Čtvrtek 7. prosince 2023
Svátek slaví Ambrož / Benjamín, zítra Květoslava
Oblačno, sněžení 0°C

Zpověď vězněného vojáka z Mariupolu: Tvrdé výslechy, hladovění a hrozby veřejnou popravou

Autor: jos, swp - 
3. dubna 2023
05:00

Byl uvězněný v místnosti o velikosti 3 krát 9 metrů se dvěma tucty dalších vězňů. Zhruba 250 metrů, které vedly od cely do výslechové místnosti, se přecházelo pod širým nebem. „Těch pár chvil venku mi dalo pocit, že jsem naživu. Pomohlo mi to na chvíli zapomenout na to, co mě čeká,“ říká mariupolský voják Sergej k ruskému zajetí, ve kterém zažil tvrdé podmínky, pro Newsweek.

Výslechů za více než měsíc v zajetí absolvoval pět. Byl nucen k tomu, aby svým věznitelům potvrdil nepodložená obvinění, kterým čelil jeho spolubojovník.

„Vrátil jsem se odtud se zlomeným nosem,“ říká Sergej, který je momentálně na svobodě, ale nechce uvést své pravé jméno či věk. Opatrnost přetrvává. Rozpovídal se však o způsobech, jak si během věznění snažil udržet zbytek zdravého rozumu a nenechal se Rusy zlomit.

Osud obránců z oceláren Azovstal

Sergej byl jedním z vojáků Azovského pluku, který je součástí ukrajinské Národní gardy. Ruští vojáci ho zajali v květnu v roce 2022 v komplexu Azovstal. Ocelárny byly posledním zbytkem ukrajinské obrany města Mariupolu, které bylo tou dobou v obležení ruských vojsk.

Sergej byl spolu s dalšími stovkami lidí zajat a převezen do věznice Olenivka v Doněcké oblasti. V souvislosti s touto věznicí existují rozporuplné zprávy o explozi, ke které v bývalých kasárnách na konci loňského července došlo.

Podle Ukrajinských ozbrojených sil stálo za explozí Rusko, které se tak chtělo zbavit stop o mučení zajatců. Kreml naopak uvedl, že se jedná o dopad střely HIMARS, vystřelené z ukrajinského území. Podle CNN je ale tato varianta vymyšlená. Exploze usmrtila minimálně 53 ukrajinských vězňů a dalších 75 bylo zraněno. Mezi nimi i Sergej.

Válečný veterán vězněm Rusů

„Každý z nás měl extrémně málo místa,“ popsal Sergej pobyt ve vězení. „Abyste neztratili naději a rozum, musíte si v tak extrémně stísněném a omezeném prostoru najít nějaké své místo,“ pokračuje Ukrajinec.

Sergej svoje znalosti sdílel a pomohl tak i svým spoluvězňům: „Řekl jsem chlapům, aby při ležení v posteli zavřeli oči a představili si, že natahují ruce a nohy. Aby si představili, že se vznáší na moři.“

Ocitli se v situaci, kdy neměli kolem sebe dostatek prostoru, soukromí, ani jídla. Hladověli. A čelili tvrdým výslechům Rusů.

S tím, aby situaci zvládl, pomohly Sergejovi speciální dechové a vizualizační techniky, které se naučil v roce 2020. Tehdy jako válečný veterán absolvoval program Národní gardy, který naučil vojáky na frontových liniích několika technikám, které pomáhají s překonáním vysoce stresových situací. S pomocí psychologů se Sergej naučil pracovat se svým tělem, dechem a představivostí.

Hrozili jim popravou

Tlak na vězně nebyl jen fyzický, ale i psychický. Každý den jim ruští vojáci říkali, že se chystá veřejný soud, na kterém budou vojáci z Azova souzeni a veřejně popraveni.

„Jídlo, které jsme dostávali, bylo sotva jídlo. Cítil jsem, že slábnu,“ popsal Sergej. Vězni dostávali dvakrát denně pár lžic obilných zrn nebo trochu teplé vody s bramborou. Mezi jednotlivými jídly uběhlo někdy i 18 hodin. „Soustředil jsem se na svá dechová cvičení, která mi pomáhala, abych se necítil tak vyčerpaný, jako ostatní.“

Nahnali je do hangáru...

Dva dny před explozí byli všichni vězni převezeni do průmyslové zóny obehnané ostnatým drátem a nahnáni do hangáru. Druhý den se začali vězeňští strážci opevňovat na svých pozicích „stejně jako se to dělá na frontě,“ popsal Sergej.

„Přibližně půl hodiny před půlnocí 29. července došlo k výbuchu poblíž průmyslové zóny, druhý výbuch se ozval u vchodu do naší budovy a ke třetímu došlo přímo v prostoru, ve kterém jsme byli zavření,“ popsal exploze Sergej.

„Při pohledu na své ruce a nohy jsem pochopil, že jsem byl zraněn. Viděl jsem některé části svého těla, které by neměly být vidět, a nemohl jsem se samostatně pohybovat,“ řekl o prvních chvílích po výbuchu Sergej.

Ochrnutý ve špitále v Doněcku

Dál si už pamatuje jen to, že ho jeho dva spoluvězni pomohli dostat do rohu k dalším zraněným vojákům. Všichni byli převezeni do nemocnice v Doněcku, kde jim byla poskytnuta velmi základní léčba a díky pomoci místních obyvatel, kteří v nemocnici pracovali a přinesli jim jídlo navíc, se zranění vojáci dostali i k lepší stravě.

Sergej říká, že byl původně prakticky ochrnutý. „Nemohl jsem se hýbat a tak jsem tam jen ležel a představoval si, že pohybuji končetinami. Vizualizace mi nakonec pomohla ruce i nohy rozhýbat,“ vysvětlil.

Bili je i po cestě na výměnu vězňů

Koncem září došlo k výměně zajatců a i přesto, že nebyl schopen sám chodit, byl kamionem převezen do města Taganrog v Rostovské oblasti a následně letadlem do Běloruska.

Po cestě neměli přestávky na jídlo, vodu nebo toaletu a Rusové, kteří je hlídali, je po cestě pravidelně bili. I tak se ale nakonec dostal na Ukrajinu, kde se mu dostalo zdravotní péče. Z nemocnice zavolal své ženě a s pomocí Lékařů bez hranic byl po operaci a fyzioterapii schopen začít znovu chodit. Sergej stále podstupuje následnou léčbu a připravuje se na návrat do služby na frontě i na velitelství.

„S ohledem na to, čím jsem prošel, se cítím emocionálně stabilní. Nemám žádné spouštěče traumat,“ říká Sergej. Chvilky venku, které během zajetí ukořistil, postupně ustupují do pozadí. „Jsem teď na tomhle krásném místě s krásným počasím,“ dodal.

21:30
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od pátečního rána.

21:25
Dnes

Bílý dům ostře reagoval na to, že republikáni v americkém kongresu zablokovali návrh o nové pomoci Ukrajině a Izraeli, kterou požaduje prezident Joe Biden.

„Naše prohlášení ohledně tohoto (balíku) byla jednoznačná," reagovala dnes na hlasování mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierrová. „Je ohromující, že jsme došli až do tohoto bodu. Republikáni v Kongresu dávají Putinovi ten nejlepší dárek, jaký si mohl přát, a zahrávají si s naší národní bezpečností. Je nutné, aby to Kongres dokončil. Musíme zajistit, aby stateční Ukrajinci měli k obraně své demokracie to, co potřebují," dodala Jean-Pierrová.

21:00
Dnes

Existují silné argumenty pro použití zmrazeného ruského majetku na obnovu Ukrajiny. Řekl to dnes podle agentury Reuters britský ministr zahraničí David Cameron. Zároveň využil své návštěvy Spojených států k tomu, aby americké politiky vyzval ke schválení dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu.

Cameron dnes na bezpečnostním fóru ve Washingtonu řekl, že o otázce použití zmrazeného ruského majetku hodlá hovořit se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem.

„Existuje velmi silný důvod pro to, abychom řekli‚ místo pouhého zmrazení vezměme ty peníze a dejme je na obnovu Ukrajiny; to bude, chcete-li, záloha na reparace, které Rusko jednou bude muset zaplatit za nelegální invazi, kterou podniklo," řekl Cameron.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přivítal na Ukrajině britského ministra zahraničí Davida Camerona (16.11.2023)
Zobrazit celý online

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud