Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Smutná fakta po skandálu olympionika Svobody: Rusové zabili 262 ukrajinských sportovců!

Autor: simao, ČTK - 
2. dubna 2023
08:40

Kvůli Ruskem vyvolané válce zahynulo podle Kyjeva už 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 sportovišť v této východoevropské zemi. Při setkání se šéfem Mezinárodní gymnastické federace (FIG) Morinarim Watanabem to podle dnešní zprávy serveru The Kyiv Independent řekl ukrajinský ministr sportu Vadym Hutcajt. Právě kolem sportovců a válce se v Česku rozhořel spor kolem pětibojaře Davida Svobody, do kterého se vložila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Ukrajinská vláda v týdnu zakázala svým sportovcům účastnit se kvalifikačních soutěží pro olympijské hry v Paříži 2024, pokud na nich budou startovat Rusové a Bělorusové.

I za pomoci řady spojenců se Mezinárodní olympijský výbor (MOV) snaží přimět k tomu, aby start sportovců z těchto dvou zemí nepovolil ani pod neutrální vlajkou.

Více než 13 měsíců trvající ruská agrese na Ukrajině podle odhadu Kyjevské ekonomické školy z konce března způsobila celkové škody ve výši 143,8 miliardy dolarů (3,13 bilionu Kč). Zničeno či poškozeno bylo přes 150.000 obytných domů.

V Česku vzbudil rozruch bývalý moderní pětibojař David Svoboda, který skončil v čele Komise sportovců Českého olympijského výboru (ČOV) po výrocích k válce na Ukrajině a návratu ruských a běloruských sportovců do mezinárodních soutěží. Zamířil také „na kobereček“ k ministryni obrany, jak o tom informoval iSport.cz.

Svoboda České televizi řekl, že sportovci by neměli být diskriminováni na základě svého politického postoje. Hovořil také o tom, že první obětí v každém válečném konfliktu je pravda, a rezoluce valného shromáždění OSN, které opakovaně odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, okomentoval slovy: „Může to být klidně mýlka, co já vím.“

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) Svobodovy výroky ostře kritizovala. „Ministerstvo obrany a armáda podporuje Ukrajinu a nesouhlasí s tím, aby ruští a běloruští sportovci startovali na olympiádě, když jejich ukrajinští kolegové umírají na frontě ve válce rozpoutané Ruskem a podporované Běloruskem. Tento jednotný postoj očekávám od všech vojáků,“ prohlásila.

Se Svobodou se dohodla na společné návštěvě ukrajinských vojáků, kteří jsou na výcviku v Česku. „Zároveň jsem mu předala plakát s portréty ukrajinských sportovců zabitých nebo pohřešovaných kvůli bojům na Ukrajině,“ uvedla Černochová.

Video  Ministryně Černochová: Ukrajina jako brutální budíček! A co Putinovy hrozby jadernými zbraněmi?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

 

 

Video se připravuje ...
Další videa