Přijde Putin o smrtící drony? Írán pomalu couvá z dodávek důležitých zbraní

Autor: DVL - 
8. prosince 2022
05:05

Mychajlo Podoljak prohlásil, že kvůli diplomatickému tlaku a veřejným nepokojům není pro Teherán pomoc Moskvě prioritou. Írán přitom Rusko zásoboval smrtícími drony, které pak Kreml nasadil při útocích na Ukrajině. Spekulovalo se i tom, že chce Rusku poslat balistické rakety. Napsal o tom deník The Guardian

Írán dosud nedodal balistické rakety Rusku a možná tak neučiní v důsledku diplomatického tlaku a vlastních vnitropolitických nepokojů, řekl poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

Mychajlo Podoljak také řekl Guardianu, že ruským silám došla první várka íránských bezpilotních letounů, a že ve svých zásobách mají pouze dostatek vlastních řízených střel na „dva nebo tři“ další masové útoky proti Ukrajině.

Rusko se snažilo doplnit svůj arzenál tak, že udělali nabídku na nákup íránských raket. Tajemník bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev navštívil Teherán v listopadu a údajně měl na svém nákupním seznamu rakety.

Podoljak ale řekl, že dohoda ještě neprošla. „Írán se dostal pod obrovský diplomatický tlak a protesty také zvýšily tlak na vládu,“ řekl Guardianu ze své kyjevské kanceláře.

„Vláda začíná ztrácet kontrolu nad íránskou společností a jejich vnitřní domácí problémy narůstají. Proto prostě nemají čas na jednání s Ruskem. Není to jejich priorita," sdělil Podoljak.

2 400 smrtících dronů

Na samostatném brífinku se západní představitelé do značné míry shodli s Poldojakovými poznámkami a zdůraznili, že Rusko během dvou měsíců vyčerpalo své zásoby íránských bezpilotních letounů, většinou ve vlnách útoků namířených proti ukrajinské energetické síti.

Jeden západní představitel pod podmínkou zachování anonymity v úterý uvedl, že Rusku „došly“ íránské bezpilotní letouny asi před dvěma až třemi týdny a „předpokládá obnovení zásob“.

Írán podle Ukrajiny zpočátku dodal až 2400 svých dronů, které byly použity při smrtících útocích na města jako Kyjev a Záporoží. 

Západní vlády se také domnívají, že Írán neučinil rozhodnutí o tom, zda dodat Rusku rakety, což částečně odráží, jak dalece chce být Teherán vtažen do ukrajinské války. 

„Írán si bude chtít pečlivě promyslet, čeho se dopustí, ale dojde také k hlubšímu rozhovoru o tom, k jakým dohodám Íránci a Rusové dospějí," dodal představitel.

Podoljak řekl, že věří, že stále probíhají rozhovory mezi Moskvou a Teheránem ohledně raket. „Jednání probíhají, ale k dnešnímu dni nebyly do Ruska převezeny žádné rakety," uvedl.

Kritika Macrona

Podoljak dále prohlásil, že Ukrajina se zahraniční pomocí také pracuje na tom, aby byla její elektrická síť odolnější a přepracovala ji tak, aby usnadnila jednomu regionu s přístupem k energii pomáhat jinému, který byl odříznut. Pondělní nálety způsobily řadu výpadků elektřiny, ačkoli tamní ministr energetiky Herman Galuščenko v úterý řekl, že energetický deficit bude do konce dne z velké části obnoven.

Podoljak, blízký spolupracovník Volodymyra Zelenského, byl také ostře kritický k sobotním poznámkám Emmanuela Macrona, ve kterých francouzský prezident navrhl, že Západ by měl nabídnout „záruky Rusku“, pokud bude Vladimir Putin souhlasit s mírovými jednáními.

Je to docela divné, když se nesnažíte pomoci oběti, a je zcela jasné, kdo je zde obětí, ale přemýšlíte, jak uspokojit vraha," uzavřel prezidentský poradce Podoljak.

22:02
30. 6. 2025

Děkujeme za pozornost, se kterou sledujete náš online přenos věnovaný konfliktu na Ukrajině a událostem s ním souvisejícím. Další čerstvé zprávy můžete očekávat opět zítra ráno. Do té doby přejeme dobrou noc.

21:46
30. 6. 2025

Do španělských přístavů bylo letos za dva měsíce dovezeno z Maroka více nafty než za čtyři roky, napsal dnes deník El País s odvoláním na oficiální údaje. Podle španělského deníku tak existuje podezření, že se touto cestou dostala do Evropy ruská nafta, navzdory tomu, že na její dovoz do Evropské unie platí sankce kvůli invazi ruské armády na Ukrajinu. Maroko sankce na dovoz ruské nafty nezavedlo.

Od března do dubna letošního roku dorazilo do španělských přístavů z Maroka 123 000 tun nafty, vyplývá z údajů sdružení pro strategické rezervy ropných produktů (CORES), na které dohlíží španělské ministerstvo pro ekologickou transformaci. Přitom za předchozí čtyři roky se do španělských přístavů z Maroka dovezlo jen 90 000 tun nafty.

21:20
30. 6. 2025

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) píše, že od začátku celoplošné ruské invaze na Ukrajinu eviduje důvěryhodná obvinění, že Rusko využívá ukrajinské děti na území kontrolovaném Kyjevem mimo jiné k sabotážím. Některé děti při nich zahynuly, jiné byly zadrženy a čelí závažným obviněním, uvádí Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Obsah a kontext zpráv, které děti od zadavatelů dostaly, podle něj naznačují, že odpovědné osoby jsou spojeny s Ruskou federací.

„Většina případů se odehrála podobným způsobem: jednotlivci kontaktovali chlapce a dívky prostřednictvím sociálních médií a nařídili jim, aby zapálili předměty, jako jsou vozy patřící vojákům nebo železniční zařízení. Slíbili, že jim zaplatí poté, co obdrží video potvrzující žhářství,“ uvádí OHCHR.

Zobrazit celý online

Video  Duel europoslankyň: Na Rusko se chystá 8. sankční balíček. A jak se využije zmražený majetek oligarchů?  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa