Čtvrtek 25. července 2024
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Polojasno 24°C

Návrat ruských sportovců? Vychoval je stát, bouří Lipavský. Jurečka: Je to „úlet“ MOV, Pavel je zklamaný

Aktualizováno -
29. března 2023
15:40
Autor: ČTK, swp - 
29. března 2023
14:26

Je potřeba si uvědomit, že ruští sportovci jsou vychováni ruským státem. Na Ukrajině zemřely stovky sportovců a trenérů, olympijské ideály byly pošlapány. Novinářům to dnes před zasedáním vlády v Jeseníku řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ke stanovisku Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží.

MOV zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Návrat by se měl týkat jen jednotlivců, nikoli týmů. Vyloučeni by měli zůstat sportovci, kteří jsou příslušníky armády nebo domácích bezpečnostních složek.

„Musíme pokračovat v informování o záležitosti. Je potřeba si uvědomit, že ruští sportovci jsou vychováni ruským státem, celá řada z nich jsou součástí různých vojenských klubů, je to státem podporovaná záležitost,“ řekl Lipavský. „Zároveň na Ukrajině zemřely stovky sportovců, trenérů, je to obrovská lidská tragédie,“ dodal.

Rusko podle šéfa české diplomacie porušilo Chartu OSN i chartu mezinárodního olympijského hnutí. „Na to všechno se musíme dívat, vysvětlovat to a být trpěliví,“ uvedl. Připomněl existenci expertní skupiny, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor a která hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH 2024 v Paříži. Ministerstvo zahraničí ve skupině zastupuje Martin Smolek, vrchní ředitel sekce právní a konzulární.

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) má rozhodnutí za naprosto nepochopitelné a za „úlet“ ze strany MOV. Pokud olympijská myšlenka stojí na míru a férovém jednání pustit na olympijské hry sportovce, kteří jsou součástí propagandy obou režimů, by bylo výsměchem této myšlence, míní. Byl by rád, pokud by to jednotlivé národní olympijské výbory odsoudily.

Ani místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) nepovažuje krok za správný. „Sport v těchto dvou zemích je silně vázán na vládní propagandu a propagandu politiky (ruského prezidenta Vladimira) Putina,“ uvedl.

Prezidenta Petra Pavla zklamalo doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) k návratu neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Některých ruských a běloruských sportovců je mu líto, ale je přesvědčen, že Rusko a Bělorusko sport používají jako nástroj své propagandy. Dodal, že Rusko by podle něj mělo být za to, co dělá, vystaveno mezinárodní izolaci do té doby, než se vrátí k respektu k základním normám mezinárodního práva. Pavel to řekl na novinářský dotaz na tiskové konferenci po návštěvě Moravskoslezského kraje.

„Pan (prezident MOV Thomas) Bach je dlouhodobě znám svými proruskými názory a mě to jeho doporučení vyloženě zklamalo,“ řekl Pavel. Je přesvědčen o tom, že v dnešní době Rusko a Bělorusko používají jednoznačně sport jako nástroj propagandy. „Ač je mi některých sportovců z Ruska, Bělorusku osobně líto, tak tím, že slouží jako nástroj režimů, které prokazatelně páchají zlo, tak bohužel budou vystaveni izolaci, a měli by být. Protože Rusko by za to, co dělá, mělo být vystaveno mezinárodní izolaci do té doby, než se vrátí k respektu k základním normám mezinárodního práva,“ doplnil.

MOV nadále trvá na sankcích pro ruský a běloruský stát a vládu. Doporučil, aby se v těchto zemí nekonaly žádné mezinárodní sportovní akce a aby žádní vládní představitelé nedostali akreditace nebo pozvání na mezinárodní soutěže.

Poláci se bouří, Lipavský neskrývá zklamání

Proti doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) pustit Rusy a Bělorusy jako neutrální sportovce do soutěží se bouří Poláci. Zkusí vytvořit koalici států požadujících, aby výbor toto rozhodnutí zrušil, uvedl premiér Mateusz Morawiecki na dnešní tiskové konferenci.

Vybudujeme koalici států, které budou společně požadovat, aby MOV toto špatné a nesprávné rozhodnutí stáhl,“ prohlásil Morawiecki podle agentury Reuters.

Premiér již v úterý označil doporučení MOV za „skandál a zradu opravdového ducha sportu". „Uděláme, co je v naší moci, abychom sport uchránili před ruskými vlivy,“ napsal Morawiecki na twitteru.

Pod tímto příslibem se ale objevila i reakce, co si počít se zradou sportovního ducha, když polská tenistka Iga Šwiateková, aktuální světová jednička, bez problémů hraje se soupeřkami z Ruska a Běloruska, a to se děje od počátku války navzdory všem výzvám z Ukrajiny, a proč premiér na to nereaguje.

MOV v úterý doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Po jednání výkonné rady MOV jeho prezident Thomas Bach uvedl, že ve všech sportech by měly být respektovány jasně dané podmínky pro neutralitu.

Výbor ale zatím nerozhodl, zda povolí účast sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži a zimních olympijských hrách 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Doporučení MOV vyvolalo kritiku jak z řad odpůrců ruské invaze na Ukrajinu, tak ze samého Ruska, které kritéria MOV pokládá za porušování lidských práv a diskriminaci.

Český ministr zahraničí Jan Lipavský dnešní doporučení MOV zkritizoval. „Jsem zklamán z doporučení MOV. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play; jeho sportovci na olympiádu nepatří. Otázkou se budeme dále zabývat, a to i v expertní skupině,“ uvedl na twitteru. Skupina odborníků, jejíž vznik inicioval Český olympijský výbor, hledá právní argumenty pro neúčast Rusů a Bělorusů na OH 2024 v Paříži.

10:10
Dnes

Ukrajinské ozbrojené síly v noci na dnešek zničily 25 z 38 dronů, které na ukrajinské území vyslalo Rusko. Uvedl to na telegramu velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk, podle kterého tři ruské bezpilotní letouny patrně přeletěly nad rumunské území. 

Ruské dronové útoky dnes v noci mířily na jihoukrajinskou Oděskou oblast a oblasti v centrální části země. Kyjevská správa podle ruskojazyčného serveru BBC uvedla, že se všechny drony mířící na město podařilo sestřelit.

„Izmajilský okres znovu čelil útoku. Rusové zaútočili drony na pohraniční oblast. V důsledku ostřelování byla částečně zničená administrativní budova, na místě propukl požár,“ uvedl šéf oděské oblastní správy Oleh Kiper.

8:12
Dnes

Syrský prezident Bašár Asad se v Kremlu setkal s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ten jej podle TASS varoval před hrozbou eskalace konfliktu na Blízkém východě.

Syrský diktátor Bašár Asad v Kremlu (25. 7. 2024). Syrský diktátor Bašár Asad v Kremlu (25. 7. 2024). Syrský diktátor Bašár Asad v Kremlu (25. 7. 2024). Syrský diktátor Bašár Asad v Kremlu (25. 7. 2024).
7:37
Dnes

 Moskevská radnice přejmenovala náměstí Evropy u Kyjevského nádraží v ruské metropoli na náměstí Eurasie. V dokumentu, zveřejněném na webu radnice, není uveden důvod pro přejmenování náměstí, které bylo otevřeno v roce 2002 v rámci společného projektu Ruska a Belgie, uvedla na svém ruskojazyčném webu stanice BBC.

Je to první příklad zbavování se poevropštěných místních názvů (v ruském hlavním městě),“ napsal server Važnyje istorii.

Přejmenování se odehrálo na pozadí prudkého ochlazení vztahů Ruska s evropskými státy po ruské invazi na Ukrajinu. Většinu zemí kontinentu ruská vláda zařadila na seznam vůči Moskvě nepřátelských států, připomněla stanice Radio Svoboda. Dodala, že úřady nezměnily názvy nedalekého Kyjevského nádraží a obchodního centra Jevropejskij.

Zobrazit celý online

Video  Prostor X: Rozhovor s Janem Lipavským  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa