Úterý 31. ledna 2023
Svátek slaví Marika, zítra Hynek
Zataženo, sněžení 2°C

Ukrajina přiznala počet padlých vojáků: Poradce Zelenského říká, že jich je kolem 13 tisíc

Autor: ČTK, swp - 
2. prosince 2022
09:33

Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13 000, uvedl podle agentury Unian zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Největší ztráty ukrajinské armády tvoří ranění, dodal. Civilní oběti na Ukrajině podle něj ale přesáhly už 20 000.

Podoljak reagoval na vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která tento týden řekla, že od začátku války v únoru padlo už 100 000 ukrajinských vojáků. Evropská komise ale nedlouho poté její vyjádření upravila a větu o padlých z něho vyňala. Mluvčí komise vysvětlila, že původní vyjádření bylo nepřesné, protože uvedený počet měl popisovat celkové ztráty ukrajinské armády, tedy zabité i raněné vojáky.

Video  Krvavá válka v zákopech a boje u Bachmutu: Stovky mrtvých a ruské šílenosti, upozorňuje analytik.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Máme oficiální odhady generálního štábu, které sděluje vrchní velitel. A ty jsou v rozmezí od 10 000 do 12 500 nebo 13 000 padlých,“ zdůraznil Podoljak ve vysílání televizní stanice 24 Kanal.

Ukrajinský činitel také uvedl, že na Ukrajině je od začátku války víc než 20 000 mrtvých civilistů, o nichž podle něj mluvila von der Leyenová. Podtrhl, že Rusko útočí na civilní obyvatele především na územích, která na Ukrajině okupuje, a připomněl, že z těchto míst přicházejí zprávy o nalezených masových hrobech.

Ukrajinská armáda o svých ztrátách veřejně neinformuje. Denně ale aktualizuje ztráty způsobené ruské armádě, které podle ní aktuálně představují 90 090 vojáků. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley tento měsíc odhadl, že ztráty na ruské i na ukrajinské straně představují asi 100 000 zabitých a raněných vojáků.

23:02
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:26
Dnes

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

21:38
Dnes

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde dnes pořadatelé vyhlásili výsledky.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa