Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

Ruský opozičník kritizoval vpád na Ukrajinu. Moskevský soud ho poslal na 8,5 let do vězení

Aktualizováno -
9. prosince 2022
13:33
Autor: ČTK, swp - 
9. prosince 2022
12:10

Soud v Moskvě shledal vinným ruského opozičníka Ilju Jašina, obžalovaného z šíření lživých informací o ruské armádě během jejího působení na Ukrajině, napsala agentura RIA Novosti. Prokuratura požaduje devítiletý trest vězení, nakonec soud Jašina poslal do vězení na 8,5 let. 

Devětatřicetiletý Jašin působil v moskevské komunální politice a do svého zatčení v červnu byl jedním z posledních opozičních politiků, kteří zůstali v Rusku a otevřeně kritizovali únorový ruský vpád na Ukrajinu. Zatčen byl v souvislosti se svým videostreamem na platformě YouTube, kde mluvil o vraždění civilistů ruskými vojáky v Buči u Kyjeva.

Ruské úřady Jašina obvinily, že o působení ruské armády vědomě šířil lživé informace, ačkoliv Moskva činí „opatření na podporu bezpečnosti“, stálo v obvinění. Jašin tvrdí, že je nevinen a že ve zveřejněném videozáznamu hovořil o pozici všech stran ohledně událostí v Buči, včetně Ruska.

Video  Putinův režim je založený na lži, říká expert. Rozpadne se Rusko a prohrálo už válku?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

10:43
Dnes

Záběry škod po ruském útoku na Oděsu.

10:26
Dnes

Český konzulát ve Lvově se ohlédl za včerejší návštěvou ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) na Ukrajině. 

9:59
Dnes

„Nejdřív jsem uslyšela pískot, protože jsem zrovna otevřela okno, a pak prasknutí a plameny. Celý byt se naplnil kouřem,“ popsala situaci agentuře Reuters obyvatelka jednoho z poškozených domů v Petrohradu, která se představila jako Jelena. Exploze podle ní nastala po 07:00 místního času (05:00 SEČ).

Zobrazit celý online

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa