Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Jasno 23°C

Putinova pomsta se pořádně prodražila. Rusové vypálili rakety až za 17 miliard korun!

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
11. října 2022
10:31
Autor: ČTK - 
11. října 2022
07:18

Rusko v pondělí vyslalo na Ukrajinu řízené střely a drony, jejichž celková cena se může pohybovat od 400 milionů dolarů do 700 milionů dolarů (od 10,1 miliardy korun do 17,7 miliardy korun), odhadla ukrajinská verze časopisu Forbes. Rusko na ukrajinská města v pondělí zaútočilo 84 řízenými střelami a 24 drony.

Na města napříč celou Ukrajinou v pondělí zamířily střely Ch-101, Ch-555, Kalibr, Iskander, S-300 nebo Tornado-S. Přesný počet každého typu ale není zatím znám. Z toho důvodu má odhad široké rozmezí, uvedl Forbes.

Cenu jedné rakety Ch-101 časopis odhadl na 13 milionů korun (328 milionů korun), cenu jedné rakety Kalibr na 6,5 milionu dolarů (164 milionů korun) a jedné střely Iskander na tři miliony dolarů (76 milionů korun). Podle velení ukrajinské armády zlikvidovala 43 z vypálených střel ukrajinská protivzdušná obrana.

Pondělní ruské vzdušné údery zasáhly i Kyjev nebo města v západní části země a vyvolaly pobouření v řadě zemí světa. Podle ukrajinských úřadů si útoky vyžádaly životy nejméně 14 civilistů, zranily bezmála stovku dalších lidí a přerušily dodávky elektřiny a tepla.

Ruský prezident Vladimir Putin údery označil za odvetu za sobotní poškození Kerčského mostu, který spojuje poloostrov Krym s Ruskem. Putin útok na most připsal ukrajinským tajným službám. Kyjev se k sobotnímu útokům nevyjádřil.

23:12
31. 5. 2023

Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online přenosu o událostech týkajcích se konfliktu na Ukrajině. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Prozatím přejeme dobrou noc.

23:07
31. 5. 2023

Starosta Bachmutu Oleksij Reva v rozhovoru 31. května oznámil, že od 24. února 2022 bylo zabito 204 obyvatel kdysi prosperujícího průmyslového města a 505 dalších bylo zraněno. Mezi oběťmi je i 17 zraněných dětí a čtyři mrtvé.

„Dnes jsou z Bachmutu jen trosky a popel. Je těžké pochopit, že město, které jsme všichni milovali, okupanti zcela vymazali z povrchu zemského. Celá infrastruktura Bachmutu byla kompletně zničena,“ řekl Reva.

22:47
31. 5. 2023

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zálužnyj 31. května uvedl, že telefonicky hovořil s nejvyšším americkým generálem Markem Milleyem o situaci na frontě a vojenské pomoci. Podle Zalužného oba generálové jednali o dodávkách munice dlouhého doletu a dalších druhů zbraní a vojenského vybavení. Zalužnyj rovněž Milleymu sdělil informace o plánované ukrajinské protiofenzívě a možných budoucích krocích ruské strany.

Zobrazit celý online

Rusko přitom nyní plýtvá zmenšujícími se zásobami přesně naváděné munice na civilní cíle, místo aby je použilo na cíle vojenské, napsal dnes k pondělním ruským útokům na ukrajinská města a infrastrukturu americký Institut pro studium války (ISW).

„Použití omezených zásob přesně naváděné munice může (ruského prezidenta) Vladimira Putina připravit o možnosti, co se týče narušení ukrajinských protiofenziv v Chersonské a Luhanské oblasti,“ píše v analýze ISW.

Masivní a zatím jednorázový útok podle ISW také nebude mít pravděpodobně dopad na morálku ukrajinské armády. Podobně situaci vnímá i Meduza, podle které „útoky na ukrajinskou infrastrukturu nemají vůbec žádný význam“ - v případě, že jde o ojedinělý případ.

„Zkušenosti z účasti NATO ve válce v Jugoslávii ukázaly, že jenom systematický a dlouhodobý dopad na nezbytnou infrastrukturu může potlačit vůli nepřítele ke vzdoru,“ píše server. Podle listu The Guardian sloužil pondělní útok jako odpověď Putinovým kritikům na domácí půdě a k vylepšení obrazu ruského vojska.

„Putinův pondělní 'masivní úder' byl zoufalou odpovědí jeho vojenským kritikům v Rusku, odpovědí na fakt, že ruská invaze selhává, a odpovědí na jeho vlastní pošramocenou pýchu poté, co jeho milovaným projektem, Kerčským mostem, otřásla o víkendu exploze,“ píše list.

Video  Mrazivé záběry z Kyjeva  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa