Úterý 31. ledna 2023
Svátek slaví Marika, zítra Hynek
Zataženo, sněžení 2°C

Putinův režim je založený na lži, říká expert. Rozpadne se Rusko a prohrálo už válku?

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
8. prosince 2022
15:30
Autor: Markéta Volfová, swp - 
8. prosince 2022
14:00

Zatímco Rusko pokračuje v útocích na ukrajinskou infrastrukturu, vedení tamní vojenské rozvědky nemá pochybnosti o blížící se porážce Putinovy armády. Ruské ministerstvo zahraničí uvádí, že je země připravená vrátit se k jednání o bezpečnostních zárukách se Západem. S myšlenkou jejich poskytnutí přišel francouzský prezident Emmanuel Macron. Prohrálo už Rusko válku? Nejen na tuto otázku odpovídal v pořadu Epicentrum politický geograf Michael Romancov.

Ze zajištěných dokumentů podepsaných Vladimírem Putinem, jejichž závěry nedávno zveřejnil královský institut spojených zpravodajských služeb, plyne, že Rusko plánovalo Ukrajinu dobýt za 10 dní. Podle Romancova záleží, zda jsou tyto dokumenty pravdivé.

„První informace byly o tom, že Rusové předpokládali, že jejich vojenská operace bude velmi rychlá, že v podstatě dřív než na to svět stačí nějakým způsobem zareagovat. Mluvilo se o třech dnech, teď se ten horizont tedy jako posunul na 10 dní vzhledem k velikosti země, kterou Ukrajina je, tak těch 10 dní jaksi vypadá reálněji,“ uvedl politický geograf a dodal: „I tak to byl naštěstí pro Ukrajinu strašlivým způsobem ‚přepálený', nesmyslně ambiciozní plán.“

Ruský režim postavený na lži

Podle Romancova je Putinův „problém“ v tom, že celý jeho režim je postavený na lži. „Nejen, že Rusko lže o tom, co dělá směrem do světa, ale ruské politické elity lžou Rusům a Rusové zase lžou ruským politickým elitám,“ řekl v Epicentru Romancov s tím, že ruský prezident vytvořil režim, kde jsou všechny podstatné kompetence v jeho rukách.

„On nekomunikuje svá rozhodnutí ani s představiteli vlády, ani s představiteli ozbrojených sil, ale s nějakým tím tzv. vnitřním kruhem, o kterém se vlastně dodnes tápe, kdo tam patří nebo nepatří,“ dodává Romancov.

Jak vypadá porážka?

Šéf ukrajinské vojenské rozvědky nedávno zmínil, že „porážka Ruska je daná věc“ a Rusové to již vědí. Je toto přehnaný optimismus? Podle Romancova je už nyní jasné, že Rusko ve válce neuspělo.

„Otázkou je, co si kdo představí pod termínem porážka, protože my máme všichni tendenci porážku vnímat optikou konce nacistického Německa ve 2. světové válce, a to je něco, co se teď jako evidentně dít nebude. Nicméně ta porážka může mít spoustu jiných podob, např.  ruská armáda už vyklidila velkou část ukrajinského území, která obsadila, myslí si odborník.

9876543 ( 9. prosince 2022 11:34 )

Jen lokajové uvěřili , že Puuutin chce denacifikaci Ukrajiny...když neonacismus se vyskytuje snad všude i v Rusku.
Samozřejmě že mu jde o Ukrajinu, aspoň velkou část­...ne­rosty,­úrod­ná zem, hlavně plyn, a pracovití Ukrajinci.
Puuutin je blázen a megaloman, patří do detenčního zařízení..nejlépe kriminál...
Ukrajině přeji vítězství, s co nejmenší ztrátou zejména na životech...a tolik potřebné teplo..

Milan Vinický ( 8. prosince 2022 22:25 )

Milan Vinický ( 8. prosince 2022 22:21 )

Romancov mi vždycky tím svým opičím srostlým obočím připomínal Kubu z Váchalova románu "Krvavý román". Do jisté míry jej obdivuji, protože jen málokdo by dokázal svoj iživotní dráhu spojit se lží, pomluvami a nesmysly jako on. Romancov samozřejmě není žádný expert. Jen opakuje to, co chtějí USA a EU.

tom999 ( 8. prosince 2022 20:31 )

Emise CO2 se v Německu loni zvýšily a země neplní ani závazek pro rok 2020

Berlín - Německo v roce 2021 vypustilo o 4,5 procenta více oxidu uhličitého (CO2) než v předloňském roce. Nepříznivá bilance znamená, že země ani loni nesplnila svůj závazek snížit do roku 2020 emise tohoto skleníkového plynu ve srovnání s rokem 1990 o 40 procent. Na tiskové konferenci to oznámil Spolkový úřad pro životní prostředí (UBA). Zatímco v roce 2020 Německo emisní plán díky výraznému hospodářskému útlumu vyvolaném pandemií nemoci covid-19 splnilo, postupné oživování ekonomiky v loňském roce situaci opět změnilo.

Snížení emisí skleníkových plynů z roku 2020 je takřka z poloviny opět ztraceno," řekl šéf UBA Dirk Messner. Německo loni vypustilo 762 milionů tun oxidu uhličitého, což je o 33 milionů tun více ve srovnání s rokem 2020. Emise CO2 tak loni oproti roku 1990 klesly o 38,7 procenta. Oproti stavu z roku 2020 je to výrazné zhoršení, protože tehdejší poměr k roku 1990 ukazoval snížení o 41,3 procenta.

Zhoršení emisní bilance Německu komplikuje cestu za klimatickou neutralitou. Země chce dosáhnout rovnováhy mezi emisemi CO2 a opatřeními na jejich neutralizaci do roku 2045. Komplikace si vláda uvědomuje, protože německý ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck v lednu prohlásil, že Německo za klimatickými cíli značně zaostává a že do roku 2030 je nutné oproti současnému stavu ztrojnásobit roční tempo snižování škodlivých emisí. Habeck rovněž uvedl, že se možná nepodaří splnit klimatické plány ani pro nadcházející rok.

A ZASE L H A N I - - - OBLBOVANI ..............

tom999 ( 8. prosince 2022 20:27 )

jestli ODBORNIK ??!!?? expert hovori o Putinuv rezim je zalozeny na lzi . . . .

TAK by si mel jako Cech a Evropan zamest TO LEJNO PRED Evropskym prahem !!!

tak t r e b a - - - Které země EU splňují Maastrichtská kritéria?

Nejproblémovější kritérium je to, že veřejný dluh vztažený k HDP nesmí překročit 60 %. Tuto podmínku by aktuálně z evropské 27-ky n e s p l ň o v a l o 14 států, tedy více než polovina...

nejvíce zadlužené bylo
-Řecko (193,3 %)
- následované Itálií (150,8 %),
- Portugalskem (127,4 %),
- Španělskem (118,4 %)
- Francií (112,9 %)...
- Nemecko 77%.......

Zadlužení české vlády 41,9 % HDP.

Nižší dluh vykazovala pouze pětice zemí: Estonsko (18,1 %), Lucembursko (24,4 %), Bulharsko (25,1 %) a Dánsko se Švédskem (obě 36,7 %).


A TAK MUZEME POKRACOVAT D A L . . . . V eu NEPLNIME VUBEC ZADNA K R I T E R I A !!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa