Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Zataženo, déšť 13°C

Na Ukrajině byl těžce zraněn Čech: Jeho stav neumožňuje převoz domů, vzkázalo ministerstvo

Aktualizováno -
19. března 2023
12:27
Autor: šim, ČTK - 
19. března 2023
07:06

V bojích na Ukrajině byl vážně zraněn český dobrovolník, který je zde nasazen jako medik. „Jeho prognóza je nejistá, může to dopadnout jakkoli. Nyní intenzivně pracujeme na tom, abychom ho mohli převézt do České republiky,“ řekl pro ČT jeden z mluvčích spolku Phoenix, který na Ukrajině pomáhá.  České ministerstvo zahraničí v neděli dopoledne uvedlo, že aktuální zdravotní stav zraněného jeho převoz do vlasti neumožňuje.

Český dobrovolník pomáhal při evakuaci zraněných, když došlo k zásahu dělostřelectvem, popsal situaci mluvčí organizace Phoenix s křestním jménem Ondřej. „Byl zasažen šrapnelem. Byla mu poskytnuta okamžitá pomoc, ale poranění jsou velmi vážná,“ řekl pro Českou televizi.

„Jeden z našich statečných mediků-dobrovolníků byl na Donbase zasažen šrapnelem. Momentálně je jeho stav stabilizovaný, ale situace je vážná a nelze předjímat další vývoj. Děláme vše, co je v našich silách, aby se mohl brzy vrátit do vlasti. S ohledem na citlivost situace nebudeme o jeho stavu do odvolání poskytovat další informace,“ uvedl na twitteru skupiny Phoenix jeden z jeho členů.

České ministerstvo zahraničí je v kontaktu s blízkými zraněného dobrovolníka. „Jeho aktuální zdravotní stav neumožňuje převoz do ČR. Podrobnosti sdělovat nebudeme,“ sdělil ČTK mluvčí Černínského paláce Daniel Drake.

Podle pana Ondřeje se jedná o velmi váženého a důležitého člena skupiny Phoenix. „Za poslední výjezd on sám zachránil přes 25 lidí,“ uvedl.

Spolek Phoenix podle svých slov působí na Ukrajině od začátku války, přímo fyzicky od dubna 2022. Jedná se o skupinu dobrovolníků, kteří poskytují materiální a zdravotní pomoc v bojích i v boji poškozených oblastech.

„V projektu Phoenix se věnujeme pomoci v oblastech konfliktu již rok a s každou misí naši dobrovolníci riskují zranění, nebo i život.  Jsme si plně vědomi rizik, ale i toho, jak je naše pomoc potřebná. Chceme vám touto cestou poděkovat za slova podpory a zároveň prosíme o respektování soukromí v této těžké situaci. Ačkoliv v plameni, Phoenix létá dál…,“ stojí v prohlášení jednoho z členů spolku na twitteru.

O Donbas se bojuje už od roku 2014, kdy po ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym propukla na východě Ukrajiny válka s proruskými separatisty podporovanými Moskvou. Loni v únoru na Ukrajinu vtrhla ruská armáda, separatistické jednotky bojují po jejím boku.

23:28
31. 3. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme dobrou noc.

23:10
31. 3. 2023

V Avdijivce podle agentury Unian stále zůstává několik stovek civilistů, kteří přežívají převážně ve sklepích. Výbuchy nebo ostřelování jsou tam na denním pořádku. Podle hodnocení analytiků z amerického Institutu pro studium války z minulého týdne přesměrovaly ruské síly svoji hlavní pozornost z Bachmutu, o jehož dobytí se marně snaží už řadu měsíců, právě na Avdijivku.

22:44
31. 3. 2023

Podle šéfa doněcké regionální správy Pavla Kyrylenka bylo při ostřelování Andijivky zabito 5měsíční dítě a jeho babička. Matka a otec dítěte byli zraněni. „Tragédii se dalo předejít: právě včera policisté znovu přesvědčovali matku dítěte, aby myslela na syna a odešla. Ani to však bohužel nevedlo ke kýženému výsledku - žena opět rozhodně odmítla odejít na bezpečnější místo. A dnes se stalo nenapravitelné. Bohužel se evakuace stále některým lidem zdá nepochopitelná a zbytečná. Ale je to jediná věc, která nyní dokáže zachránit životy,“ řekl Kyrylenko. Informovalo o tom zpravodajství Nexta.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa