Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Trest za Leopardy? Rusové spustili masivní útok, vyslali rakety i drony. Kyjev hlásí první oběť

Aktualizováno -
26. ledna 2023
10:09
Autor: ČTK - 
26. ledna 2023
09:40

Na většině Ukrajiny byl dnes ráno vyhlášen protiletecký poplach a úřady varovaly obyvatele před pravděpodobným útokem z letadel i lodí. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že obránci už první rakety sestřelili. Exploze hlásí i metropole Kyjev, po dopadu ruské rakety na nebytovou budovu  zemřel jeden člověk a dva lidé jsou zranění, oznámil starosta Vitalij Kličko. Ukrajinská média hlásí exploze v některých oblastech, přičemž může jít o práci protivzdušné obrany. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat řekl, že Rusko na Ukrajinu vypálilo přes 30 raket. Dramatické dění sledujeme online.

„V Dněpropetrovské, Vinnycké a Kyjevské oblasti pracuje protivzdušná obrana. V Oděse jsou slyšet výbuchy,“ píše agentura Unian, která dříve informovala rovněž o aktivní protivzdušné obraně v Žytomyrské oblasti.

V noci na dnešek Rusové podle Ukrajinců na jejich zemi vyslali také 24 bezpilotních letounů Šáhed-136, které využívají styl kamikadze. Údaje o tom, zda a kolik se jich podařilo sestřelit, jsou neúplné, informovala agentura Reuters.

Elektrárenská společnost DTEK uvedla, že kvůli nebezpečí raketového útoku nouzově vypnula elektřinu v hlavním městě Kyjevě, ve zbytku Kyjevské oblasti a také v Oděské a Dněpropetrovské oblasti.

„Pozor obyvatelé Oděsy! Nepřítel se chystá zahájit masivní raketový útok na Ukrajinu pomocí letadel a lodí! Prosím, neignorujte letecký poplach,“ napsal na komunikační platformě telegram Maksym Marčenko z oděské oblasti.

Nad územím Mykolajivské oblasti obránci zaznamenali dvě ruské rakety, které směřovaly na západ země. Na telegramu to napsal gubernátor Mykolajivské oblasti ležící na jihu země Vitalij Kim.

Podle vedení ukrajinské armády dnes v noci na Ukrajinu mířilo 24 bezpilotních letounů Šáhed-136 vyslaných z východního pobřeží Azovského moře. Obráncům se ale všechny podařilo zničit, píše velitelství. Podle vedení Kyjevské oblasti bylo 15 ze 24 dronů sestřeleno právě zde a nenapáchaly žádné škody.

22:00
25. 3. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od nedělního rána.

21:50
25. 3. 2023

V Kyjevě dnes pohřbili ukrajinského vojáka Andreje Neshodovského. Podle agentury AP padl ve čtvrtek po útoku ruského dronu. 

21:21
25. 3. 2023

Vladimir Putin podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Zobrazit celý online

Video  Tvrdé boje o Soledar očima ukrajinských vojáků  - Státní pohraniční služba Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa