Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Rusko znovu straší jadernými zbraněmi: Zahájilo cvičení s raketami Jars a tisíci vojáky

Autor: ČTK, swp - 
29. března 2023
07:50

Rusko zahájilo cvičení s mezikontinentálním balistickým raketovým systémem Jars a několika tisíci vojáky. S odvoláním na ruské ministerstvo obrany o tom dnes informovala agentura Reutes, podle níž jde o další pokus Moskvy předvést svou jadernou sílu.

Celkem se cvičení účastní více než 3000 vojáků a asi 300 kusů techniky, uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení na sociální síti telegram. Cvičení zahrnuje kontrolu raketových vojsk strategického určení v Omsku a manévry raketové formace vybavené systémy Jars v Novosibirsku.

Během cvičení budou mobilní systémy Jars manévrovat ve třech ruských regionech, uvedlo ministerstvo. Konkrétně je ale nejmenovalo.

Mezikontinentální balistická raketa je strategická raketa schopná dopravit s vysokou přesností na vzdálenost převyšující 5000 kilometrů bojovou hlavici, většinou vybavenou jadernou nebo termonukleární náloží. Existuje jen málo potvrzených charakteristik mobilních mezikontinentálních balistických raketových systémů Jars, poznamenává Reuters. Tyto rakety mají údajně dolet až 12 000 kilometrů.

Některé vojenské blogy uvádějí, že rakety Jars dokážou nést několik nezávislých jaderných hlavic a mohou být namontovány na nákladní nosiče nebo rozmístěny v silech.

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

14:40
Dnes

To, že bezpečnost Záporožské elektrárny není ohrožena, tvrdí i další čeští experti. Jaderný vědec Radek Škoda připomněl, že všech šest reaktorů elektrárny je odstaveno od loňského 11. září, mimo jiné právě i kvůli obavě z odpálení přehrady. Podle ředitele divize jaderná energetika společnosti ČEZ Bohdana Zronka reaktory při odstavení bloků potřebují k ochlazování jen velmi malé množství vody. Škoda v této souvislosti doplnil, že zničení přehrady ale znamená, že Záporožská jaderná elektrárna, největší v Evropě, bude na roky vyřazena z provozu.

14:25
Dnes

Kromě Jana Lipavského (Piráti) se k událostem na Ukrajině vyjádřilo také ministerstvo zahraničí. Uvedlo, že útok ruských okupačních vojsk na přehradu je podle dodatkového protokolu k Ženevským úmluvám válečným zločinem. „Nejedná se přitom ani o první, ani poslední článek Ženevských úmluv, který Rusko na Ukrajině systematicky porušuje,“ stojí ve vyjádření Černínského paláce. 

„Dnešní ranní výbuchy, kterými ruská okupační vojska zničila většinu přehradní hráze nejnižšího stupně Dněperské vodní kaskády Nová Kachovka, způsobily povodňovou vlnu, která ohrožuje desetitisíce civilistů... Zničení přehrady znamená další humanitární, ekologickou a technologickou katastrofu, kterou na Ukrajinu přinesla ruská agrese - lidé ztrácí domovy a přístřeší, jsou ohroženy zdroje pitné i užitkové vody v Dněpropetrovské, Záporožské a Chersonské oblasti a na Krymu, znehodnocuje se zemědělská půda, Ukrajina ztrácí další energetický zdroj,“ uvedlo české ministerstvo zahraničí.

14:22
Dnes

Ukrajinská diplomacie požádala o mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, spolu s prezidentem Zelenským chce nové kolo západních sankcí vůči Rusku.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa