Středa 8. února 2023
Svátek slaví Milada, zítra Apolena
Jasno 0°C

Opilý a oteklý Putin šokoval svět. Se skleničkou v ruce se přiznal k válečným zločinům

Autor: tsv - 
9. prosince 2022
17:19

Ruský prezident Vladimir Putin se během předávání medailí v rámci Dne vlasti zdánlivě přiznal k páchání válečných zločinů na Ukrajině, když ve svém projevu obhajoval útoky na civilní infrastrukturu sousedního státu. V tu dobu byl dle záznamů zřejmě omámený šampaňským. Zemi zároveň obvinil z páchání genocidy v okupovaném Doněcku a dodal, že probíhající válku má na svědomí právě Ukrajina. Vůdce mimo jiné znovu nepřímo pohrozil Západu vypálením jaderných zbraní. „Máme mnohem modernější nástroje než jakákoli jiná země s nukleární silou.“

„Hodně se mluví o našich útocích na energetickou infrastrukturu sousední země. Ano, to děláme. Ale kdo si začal? Kdo zasáhl Krymský most?“ pronesl Putin na předávání ocenění ruským hrdinům v Moskvě. Během rozhovoru se státními médii dodal, že celosvětová kritika útoků, kvůli kterým nyní žijí miliony ukrajinských civilistů bez elektřiny a vody, „nenaruší naše vojenské mise“.

„Každý bojovník v přední linii je mým hrdinou a hrdinou všech našich občanů,“ prohlásil během ceremonie. Na jeho proslov následně reagoval nejmenovaný uživatel twitteru: „Motající se Putin s úšklebkem na tváři a šampaňským v ruce se přiznal k válečnému zločinu – cíleným útokům na Ukrajinu s úmyslem zničit civilní populaci.“

Vůdce byl při svém projevu podle mnohých uživatelů sociálních sítí opilý. Na zdánlivou intoxikaci poukázala i moskevská novinářka Anna Nemcovová, podle které Putin veřejně vystupoval podnapilý poprvé za dobu své vlády.

„Viděli jsme mnoho nahraných focení a natáčení za posledních dvacet let včetně polonahého Putina na koni, Putina létajícího po boku stěhovavých ptáků nebo Putina líbajícího břicho malého chlapce, ale opilé proslovy o ruských raketách zasahujících sousední zemi musely být Putinův vlastní nápad,“ napsala na twitter.

Genocida v Doněcku vinou Ukrajiny

Putin doprovázený ruským ministrem obrany Sergejem Šojguem, čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem, členkou Státní dumy Valentiou Tereškovovou a šéfem Vagnerovců Jevgenijem Prigožinem dále obvinil Ukrajinu z dlouhodobého páchání genocidy v Doněcku. „Odříznutí města a více než milionu obyvatel od vody je aktem genocidy,“ prohlásil. Na Putinův výrok upozornil server Mirror.

Ukrajina významně omezila dodávky vody do Doněcku po událostech z roku 2014, kdy Rusko anektovalo Krymský poloostrov a ve městě se usídlili proruští separatisté. Západní země podle ruského vůdce o problematice mlčí. „Jakmile se ale pohneme a nějakým způsobem reagujeme, celým vesmírem se začne šířit rozruch a povyk,“ doplnil.

Nejmodernější nukleární hlavice

Putin ve středu veřejně konstatoval, že válka na Ukrajině je „dlouhý proces“, a potvrdil, že má ruská armáda k dispozici arsenál jaderných zbraní. „Nezbláznili jsme se, jsme si vědomi toho, co nukleární zbraně jsou,“ ujišťoval při televizním vysílání v Moskvě. „Máme jisté nástroje, a ty jsou v mnohem modernějším stavu než v jakémkoli jiném státě s jadernou silou.“

Uvedl ale, že Rusko neplánuje hlavice vypustit do světa. „Nebudeme se jimi ohánět jak žiletkou napříč celým světem.“

8:42
Dnes

Více než 4306 lidí se vzdalo svého ruského občanství v roce 2022, kdy Rusko zahájilo invazi proti Ukrajině , a pouze 40 z nich v zemi, zbytek v zahraničí. Informuje o tom TV Nexta. 

8:23
Dnes

Mučení, vraždy, znásilnění: Seznam ruských zvěrstev na Ukrajině se rozrůstá. Zločinů je už 66 tisíc!

Od začátku ruské invaze v únoru bylo ukrajinským úřadům nahlášeno více než 66 000 údajných válečných zločinů, uvedl ukrajinský úřad generálního prokurátora. Stíhání je však problematické, jak říkají pověření ukrajinští úředníci. Jakým překážkám musí čelit? Jaké zločiny byly dosud nahlášeny? A půjde Putin před soud? Dozvíte se ve článku z deníku The Washington Post.

8:02
Dnes

„Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru,“ uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

Ukrajinský generální štáb zároveň tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. 

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa