
Putinova pomsta se pořádně prodražila. Rusové vypálili rakety až za 17 miliard korun!
Rusko v pondělí vyslalo na Ukrajinu řízené střely a drony, jejichž celková cena se může pohybovat od 400 milionů dolarů do 700 milionů dolarů (od 10,1 miliardy korun do 17,7 miliardy korun), odhadla ukrajinská verze časopisu Forbes. Rusko na ukrajinská města v pondělí zaútočilo 84 řízenými střelami a 24 drony.
Na města napříč celou Ukrajinou v pondělí zamířily střely Ch-101, Ch-555, Kalibr, Iskander, S-300 nebo Tornado-S. Přesný počet každého typu ale není zatím znám. Z toho důvodu má odhad široké rozmezí, uvedl Forbes.
Cenu jedné rakety Ch-101 časopis odhadl na 13 milionů korun (328 milionů korun), cenu jedné rakety Kalibr na 6,5 milionu dolarů (164 milionů korun) a jedné střely Iskander na tři miliony dolarů (76 milionů korun). Podle velení ukrajinské armády zlikvidovala 43 z vypálených střel ukrajinská protivzdušná obrana.
Pondělní ruské vzdušné údery zasáhly i Kyjev nebo města v západní části země a vyvolaly pobouření v řadě zemí světa. Podle ukrajinských úřadů si útoky vyžádaly životy nejméně 14 civilistů, zranily bezmála stovku dalších lidí a přerušily dodávky elektřiny a tepla.
Ruský prezident Vladimir Putin údery označil za odvetu za sobotní poškození Kerčského mostu, který spojuje poloostrov Krym s Ruskem. Putin útok na most připsal ukrajinským tajným službám. Kyjev se k sobotnímu útokům nevyjádřil.
Rusko přitom nyní plýtvá zmenšujícími se zásobami přesně naváděné munice na civilní cíle, místo aby je použilo na cíle vojenské, napsal dnes k pondělním ruským útokům na ukrajinská města a infrastrukturu americký Institut pro studium války (ISW).
„Použití omezených zásob přesně naváděné munice může (ruského prezidenta) Vladimira Putina připravit o možnosti, co se týče narušení ukrajinských protiofenziv v Chersonské a Luhanské oblasti,“ píše v analýze ISW.
Masivní a zatím jednorázový útok podle ISW také nebude mít pravděpodobně dopad na morálku ukrajinské armády. Podobně situaci vnímá i Meduza, podle které „útoky na ukrajinskou infrastrukturu nemají vůbec žádný význam“ - v případě, že jde o ojedinělý případ.
„Zkušenosti z účasti NATO ve válce v Jugoslávii ukázaly, že jenom systematický a dlouhodobý dopad na nezbytnou infrastrukturu může potlačit vůli nepřítele ke vzdoru,“ píše server. Podle listu The Guardian sloužil pondělní útok jako odpověď Putinovým kritikům na domácí půdě a k vylepšení obrazu ruského vojska.
„Putinův pondělní 'masivní úder' byl zoufalou odpovědí jeho vojenským kritikům v Rusku, odpovědí na fakt, že ruská invaze selhává, a odpovědí na jeho vlastní pošramocenou pýchu poté, co jeho milovaným projektem, Kerčským mostem, otřásla o víkendu exploze,“ píše list.