Čtvrtek 21. září 2023
Svátek slaví Matouš, zítra Darina
Polojasno 25°C

Ovčáček a Novotný společně vyrazili na Ukrajinu. Ve výpravě hrála roli i manželka exmluvčího

Aktualizováno -
28. května 2023
09:51
Autor: Mii, swp, Darina Jíchová - 
27. května 2023
12:20

Poměrně unikátní výprava na Ukrajinu se odehrála tento týden. Do města Hostomel v Kyjevské oblasti, kde se na začátku války odehrála důležitá bitva o místní letiště, společně vyrazili starosta Řeporyjí Pavel Novotný a bývalý hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Že je Novotný v Hostomelu, prozradil v pátek v příspěvku na twitteru. „Moc smutné. Pro chcimíry: jsem tady a ta válka je opravdová, nejsou to herci. Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!“ napsal a přiložil fotografie, kde stojí v letištní budově, která se stala cílem ruského útoku. Dříve zde stál největší dopravní letoun na světě, Mrija 225, ale okupanti jej zničili.

Video  Největší letadlo na světě je beznadějně zničené, říká jeho kapitán  - Blesk TV, reuters
Video se připravuje ...

Pražská městská část Řeporyje, které Novotný starostuje, v březnu letošního roku uzavřela s Hostomelem partnerství. Bývalý novinář tehdy uvedl, že vojenskému starostovi Serhyi Borysyukovi chce pomoci s organizací úřadu a zároveň přijal pozvání na Ukrajinu. Vyjednávání mezi delegacemi tehdy pomáhala Ovčáčkova manželka, která pochází z napadené země. „Jsem mu moc vděčný za překlad, jeho paní byla součástí delegace,“ popsal Novotný.

Současné návštěvy se proto zúčastnil i Ovčáček, jenž o cestě promluvil na serveru Život v Česku, pro který po svém konci na Hradě vykonává redaktorskou činnost. „Českou republiku mají na Ukrajině upřímně rádi. Pomoc a podpora, kterou poskytuje válkou sužované zemi, má skutečně velkou odezvu,“ napsal bývalý prezidentský mluvčí.

Návštěvu potvrdila i sama vojenská správa Hostomelu, jež z ní na telegramu sdílela fotografie. Ovčáček a Novotný na nich jednají se zástupci města a prohlíží si jednotlivé oblasti. „Serhyi Borysyuk představil zahraniční delegaci Hostomel. Ukázal rozsah jeho zničení a obnovy,“ stojí v příspěvku.

„Rádi bychom u nás otevřeli Český dům,“ cituje Ovčáček Borysyuka na serveru Život v Česku. Novotný pro posílení přátelství věnoval vojenskému šéfovi českou a řeporyjskou vlajku a také čtyři neprůstřelné vesty. Jednání se podle bývalého mluvčího účastnil i zástupce českého velvyslanectví.

Ovčáček také uvedl, že jedním z jejich průvodců byl bojovník z pluku Azov. Starosta podle serveru slíbil, že se pokusí zorganizovat pobyt hostomelských dětí v Česku.

Novotný s Ovčáčkem mimo jiné zavítali rovněž do vesnice Moščun v Kyjevské oblasti, která byla určitou dobu i pod okupací Rusů. Podle vojenských expertů se mohla obec stát klíčovou pro dobytí ukrajinské metropole, tzv. dveřmi do Kyjeva. Okupanti ji však drželi jen do 21. března. I tak ji zanechali vesměs zničenou. Život se sem ale vrací.

15:00
Dnes

V Mykolajivské oblasti zahynul mladý muž poté, co s vozidlem najel na protitankovou minu, informovala Státní služba pro mimořádné události. Společník, se kterým cestoval, utrpěl zranění.

14:56
Dnes

Ukrajina a Slovensko se dohodly na vytvoření licenčního systému pro obchod s obilím, který by mohl vést k ukončení slovenského zákazu dovozu některých ukrajinských produktů, uvedlo slovenské ministerstvo zemědělství pro agenturu Reuters.

Dokud nebude práce na systému dokončena a projekt otestován, zůstane v platnosti slovenské embargo na import ukrajinské pšenice, kukuřice, řepky a slunečnicového semena, uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení.

14:37
Dnes

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který se pasoval do role potenciálního zprostředkovatele míru mezi Moskvou a Kyjevem, se poprvé osobně sešel s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Lula novinářům sdělil, že vyzval ukrajinského prezidenta, aby usiloval o vyjednání míru, „aby už nikdy nedošlo k takové okupaci, jakou provedlo Rusko“. „Při mírových jednáních nejsou žádné oběti, žádní mrtví, žádná střelba“, dodal Lula a vyzval obě strany k ústupkům.

 

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud