Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Ukrajina přiznala počet padlých vojáků: Poradce Zelenského říká, že jich je kolem 13 tisíc

Autor: ČTK, swp - 
2. prosince 2022
09:33

Počet padlých ukrajinských vojáků od letošního ruského vpádu na Ukrajinu nepřevyšuje 13 000, uvedl podle agentury Unian zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. Největší ztráty ukrajinské armády tvoří ranění, dodal. Civilní oběti na Ukrajině podle něj ale přesáhly už 20 000.

Podoljak reagoval na vyjádření předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, která tento týden řekla, že od začátku války v únoru padlo už 100 000 ukrajinských vojáků. Evropská komise ale nedlouho poté její vyjádření upravila a větu o padlých z něho vyňala. Mluvčí komise vysvětlila, že původní vyjádření bylo nepřesné, protože uvedený počet měl popisovat celkové ztráty ukrajinské armády, tedy zabité i raněné vojáky.

Video  Krvavá válka v zákopech a boje u Bachmutu: Stovky mrtvých a ruské šílenosti, upozorňuje analytik.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

„Máme oficiální odhady generálního štábu, které sděluje vrchní velitel. A ty jsou v rozmezí od 10 000 do 12 500 nebo 13 000 padlých,“ zdůraznil Podoljak ve vysílání televizní stanice 24 Kanal.

Ukrajinský činitel také uvedl, že na Ukrajině je od začátku války víc než 20 000 mrtvých civilistů, o nichž podle něj mluvila von der Leyenová. Podtrhl, že Rusko útočí na civilní obyvatele především na územích, která na Ukrajině okupuje, a připomněl, že z těchto míst přicházejí zprávy o nalezených masových hrobech.

Ukrajinská armáda o svých ztrátách veřejně neinformuje. Denně ale aktualizuje ztráty způsobené ruské armádě, které podle ní aktuálně představují 90 090 vojáků. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley tento měsíc odhadl, že ztráty na ruské i na ukrajinské straně představují asi 100 000 zabitých a raněných vojáků.

12:56
Dnes

Norská vláda poskytne Ukrajině 1,1 miliardy NOK (asi 74 milionů dolarů) na pomoc při opravě její energetické infrastruktury. Již bylo rozhodnuto, že 120 milionů NOK bude použito na opravu energetického sektoru v Charkově.

12:07
Dnes

Vedoucí představitelé skupiny zemí G7 se nezabývali mírovými návrhy ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně války na Ukrajině, uvedl německý kancléř Olaf Scholz během mírového summitu ve Švýcarsku, informoval deník Guardian.

11:51
Dnes

Dva dozorce, které dnes drželi muži ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska jako rukojmí, se podařilo osvobodit. Skupina útočníků je po zásahu bezpečnostních sil po smrti, napsala agentura TASS. Agentura Reuters krátce předtím uvedla, že z místa byla slyšet střelba.

Skupina mužů se ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska zmocnila dvou dozorců a držela je jako rukojmí, uvádí ruské agentury. Podle telegramového kanálu Baza muži, kterých bylo podle různých zdrojů pět až šest, tvrdili, že jsou stoupenci teroristické organizace Islámský stát (IS).

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa