Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Bojujeme za své historické území, prohlásil Putin k výročí invaze. Davy na stadion musel lákat

Aktualizováno -
22. února 2023
15:36
Autor: ČTK, swp - 
22. února 2023
15:11

Ruský prezident Vladimir Putin ocenil ruské vojáky, kteří bojují na Ukrajině. Celý národ vás podporuje a je na vás hrdý, uvedl Putin na moskevském stadionu Lužniki, kde se dnes koná vlastenecké shromáždění a koncert u příležitosti Dne obránců vlasti. Ten v Rusku připadá na 23. února.

Putin během svého krátkého projevu rovněž řekl, že Rusko v současné době na Ukrajině bojuje „za své historické území“. Akce na stadionu se účastní desítky tisíc lidí, kteří mávají ruskými vlajkami, popsaly světové tiskové agentury. List The Moscow Times v této souvislosti napsal, že ruské vládní instituce přiměly 70 procent svých zaměstnanců, aby se dnešního koncertu zúčastnily. Naslibovaly jim mimo jiné teplé jídlo a příděl ruských vlajek.

Před Putinem hovořili různí vojáci, proslovy prokládali vlasteneckými a burcujícími písněmi muzikanti - jak se jeví z videa, hráli na playback. Na obrazovkách se zatím promítaly záběry ze "speciální vojenské operace".

Rusko útokem na Ukrajinu z loňského 24. února rozpoutalo nejhorší pozemní konflikt v Evropě od konce druhé světové války, který si podle odhadů vyžádal desetitisíce obětí na obou stranách a vyhnal miliony lidí ze svých domovů. Moskva o své invazi oficiálně informuje jako o speciální vojenské operaci a tvrdí, že chce „denacifikovat“ a „demilitarizovat“ sousední stát, ze kterého se pokusila anektovat další čtyři oblasti, podobně jako na jaře 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský poloostrov Krym. Kyjev a Západ hovoří o nevyprovokované ruské agresi. Kyjev si za válečný cíl stanovil osvobození okupovaných území.

Video  Ruská invaze na Ukrajinu. Jak to celé začalo?  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa