Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

VIDEO Zelenskyj na Pražském hradě vyslechl potlesk i hymny: Takhle ho vítal Pavel!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
6. července 2023
21:51
Autor: trm, ČTK, simao - 
6. července 2023
16:50

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek dorazil na Pražský hrad, v Praze ho oficiálně přivítal před společným jednáním prezident Petr Pavel. Zelenskyj přicestoval do Prahy o něco později, než se původně očekávalo, zdržel ho předchozí

  • Zelenského pozval při své dubnové návštěvě Ukrajiny do Česka prezident Petr Pavel. Zelenskyj do Česka vyrazil po návštěvě v Bulharsku.
  • V Praze jednal Zelenskyj s prezidentem Pavlem, v pátek ho čeká setkání s premiérem Fialou, šéfy Sněmovny a Senátu Pekarovou Adamovou a Vystrčilem a dalšími politiky.
  • „Na řadě je Praha,“ potvrdil Zelenskyj ve čtvrtek v podvečer na svém twitteru. Přílet Zelenského do Česka se konal v utajovaném režimu a pod dohledem gripenů, které provázely vládní speciál. Více čtěte ZDE
  • Zajištění bezpečnosti Zelenského v Praze je pro policii jedním z největších opatření, na kterém se kdy podílela, uvedli policisté na twitteru. Více k opatřením čtěte ZDE
  • Česká republika Ukrajinu, která se brání bezprecedentní ruské agresi od loňského února, podporuje od začátku. Na počet obyvatel ČR přijala nejvíc válečných uprchlíků. Češi dodali Ukrajincům i mnoho zbraní. 

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiletěl do České republiky. Jde o jeho první návštěvu Česka od začátku ruské invaze. Prezident Pavel na twitteru uvedl, že na Hrad přicestoval muž, který svým odhodláním a statečností inspiruje celý svět. „Za Českou republiku ho dnes mohu znovu osobně ujistit, že v boji za svobodu a suverenitu není sám a nikdy nebude,“ napsal.

Zelenskyj dnes večer přiletěl do Prahy z Bulharska, kde jednal s premiérem Nikolajem Denkovem nebo se svým protějškem Rumenem Radevem.

Ukrajinský prezident bude v pátek jednat s premiérem Petrem Fialou, předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (oba ODS) i šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09). Setká se se členy vlády a Parlamentu.

Na twitteru před příletem do Prahy Zelenskyj konkretizoval, že tématem jednání bude obrana, blížící se summit NATO ve Vilniusu, evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny, situace u Záporožské jaderné elektrárny nebo rekonstrukce napadené země.

Zelenskyj od začátku loňského ruského vpádu na Ukrajinu navštívil několik západních metropolí včetně Londýna, Paříže, Berlína a Washingtonu, ale například i Varšavu.

Česko přispělo za dobu trvání války na Ukrajině celkovou hodnotou 45 miliard korun na boj proti ruské agresi, uvedl prezident Pavel na společné tiskovce se Zelenským.

Ukrajinská protiofenziva ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné, jak se snažilo všechny přesvědčit, poznamenal Pavel.

Obnovu Ukrajiny, nejen poválečnou, ale i v době války, je nutné vidět jako příležitost i pro Českou republiku a české firmy, dodal Pavel.

Česká pomoc napadeným Ukrajincům

Od ledna do května Česko Ukrajině poskytlo 24 tanků, 76 bojových vozidel pěchoty (BVP) nebo 645 protitankových řízených střel. Podle ministryně Jany Černochové (ODS) je v armádních zásobách stále technika, kterou lze napadené zemi poskytnout, náčelník generálního štábu Karel Řehka možnosti pravidelně vyhodnocuje.

Za prvních pět měsíců Česko dále poskytlo 16 speciálních vozidel pro systém protivzdušné obrany, 57 000 nábojů pro kanony a kanonové houfnice a 144 protiletadlových prostředků. Součástí dodávek byly i další vojenský materiál, výstroj, náhradní díly, pohonné hmoty či materiál radiační, chemické a biologické ochrany. Vláda také koordinovala dodávku dalších stovek kusů těžké vojenské techniky formou licencí či spoluprací se zahraničními partnery.

12:57
Dnes
!

Europoslanci dnes schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, zároveň ale i ochranu zemědělců v Evropské unii. Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude i nadále pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit určitá omezení. Právě ta mají podpořit unijní farmáře, kteří již několik měsíců protestují v mnoha zemích sedmadvacítky. Nově bude například platit, že pokud dovoz některých produktů z Ukrajiny překročí určité objemy, EU na ně znovu zavede cla.

Návrh podpořilo 428 europoslanců, 131 jich bylo proti a 44 se zdrželo hlasování.

12:11
Dnes

Ukrajina přestala poskytovat konzulární služby ukrajinským občanům v branném věku, kteří pobývají v zahraničí. Výjimkou budou ti, kteří se budou chtít vrátit do země, sdělilo dnes agentuře Reuters ministerstvo zahraničí v Kyjevě. Šéf ukrajinské diplomacie v této souvislosti uvedl, že pobyt v zahraničí nezbavuje muže jejich povinností vůči vlasti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden podepsal nový zákon, který mění pravidla mobilizace vyhlášené na Ukrajině před více než dvěma lety v reakci na ruskou invazi v plném rozsahu. Jeho hlavním úkolem je podle médií podchytit všechny muže podléhající branné povinnosti a aktualizovat jejich údaje, což má úřadům zjednodušit povolávání do armády.

11:37
Dnes

Británie poskytne Ukrajině na obranu před ruskou agresí dosud největší balík vojenské pomoci, který bude obsahovat 1600 střel, 400 vozů a téměř čtyři miliony kusů munice. Podle britských médií to oznámil úřad premiéra Rishiho Sunaka před jeho dnešní cestou do Varšavy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Sunakovi telefonicky poděkoval za novou pomoc, která počítá i s dalšími 500 miliony liber (11,8 miliardy korun), čímž Londýn zvýší letošní finanční podporu pro Kyjev na tři miliardy liber.

„Pokud bude (ruskému prezidentu Vladimiru) Putinovi dovoleno uspět v této útočné válce, nezastaví se na polské hranici,“ upozornil Sunak před cestou do Polska, které s Ukrajinou sdílí téměř 500 kilometrů dlouhou hranici. Podle britského premiéra je pro evropské země účinná obrana Ukrajiny otázkou vlastní bezpečnosti.

Zobrazit celý online

Loni poskytlo ministerstvo obrany Ukrajině ze svého majetku mimo jiné 38 tanků, 55 BVP, čtyři kusy letecké techniky a 13 samohybných kanónových houfnic. Dále pět průzkumných chemických vozidel, 47 automobilů, 27.518 nábojů pro dělostřelectvo, 12 raketometů, 4900 raket pro raketomety, 8022 pancéřovek, 128 minometů, 17.400 min pro minomety, 291 protiletadlových prostředků, 30.025 pistolí, 11.233 dlouhých ručních střelných zbraní a 4,263.000 nábojů pro ruční střelné zbraně.

Video  Zelenskyj na Pražském hradě vyslechl potlesk i hymny: Takhle ho vítal Pavel!  - Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa