Úterý 5. března 2024
Svátek slaví Kazimír, zítra Miroslav
Oblačno 11°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Na Ukrajině byl těžce zraněn Čech: Jeho stav neumožňuje převoz domů, vzkázalo ministerstvo

Aktualizováno -
19. března 2023
12:27
Autor: šim, ČTK - 
19. března 2023
07:06

V bojích na Ukrajině byl vážně zraněn český dobrovolník, který je zde nasazen jako medik. „Jeho prognóza je nejistá, může to dopadnout jakkoli. Nyní intenzivně pracujeme na tom, abychom ho mohli převézt do České republiky,“ řekl pro ČT jeden z mluvčích spolku Phoenix, který na Ukrajině pomáhá.  České ministerstvo zahraničí v neděli dopoledne uvedlo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje.

Český dobrovolník pomáhal při evakuaci zraněných, když došlo k zásahu dělostřelectvem, popsal situaci mluvčí organizace Phoenix s křestním jménem Ondřej. „Byl zasažen šrapnelem. Byla mu poskytnuta okamžitá pomoc, ale poranění jsou velmi vážná,“ řekl pro Českou televizi.

„Jeden z našich statečných mediků-dobrovolníků byl na Donbase zasažen šrapnelem. Momentálně je jeho stav stabilizovaný, ale situace je vážná a nelze předjímat další vývoj. Děláme vše, co je v našich silách, aby se mohl brzy vrátit do vlasti. S ohledem na citlivost situace nebudeme o jeho stavu do odvolání poskytovat další informace,“ uvedl na twitteru skupiny Phoenix jeden z jeho členů.

České ministerstvo zahraničí je v kontaktu s blízkými zraněného dobrovolníka. „Jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje převoz do ČR. Podrobnosti sdělovat nebudeme,“ sdělil ČTK mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Podle pana Ondřeje se jedná o velmi váženého a důležitého člena skupiny Phoenix. „Za poslední výjezd on sám zachránil přes 25 lidí,“ uvedl.

Spolek Phoenix podle svých slov působí na Ukrajině od začátku války, přímo fyzicky od dubna 2022. Jedná se o skupinu dobrovolníků, kteří poskytují materiální a zdravotní pomoc v bojích i v boji poškozených oblastech.

„V projektu Phoenix se věnujeme pomoci v oblastech konfliktu již rok a s každou misí naši dobrovolníci riskují zranění, nebo i život.  Jsme si plně vědomi rizik, ale i toho, jak je naše pomoc potřebná. Chceme vám touto cestou poděkovat za slova podpory a zároveň prosíme o respektování soukromí v této těžké situaci. Ačkoliv v plameni, Phoenix létá dál…,“ stojí v prohlášení jednoho z členů spolku na twitteru.

O Donbas se bojuje už od roku 2014, kdy po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym propukla na východě Ukrajiny válka s proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Loni v únoru na Ukrajinu vtrhla ruská armáda, separatistické jednotky bojují po jejím boku.

21:42
4. 3. 2024

Ruský úder v Doněcké oblasti zabil dva záchranáře a další tři zranil, když hasili požár způsobený předchozím útokem, uvedl ministr vnitra Ihor Klymenko.

21:21
4. 3. 2024

Bývalý ruský prezident a nynější místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medvěděv na ruském Světovém festivalu mládeže uvedl, že hranice Ruska nemají konec a Ukrajina je Rusko. 

„Náš prezident se o našich hranicích vyjádřil přesně a výstižně. Hranice Ruska nikde nekončí. Speciální vojenskou operaci určitě dovedeme do logického konce. Do konečného vítězství. Do kapitulace neonacistů. Jednání jsou možná s nějakými novými lidmi, až uznají realitu, která se vyvinula na místě (na Ukrajině) v důsledku akcí našich chrabrých ozbrojených sil. Ukrajina je bezpochyby Rusko,“ nechal se slyšet.

20:52
4. 3. 2024

Generální ředitel společnosti Rostec Sergej Čemezov řekl, proč Rusové nepoužívají v bojových operacích jejich „technologicky nejvyspělejší“ tank T-14 Armata. „Z hlediska funkčnosti je samozřejmě daleko lepší než stávající tanky, ale je příliš drahý, takže ho armáda nyní pravděpodobně nepoužije. Je pro ni jednodušší nakoupit další T-90,“ prohlásil Čemezov.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa