Pondělí 29. května 2023
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Polojasno 23°C

Největší letadlová loď na světě zakotvila v Norsku, Rusové zuří: Demonstrace síly

Autor: ČTK, trm - 
24. května 2023
19:35

V norském Oslu ve středu zakotvila nejmodernější americká letadlová loď Gerald Ford. To pobouřilo Rusko, se kterým má severský stát od vypuknutí války na Ukrajině napjaté vztahy. Podle ruské ambasády se jedná o "demonstraci síly, která je nelogická a škodlivá", napsala agentura AFP.

Obří letadlová lod se má zúčastnit společného cvičení s norskou armádou. Plavidlo přilákalo stovky lidí. Ruské velvyslanectví v Norsku  proti návštěvě protestovalo. „Na severu nejsou žádné problémy, které by vyžadovaly vojenské řešení či vnější intervenci,“ uvedl mluvčí velvyslanectví Timur Čekanov. „Vzhledem k tomu, že podle Osla nepředstavuje Rusko pro Norsko přímou vojenskou hrozbu, se taková demonstrace síly zdá být nelogická a škodlivá,“ dodal.

Gerald Ford je první z nové třídy letadlových lodí americké armády. Jedná se o největší letadlovou loď na světě a z hlediska výtlaku o největší válečné plavidlo v historii lidstva. Loď na jaderný pohon o délce 355 metrů může nést až 90 letounů, uvádí AFP.

19:54
Dnes

Dva lidé zahynuli a osm dalších bylo zraněno poté, co ruské síly ostřelovaly město Toretsk v Doněcké oblasti, informovala 29. května generální prokuratura. Palba údajně zasáhla tamní čerpací stanici. V Doněcké oblasti pokračují tvrdé boje.

19:28
Dnes

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko nebude disponovat ruskými jadernými zbraněmi rozmístěnými v Bělorusku, jakkoli veřejně tvrdil opak, a tyto jaderné zbraně se přes veřejná prohlášení do Běloruska ve skutečnosti nejspíš vůbec nedostanou. Tvrdí to expert Pavel Podvig z Ústavu OSN pro výzkum odzbrojení (UNIDIR), kterého dnes citoval běloruský opoziční server Zerkalo.

Expert Podvig, který je autorem knihy o ruských jaderných zbraních a svého času působil na Stanfordské univerzitě ve Spojených státech, míní, že zbraně zůstanou výlučně v ruských rukou. „Ruská praxe je taková, že veškerá jaderná munice je pod ustavičnou kontrolou jednotek 12. hlavní správy ruského ministerstva obrany. Jedinou výjimkou jsou hlavice rozmístěné na mezikontinentálních raketách či na raketách na ponorkách,“ řekl.

Uvedené typy zbraní se ale v Bělorusku rozmisťovat nebudou. „Znamená to, že i v případě, že jaderná munice se ocitne v Bělorusku, tak její ochranu a obranu budou zajišťovat ruské jednotky. Žádná jiná varianta neexistuje,“ dodal Podvig.

19:10
Dnes

Polsko zavádí nové omezení na hranicích s Běloruskem a od 1. června zakáže vjezd kamionům s běloruskou a ruskou poznávací značkou, oznámil dnes ministr vnitra Mariusz Kamiňski. Příslušné nařízení již vyšlo v úředním věstníku a 30. května vstoupí v platnost, uvedl polský rozhlas. Zákaz bude platit do odvolání.

Ministerstvo krok odůvodnilo starostí o veřejnou bezpečnost, ale v médiích se objevilo, že jde o reakci na výzvu ruských poslanců ruské vládě, aby zakázala polským kamionům vjezd do Ruska v odvetě za sankce Evropské unie.

Zobrazit celý online

„První návštěva nové letadlové lodi v norských vodách je velmi pozitivní pro naši spolupráci s USA,“ prohlásil norský ministr obrany Björn Arild Gram.

Vztahy Norska, které je členem Severoatlantické aliance, a Ruska, jež s Norskem sdílí na dálném severu hranici, se výrazně zhoršily v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Video se připravuje ...
Další videa