Pondělí 30. ledna 2023
Svátek slaví Robin, zítra Marika
Oblačno, déšť se sněhem 1°C

Ukrajina hlásí rekordní zásah: Odstřelovač zastřelil dva okupanty téměř ze tří kilometrů!

Autor: pma, swp - 
6. prosince 2022
12:59

Na konci listopadu ukrajinská armáda upozornila na nevídaný úspěch. Jednomu z odstřelovačů se podařilo zasáhnout ruského vojáka z více než 2 700 metrů. Pokud bude vzdálenost potvrzena, bude se jednat o druhý nejdelší zásah na světě.

Na sociálních sítích se před nedávnem objevily záběry, které ukazují na neskutečně přesnou mušku ukrajinského vojáka. „Ruský okupant byl zlikvidován přesnou střelou našich speciálních jednotek ze vzdálenosti 2710 m,“ uvádí Kancelář strategické komunikace ukrajinské armády na sociální síti Telegram.

Video  Ukrajinský voják údajně zasáhl dva okupanty z téměř tří kilometrů.  - Telegram/AFUStratCom
Video se připravuje ...

Jednalo se o T-Rex nebo Snipex Alligator?

Na videu jde vidět, jak ruský voják prochází mezi stromy, kde má podle Ukrajiny protistrana vybudované zákopy. Po pár vteřinách ukrajinský sniper i na dálku téměř tří kilometrů zaměřuje. Krátce na to okupant padá k zemi. Odstřelovač si počkal také na dalšího ruského vojáka, který běžel na pomoc padlému kolegovy. I toho sniper zasáhne.

Podle serveru Popular Mechanics se mohlo jednat o odstřelovací pušku typu T-Rex nebo Snipex Alligator. Obě mají stejnou ráži 14,5 mm a jejich náboje patří k těm nejtěžším, co jsou k dispozici. Běžně mají zbraně podobného typu účinný dostřel okolo dvou kilometrů, jenže listopadový zásah ukrajinského snipera měl být ještě o několik stovek metrů delší.

První místo drží Kanaďan

Popular Mechanics uvádí, že video bylo natočeno zřejmě ze zařízení pro noční vidění. Zda jsou záběry skutečné a vzdálenost odpovídá, to se z více zdrojů nepodařilo určit. Pokud by došlo k potvrzení, jednalo by se o druhý nejdelší zásah na světě. První místo zaujímá výstřel kanadského odstřelovače, který při plnění úkolu v Iráku zasáhl cíl na 3 540 metrů.

13:28
Dnes

Největší ruská automobilka AvtoVAZ se momentálně potýká s nedostatkem materiálů pro lakovnu, a tak u prodejců automobilů Lada si nyní lze tyto vozy objednat jen v bílé, černé a tmavozelené barvě, napsal hospodářský list Vedomosti. Jde podle něj o důsledek západních sankcí, uvalených na Rusko po invazi na Ukrajinu.

V jiné barvě lady nebudou dříve než v březnu, jiné zdroje deníku ale počítají s omezenou barevností přinejmenším do konce čtvrtletí - a v delším horizontu výrobce informace neposkytuje. „Jsme v stálém kontaktu s dodavateli, abychom dosáhli pravidelných dodávek. Počítáme s vyřešením tohoto problému v nejbližších týdnech,“ uvedl mluvčí automobilky.

12:58
Dnes

Polsko letos vydá na obranu čtyři procenta hrubého domácího produktu, oznámil premiér Mateusz Morawiecki. Řekl, že v době ruské agrese proti Ukrajině Polsko musí urychlit zbrojení. Členské země NATO, mezi něž Polsko patří, mají ročně na obranu vydávat dvě procenta HDP.

Podle Morawieckého je prioritou jeho vlády zvětšení síly polské armády a posílení přítomnosti vojáků ze zemí NATO na polském území. „Poláci nás pověřili vládnutím v těžkých časech, válka na Ukrajině vede k tomu, že musíme zbrojit ještě rychleji,“ řekl Morawiecki a dodal, že Polsko letos možná v percentuálním vyjádření k HDP vydá nejvíce ze všech členských zemí Severoatlantické aliance.

Agentura PAP připomíná, že Polsko v poslední době udělalo několik velkých vojenských nákupů. Šlo o americké tanky Abrams a raketomety HIMARS nebo tanky, bojové letouny a houfnice z Jižní Koreje.

12:07
Dnes

Kvůli podezření ze špionáže pro Rusko byli ve Slovinsku zatčeni dva cizinci, kteří se vydávali za obchodníky se starožitnostmi. Podle úřadů jsou státními příslušníky třetích zemí a nevystupovali jako ruští občané, informovala dnes agentura STA.

Zatčení se odehrálo 5. prosince 2022, úřady o něm ale z bezpečnostních důvodů informovaly až nyní. Oba zadržení jsou podle slovinské prokuratury nyní ve vazbě. Pokud budou odsouzeni, hrozí jim až osm let vězení. Podle informací deníku Delo měl nejméně jeden ze zatčených argentinské občanství.

Server Siol.net uvedl, že odhalená skupina vyvíjela činnost nejen ve Slovinsku, ale i v zahraničí. Operaci provedla slovinská tajná služba SOVA ve spolupráci s kriminální policii a podílely se na ní také partnerské zpravodajské služby v zahraničí.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa