Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Šéf NATO: „Putin používá zimu jako zbraň, ruské útoky šokují.“ Medveděv vytáhl „fanatiky“

Autor: ČTK, swp - 
29. listopadu 2022
20:55

NATO bude podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba, ubezpečil dnes v Bukurešti šéf této organizace Jens Stoltenberg. Je důležité, aby ruský prezident Vladimir Putin na Ukrajině nezvítězil, řekl také po prvním dni jednání ministrů zahraničí NATO. Byla by to podle něj tragédie nejen pro Ukrajinu. Její ministr zahraničí Dmytro Kuleba dnes požádal o rychlejší dodávky zbraní a generátorů.

„Jsme všichni šokováni útoky na ukrajinská města a ukrajinskou infrastrukturu. Prezident Putin se snaží Ukrajince připravit o vodu, elektřinu, topení, světlo. Používá zimu jako zbraň,“ řekl Stoltenberg. O to důležitější je podle něj Ukrajinu podporovat.

„Neustoupíme,“ dodal generální tajemník. Pokud by totiž Rusko, které Ukrajinu napadlo v únoru, uspělo, stal by se celý svět podle něj nebezpečnějším a zranitelnějším.

„Dokázali jsme, že můžeme porazit Rusko, dokázali jsme, že můžeme vyhrát společně v zájmu celého euroatlantického světa,“ uvedl na společném vyjádření pro média Kuleba. „Rychleji, rychleji, rychleji,“ podotkl také s tím, že to je přesně to, co teď Ukrajina potřebuje, ať už jde o dodávky zbraní, anebo generátorů.

Kyjev podle něj potřebuje hlavně systémy protiletecké a protivzdušné obrany, jako jsou Patriot, Iris-T nebo Hawk. „Když budeme mít transformátory a generátory, budeme moci znovu naplnit naše energetické potřeby. Když budeme mít systémy protivzdušné obrany, budeme se moci chránit před dalšími ruskými raketovými údery,“ uvedl.

Stoltenberg už v pondělí vyjádřil přesvědčení, že Rusko bude v útocích na ukrajinskou energetickou síť, plynovou infrastrukturu a základní služby pokračovat. Kvůli nim Ukrajině i šest dní po poslední vlně těchto útoků chybí asi 30 procent elektřiny, uvedl dnes ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Ministři zahraničí NATO dnes také v Bukurešti podle agentury Reuters potvrdili závěry summitu NATO z roku 2008, které počítají s tím, že se Ukrajina časem může stát členskou zemí. Žádné konkrétní kroky ale od té doby Aliance v tomto ohledu nepřijala.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady, bývalý prezident a někdejší premiér Ruska Dmitrij Medveděv dnes Severoatlantickou alianci varoval, aby Ukrajině žádné systémy Patriot nedodávala. NATO přitom označil za zločinný útvar.

„Pokud, jak naznačil Stoltenberg, by NATO ukrajinským fanatikům dodalo systémy Patriot společně s vojáky Aliance, okamžitě by se stali legitimním cílem našich ozbrojených sil,“ napsal Medveděv na telegramu.

13:42
Dnes

Gubernátorka ruského Chantymansijského autonomního okruhu Natalija Komarovová, která loni čelila kritice za svůj výrok ohledně ruské války proti Ukrajině, oznámila rezignaci. Upozornila na to dnes agentura Reuters, která poznamenala, že osmašedesátiletá Komarovová byla jedinou ženou v čele ruských regionů a na ropu bohatý Chantymansijský autonomní okruh na Sibiři vedla od roku 2010.

„Končím ve funkci gubernátorky Chantymansijského autonomního okruhu – Jugry. Učinila jsem takové rozhodnutí, přecházím na jinou práci,“ uvedla Komarovová na platformě Telegram, aniž by prozradila, co bude od nynějška dělat. Její funkční období končí až příští rok.

12:53
Dnes

Rusko rozmisťuje další síly u severní části Charkovské oblasti, kde tento měsíc otevřelo novou frontu. Stále tam však nemá takový počet vojáků, aby mohlo v oblasti podniknout větší výpad, je přesvědčen hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informuje o tom agentura Reuters.

11:30
Dnes

Francouzský prezident Emmanuel Macron s několika evropskými státy jedná o vytvoření koalice, která by cvičila ukrajinské vojáky přímo na Ukrajině. První instruktoři by do země, která se přes dva roky brání ruské invazi, mohli odjet už za několik týdnů nebo dokonce dnů, napsal dnes s odkazem na své zdroje francouzský deník Le Monde.

Zobrazit celý online

Video  Epicentrum: Vít Rakušan o prvním roce vlády, válce i migrační krizi  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa