Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Západ si říká o jadernou katastrofu, tepe Putinův muž Medveděv spojence Kyjeva za dodávky zbraní

Autor: Darina Jíchová, swp - 
26. května 2023
05:00

Asi jedním z nejhlasitějších šiřitelů kremelské propagandy je bývalý ruský prezident, expremiér a současný místopředseda Bezpečnostní rady Ruské federace Dmitrij Medveděv. Nevynechá jedinou příležitost, aby pohrozil Západu, v oblibě má hlavně pohrůžky jadernou válkou. Ta poslední se týkala toho, že pokud západní spojenci nepřestanou Kyjev zásobovat moderními zbraněmi, koledují si o „jadernou katastrofu“, uvedl list Daily Mail.

Medveděvova slova přišla v reakci na krok amerického prezidenta Joea Bidena, který schválil pomoc ukrajinským pilotům s výcvikem k ovládání stíhaček F-16. Rusko má víc jaderných hlavic než jakákoliv jiná země, zástupci Kremlu opakovaně vyhrožují, že neutichající podpora Kyjeva může situaci na Ukrajině eskalovat. Podle vojenských expertů jsou to ze strany současného ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho mužů jen prázdná slova.

„Čím víc zbraní jim pošlou, tím nebezpečnějším se svět stane. A čím více destruktivní zbraně budou, tím spíše se blíží scénář, který známe jako jadernou katastrofu,“ nechal se slyšet ve svém posledním výstupu Medveděv, podle kterého NATO nebere vážně potenciální možnost jaderného konfliktu. „Mýlí se. A jednou se stane, že se záležitost překlene do zcela nepředvídatelného scénáře, a plnou zodpovědnost za to ponese NATO,“ citovala Medveděva agentura RIA Novosti.

Medveděv rovněž komentoval dění v ruské Belgorodské oblasti, kde v posledních dnech podle všeho probíhají operace ruských partyzánů bojujících na straně Ukrajiny. Kyjev popřel, že by s akcí měl cokoliv společného, a Moskva tvrdí, že zatlačila diverzanty zpět za hranice a na 70 jich zneškodnila.

Ruský Belgorod Ruský Belgorod | Reuters

„Odpovědnost za tyto útoky nese Kyjev a jeho sponzoři – Washington a Evropská unie a další země jako Velká Británie. A ty sv**ě, co to provedly, nemám pro ně jiné jméno. Otázkou je, co s nimi, měli bychom je zlikvidovat jako krysy, nejsou ani hodny zajetí,“ rozčiloval se.

07:31
Dnes

 V Praze dnes začíná dvoudenní neformální setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance (NATO). Hlavním tématem akce, která bude přípravou na červencový alianční summit ve Washingtonu, by měla být válka na Ukrajině. Na okraj setkání se koná řada bilaterálních jednání, několik českých politiků se setká například s americkým šéfem diplomacie Antonym Blinkenem. Prezident Petr Pavel pak udělí Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

06:39
Dnes

Po ranních úderech na Charkov zůstal na celé Ukrajině v platnosti letecký poplach, uvedl Reuters.

06:00
Dnes

Rusko dnes brzy ráno odpálilo několik raket na ukrajinský Charkov. Údery zranily nejméně čtyři lidi a poškodily infrastrukturu, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele regionu.

Ihor Terechov, starosta druhého největšího ukrajinského města, které se v posledních měsících stalo častým terčem útoků ve více než dva roky trvající ruské agresi, na platformě Telegram napsal, že v důsledku úderů utrpěly čtyři osoby zranění, byl poškozen plynovod a vysypalo se mnoho oken. Šéf oblastní správy Oleh Syněhubov uvedl, že na Charkov bylo vypáleno osm střel a zasažena byla také obec severně od města.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa