Rusko čelí hrozbě zevnitř: Ve federaci řádí sabotážní skupiny! Zabíjí funkcionáře a odpalují důležité železniční tratě

Autor: tsv - 
16. dubna 2023
05:00

Na území Ruské federace, sousedícího Běloruska a okupovaných částí Ukrajiny operují skupiny ruských opozičně smýšlejících dobrovolníků. Jejich cílem je sabotovat ruskou stranu v konfliktu s Ukrajinou, některé skupiny se soustředí na ničení tamní infrastruktury, jiné zase na vraždy vysoce postavených ruských funkcionářů. O skupiny se začali zajímat mnozí experti, kteří nyní vyšetřují jejich potenciální napojení na zahraniční vlády, informoval server Newsweek.

„Rusko čelí rozmanitým hrozbám ze strany zahraničních sabotážních sil a domácích partyzánů,“ uvedl pro web spoluzakladatel výzkumné sítě Militant Wire Lucas Webber. „Domácí skupiny jsou v některých případech napojeny na ukrajinské hráče a tím se odlišují. Toto znatelně ztěžuje situaci ruské rozvědky a bezpečnostních služeb, které se je snaží zastavit.“

Webber dále podotkl, že se od sebe jednotlivé ruské sabotážní skupiny dramaticky odlišují, společný mají jen kritický přístup k vládě prezidenta Vladimira Putina. Vyznávají ideologie napříč politického spektra, některé svým smýšlením směřují k radikální levici anarcho-komunistů, jiní zas k ultrapravici neo-fašistů, zbytek se pohybuje blíže ke středu, konstatoval expert.

Zabití funkcionáři

„Jejich činnost se neomezuje jen na Rusko,“ pokračoval Webber. „Naopak se rozšiřuje do Běloruska a na okupovaná ukrajinská území.“ Skupiny mají mít prsty mimo jiné i v zabití dcery ruského ideologa Dariji Duginové, která zemřela po výbuchu auta. Ruské úřady z její smrti obvinily ukrajinské zpravodajské služby, Kyjev ovšem vinu popírá. Sabotéři se kromě zabíjení vysokých ruských funkcionářů soustředí na útoky na ruskou a běloruskou infrastrukturu s cílem oslabit okupující armádu.

„Různé skupiny jsou zodpovědné za odpálení improvizovaných výbušných zařízení zacílených na ruské železnice i za jednodušší sabotážní činy,“ doplnil druhý spoluzakladatel sítě Militant Wire Thomas Lord. „Byla to hlavně anarcho-komunistická bojová skupina, která propagovala svou kampaň související s útoky na ruské železnice, a to primárně na tratě spojující vojenská logistická centra s ukrajinskými bojišti. Jedná se o domácí skupinu, která nedostává žádnou podporu zvenčí.“

22:02
19. 6. 2025

Pro dnešek se zprávami z války na Ukrajině končíme. Znovu se přihlásíme v pátek ráno, dobrou noc.

21:34
19. 6. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X informoval, že dnes ráno navštívil místo v Kyjevě, kde ruská raketa dopadla na obytnou budovu. „Střela proletěla všemi patry až do sklepa. Byl to záměrný teror, stejný, jaký ruská armáda pod Putinovým vedením provádí všude, od Čečenska po Sýrii. Zabíjení a ničení je to, co Rusko spojuje s režimy, jako jsou ty v Íránu a Severní Koreji,“ napsal Zelenskyj.

20:24
19. 6. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jmenoval velitelem pozemních sil Hennadije Šapovalova, který dříve stál v čele jednotek bojujících proti ruské invazní armádě na jihu země. S odvoláním na prezidentský dekret o tom dnes informovala ukrajinská média. Šapovalov tak nahradí Mychajla Drapatého, jenž se vzdal postu v souvislosti s nedávným ruským útokem na vojenské cvičiště, který si vyžádal 12 mrtvých a 60 zraněných.

Zobrazit celý online

Video  Pavel odsoudil ruské barbarství na Ukrajině. Co řekl o videu údajné hrůzné popravy Ukrajince?  - ČTK/Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa