Úterý 6. června 2023
Svátek slaví Norbert, zítra Iveta / Slavoj
Oblačno, déšť 19°C

Putinova nová hrozba Západu: Taktické jaderné zbraně rozmístí v Bělorusku

Aktualizováno -
25. března 2023
21:16
Autor: ČTK - 
25. března 2023
18:43

Ruský prezident uvedl, že jednal i na žádost běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který o umístění jaderných zbraní stál, a konečné rozhodnutí prý padlo po britském oznámení o dodávce protitankových nábojů Ukrajině. Putin podle ruských agentur poznamenal, že typ munice s ochuzeným uranem, který Západ hodlá předat Kyjevu, není zbraní hromadného ničení, ale "tak či onak" vytváří radioaktivní prach, a proto může být velmi nebezpečný.

Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi a západní státy ji podporují též dodávkami vojenské techniky i munice. Více či méně otevřené hrozby jaderným arzenálem přitom z Moskvy zaznívají opakovaně. Například loni v září Putin současně s oznámením o částečné mobilizaci pohrozil použitím jaderného arzenálu.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně. Analytik Nikolaj Sokol z vídeňského Centra pro odzbrojení a nešíření jaderných zbraní (VCDNP) agentuře AP řekl, že rozhodnutí o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku je pro Rusko významná změna postoje. "Rusko bylo vždy velice hrdé na to, že nemá žádné jaderné zbraně mimo své území. To teď mění a je to velká změna," řekl.

„Není na tom nic neobvyklého. Spojené státy to dělají po desetiletí. Už před dlouhou dobou umístily své jaderné taktické zbraně na území spojeneckých zemí, států NATO, do šesti zemí v Evropě. Pokud mě paměť neklame, jde o Německo, Turecko, Nizozemsko, Belgii, Itálii a Řecko,“ řekl Putin.

Podle agentury RIA Novosti prezident v rozhovoru pro televizi Rossija 24 upřesnil, že k 1. červenci bude v Bělorusku dokončena stavba skladovacího objektu pro jaderné zbraně a pod kontrolou je bude mít Rusko, nikoli běloruská strana. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo komplex střel Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

21:21
Dnes

Rozpory v prohlášení ruských představitelů komentoval na telegramu chersonský novinář Kosťantyn Ryženko, který připisuje zodpovědnost za zničení přehrady právě okupačním silám. Zpočátku si podle něj Rusové mohli myslet, že zničili jen malou část areálu vodní elektrárny, díky čemuž zaplavili nedaleké ukrajinské pozice. Ryženko si všiml, že ruští prováleční blogeři v jednu chvíli jásali, že voda zatopila pozice ukrajinských vojáků na ostrovech u Chersonu. Ve chvíli, kdy si podle něj Rusko uvědomilo závažnost katastrofy, ostře změnilo tón a začalo klást destrukci vodního díla za vinu Ukrajině.

20:57
Dnes

„Ruská armáda zničila osm německých tanků Leopard při odrážení útoků Ozbrojených sil Ukrajiny,“ uvedl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Později ruská média zveřejnila i záběry z destrukce.

 „Je zde však několik nuancí: Zničeny nebyly tanky, ale postřikovací traktor John Deere 4830, a video bylo natočeno v loňském roce,“ konstatuje kanál Nexta TV.

20:34
Dnes

„Kulminace povodně z rozlití přehrady Kachovka nastane 7. června ráno,“ cituje The Kyiv Independent energetickou společnost Ukrhydroenergo. Podle ředitele Ukryhdroenergo Ihora Syroty za dva až čtyři dny nádrž přestane existovat. Ke stabilizaci povodňové hladiny v postižených oblastech dojde podle něj pravděpodobně v následujících čtyřech až pěti dnech.

Zobrazit celý online

Ruský prezident uvedl, že jednal i na žádost běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, který o umístění jaderných zbraní stál, a konečné rozhodnutí prý padlo po britském oznámení o dodávce protitankových nábojů Ukrajině. Putin podle ruských agentur poznamenal, že typ munice s ochuzeným uranem, který Západ hodlá předat Kyjevu, není zbraní hromadného ničení, ale „tak či onak“ vytváří radioaktivní prach, a proto může být velmi nebezpečný.

Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi a západní státy ji podporují též dodávkami vojenské techniky i munice. Více či méně otevřené hrozby jaderným arzenálem přitom z Moskvy zaznívají opakovaně. Například loni v září Putin současně s oznámením o částečné mobilizaci pohrozil použitím jaderného arzenálu.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně. Analytik Nikolaj Sokol z vídeňského Centra pro odzbrojení a nešíření jaderných zbraní (VCDNP) agentuře AP řekl, že rozhodnutí o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku je pro Rusko významná změna postoje. „Rusko bylo vždy velice hrdé na to, že nemá žádné jaderné zbraně mimo své území. To teď mění a je to velká změna,“ řekl.

Video  Kdo má jaderné zbraně a kde jsou rozmístěné? Je čeho se bát?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa