejský palác. Macron a premiér Petr Fiala podepíší akční plán pro roky 2024 až 2028 o strategické spolupráci, energetice a dopravě, napsala agentura AFP s odvoláním na vyjádření Paříže.

Francouzská státní elektrárenská společnost EDF, která provozuje největší síť jaderných elektráren v Evropě, je spolu s jihokorejskou firmou KHNP jedním z uchazečů o stavbu nového bloku v Dukovanech. Česká vláda očekává nabídky v dubnu. Smlouva s vybraným dodavatelem by měla být podepsána na přelomu let 2024 a 2025 a první reaktor by měl být spuštěn v roce 2036.

21:29
28. 2. 2024

Postoje premiérů Maďarska a Slovenska vůči Ukrajině nesvědčí jen o jejich proruské orientaci. Využívají strachu z války, protože jim to umožňuje udržet se u moci, bez které by je čekaly problémy, píše polský list Gazeta Wyborcza.

Během úterního setkání Visegrádské skupiny v Praze bylo rozdělení vidět ještě před společnou tiskovou konferencí. (Polský premiér) Donald Tusk si vybral společnost českého premiéra Petra Fialy, se kterým jej spojuje proevropská politika a postoj vůči Ukrajině. Tou dobou se maďarský premiér Viktor Orbán radil se šéfem slovenské vlády Robertem Ficem a dohadovali společnou linii.

„Někteří hledí na válku ukrajinskými brýlemi,“ řekl před novináři Orbán. Navázal tak na vyjádření Tuska, který hovořil o nezbytnosti podporovat Ukrajinu ve válce proti ruskému agresorovi rovněž dodávkami zbraní a munice.

Orbánovi sekundoval Fico. Slovenský premiér tvrdil, že ani poslání „veškeré munice na světě“ neukončí válku. Zdůrazňoval, že je třeba co nejdříve začít jednat o míru, bez ohledu na to, kdo válku začal a kdo je v ní agresor.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa