Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Šéf Wagnerovců naverboval až 35 tisíc vězňů, říká organizace. Má mezi nimi být i kanibal

Autor: tsv, swp - 
19. listopadu 2022
05:00

Rusko dosud údajně přibralo do armády až 35 tisíc odsouzených zločinců. Podle humanitární organizace Rusko za mřížemi mezi ně patří stovky vrahů, násilníků i jeden kanibal. Na základě domluvy s šéfem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem budou muži po šesti měsících odsloužených na Ukrajině propuštěni na svobodu. Někteří rekruti s kriminální minulostí mezitím zemřeli na základě obvinění z dezerce nebo zrady. „Asi 40 jich bylo zabito mimosoudně, z toho bude státní tajemství,“ apeluje organizace.

Pokud vězni přežijí šest měsíců na Ukrajině, mohou se svobodně vrátit domů – tak zní slib, který dal Prigožin již desetitisícům ruských trestanců. K armádě se připojilo 30 až 35 tisíc odsouzených, z nichž někteří si odpykávali trest za vraždu. „Dozvídáme se, že začal přibírat i násilníky,“ řekla Olga Romanovová z organizace Rusko za mřížemi. „Vzali i maniaka z vězení v Saratovské oblasti, který má ve svém ‚portfoliu‘ mimo jiné také kanibalismus.“

Prigožin nechal zabít už desítky trestaných dobrovolníků. „Wagnerova skupina popravila až 40 vězňů za dezerci nebo zradu,“ uvedla Romanovová. Odsouzené rekruty mnohdy čeká smrt i za rabování, užívání alkoholu a drog, sex nebo v případě, že se vzdají nepřátelské armádě. Mimosoudní popravy jsou v Rusku protizákonné, stanou se z nich proto další státní tajemství, doplnila.

Musím vyhrát za každou cenu

Prigožin se svou jednotkou procestoval bezmála třicet ruských regionů včetně Jakutska, nechvalně známé oblasti s velkým počtem gulagů ze stalinské éry, píše server DailyMail. Důkaz o tom, že šéf Wagnerovců rekrutuje odsouzené, koloval po sociálních sítích krátce poté, co byl natočen v jedné z navštívených věznic. „Ti, kdo projdou pohovorem a budou pak o narukování pochybovat, nemusí jezdit,“ pronesl na nahrávce.

„Potřebujeme jen ty, kdo si jsou dostatečně jistí tím, že chtějí bojovat,“ pokračoval. „Ty, kdo to potřebují, a ty, kterým to dovoluje fyzický stav. Pokud půjdete směrem k vlaku a rozmyslíte si to, budu to respektovat. Není to slabošství, je to promyšlené rozhodnutí. Ale pokud s námi půjdete, už nebude cesty zpět. Nikdo nepůjde zpátky do vězení.“

Experti se domnívají, že na ukrajinské frontě dosud zemřely tisíce najatých vězňů, které Vagnerovci používají jako „potravu pro děla“. Ačkoli Státní duma na začátku konfliktu v únoru rozšířila trestní zákoník o přísný zákaz jakkoli kritizovat ruskou armádu, Prigožin se svůj názor sdělit nezdráhá. Před státem ho chrání blízký vztah s prezidentem Vladimirem Putinem.

„Na všechny se*u, musím tuhle zas*anou válku vyhrát za každou cenu,“ pronesl na schůzce s vězni v Tulské oblasti. „Mám speciální moc od prezidenta.“

Vrahy teď, násilníky potom

Prigožinův přístup potvrdil trestanec z vězení v Kopějsku, který popsal funkcionářovu nedávnou návštěvu. „Nad hlavami nám přeletěla zelená helikoptéra s červenými hvězdami na bocích a přistála. Vylezl Prigožin, měl na sobě kabát v barvě khaki s připnutými ruskými medailemi,“ řekl pro server iStories.

„Řekl, že nabírá dobrovolníky a že armáda ministra obrany je naprosto k ničemu,“ pokračoval. Prigožin ministra Sergeje Šojgua otevřeně kritizoval už v minulosti. „Říkal, že pijí, berou drogy a nechtějí bojovat. Své porážky prezentují jako ‚přeskupování‘, zatímco Wagnerovcům se daří dobře, což je důvod, proč teď potřebuje lidi zavřené za vraždu a krádež.“

„Řekl, že se v listopadu pravděpodobně vrátí pro násilníky,“ uzavřel nejmenovaný vězeň.

11:10
18. 5. 2024

Expertka na řeč těla Judi Jamesová, která na toto téma vydala 26 knih, zanalyzovala nedávné setkání mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Jamesová uvedla, že se ruský lídr snažil aktivně navázat spojení, nicméně Ťin-pching tyto pokusy často ignoroval. „Když si oba muži podávají ruce na schodech v Pekingu, je to zase Putin, kdo se pokouší navázat oční kontakt, zatímco se Ťin-pching dívá jinam,“ řekla expertka. Celý článek čtěte ZDE

09:30
18. 5. 2024

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti bylo evakuováno téměř už 10.000 lidí, uvedl šéf oblastní šéf Syněhubov.

08:05
18. 5. 2024

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

Kompletní online

Video se připravuje ...
Další videa