Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Trest za Leopardy? Rusové spustili masivní útok, vyslali rakety i drony. Kyjev hlásí první oběť

Aktualizováno -
26. ledna 2023
10:09
Autor: ČTK - 
26. ledna 2023
09:40

Na většině Ukrajiny byl dnes ráno vyhlášen protiletecký poplach a úřady varovaly obyvatele před pravděpodobným útokem z letadel i lodí. Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak uvedl, že obránci už první rakety sestřelili. Exploze hlásí i metropole Kyjev, po dopadu ruské rakety na nebytovou budovu  zemřel jeden člověk a dva lidé jsou zranění, oznámil starosta Vitalij Kličko. Ukrajinská média hlásí exploze v některých oblastech, přičemž může jít o práci protivzdušné obrany. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat řekl, že Rusko na Ukrajinu vypálilo přes 30 raket. Dramatické dění sledujeme online.

„V Dněpropetrovské, Vinnycké a Kyjevské oblasti pracuje protivzdušná obrana. V Oděse jsou slyšet výbuchy,“ píše agentura Unian, která dříve informovala rovněž o aktivní protivzdušné obraně v Žytomyrské oblasti.

V noci na dnešek Rusové podle Ukrajinců na jejich zemi vyslali také 24 bezpilotních letounů Šáhed-136, které využívají styl kamikadze. Údaje o tom, zda a kolik se jich podařilo sestřelit, jsou neúplné, informovala agentura Reuters.

Elektrárenská společnost DTEK uvedla, že kvůli nebezpečí raketového útoku nouzově vypnula elektřinu v hlavním městě Kyjevě, ve zbytku Kyjevské oblasti a také v Oděské a Dněpropetrovské oblasti.

„Pozor obyvatelé Oděsy! Nepřítel se chystá zahájit masivní raketový útok na Ukrajinu pomocí letadel a lodí! Prosím, neignorujte letecký poplach,“ napsal na komunikační platformě telegram Maksym Marčenko z oděské oblasti.

Nad územím Mykolajivské oblasti obránci zaznamenali dvě ruské rakety, které směřovaly na západ země. Na telegramu to napsal gubernátor Mykolajivské oblasti ležící na jihu země Vitalij Kim.

Podle vedení ukrajinské armády dnes v noci na Ukrajinu mířilo 24 bezpilotních letounů Šáhed-136 vyslaných z východního pobřeží Azovského moře. Obráncům se ale všechny podařilo zničit, píše velitelství. Podle vedení Kyjevské oblasti bylo 15 ze 24 dronů sestřeleno právě zde a nenapáchaly žádné škody.

23:06
Dnes

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:52
Dnes

Počet zraněných při dnešním ruském útoku na Dnipro se zvýšil na osm, informoval gubernátor Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak.

21:17
Dnes
!

Ruské úřady dnes informovaly o zadržení náměstka ruského ministra obrany Timura Ivanova kvůli podezření z braní úplatků. Ivanov patří k důležitým úředníkům ministerstva, uvedl portál Meduza. Na starosti měl záležitosti spojené s výstavbou.

Ivanov zodpovídal například za projekt takzvané obnovy okupovaného ukrajinského Mariupolu, výstavbu hlavního chrámu ruských ozbrojených sil nebo kosmodromu Vostočnyj, píší média. Náměstkem ministra obrany Sergeje Šojgua byl od roku 2016.

Zobrazit celý online

Video  Tvrdé boje o Soledar očima ukrajinských vojáků  - Státní pohraniční služba Ukrajiny
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa