Čtvrtek 2. února 2023
Svátek slaví Nela, zítra Blažej
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

„Když neumrznete, vyhladovíte.“ Vedení Avdijivky se snaží vyhnat civilisty z válečné zóny

Autor: tsv - 
28. listopadu 2022
19:39

Avdijivka se v tomto roce stala jakýmsi symbolem ruského selhání na Donbase. Město je středem konfliktu již od roku 2014, dosud nad ním ale drží kontrolu Ukrajinci. Denně zde lze slyšet rány dopadajících bomb a místní se po měsících intenzivních bojů naučili podle zvuku rozlišovat, zda se jedná o přilétající, nebo odpálenou raketu. Ulice se postupně vyprázdnily a z prosperující obce je nyní opuštěné město duchů, ti, kteří zůstali, ale utéct odmítají.

„Ve válce vás nezabijí náhodně, ve válce přežijete náhodně,“ řekl pro server BBC 71letý Anatolij, který se poté, co ruští okupanti rozbombardovali jeho byt, musel přestěhovat do sklepa obytného domu. „Jít do obchodu nebo vynést odpadky je akt odvahy. Nikdy nevíte, jestli se vrátíte, nebo ne.“

Podle informací šéfa místní vojenské administrativy Vitalije Barabaše se ruské jednotky dále snaží město kompletně obklíčit. „Nemohou odstartovat přímý útok, protože naše pozice jsou tu dobře posílené, takže jejich taktika je jednoduchá – srovnat všechno se zemí, konstantně bombardovat za pomoci dělostřelectva a několika raketometů,“ popsal Barabaš.

Ve městě zůstávají asi dva tisíce civilistů a většina z nich přežívá zejména díky humanitární pomoci, kterou zde zajišťují jak místní, tak mezinárodní organizace. Většina lidí přišla o finanční příjmy a žije z darů. „Důchodci si nemohou vybrat peníze a mnoho lidí přišlo o práci, takže závisí na dodávkách jídla od dobrovolníků,“ konstatoval Oleksij Savkevič, který rozváží jídlo ve válečných oblastech.

Zmrznete, vyhladovíte nebo podlehnete nákaze

Lidé se potýkají mimo jiné s dlouhodobými výpadky elektřiny, zimní měsíce proto bude většina trávit u klasických krbů. I přes to však své domovy nechtějí opustit. „Nejsem připravená pobývat v táborech a přesouvat se z místa na místo jako bezdomovec,“ odůvodnila jedna z dotazovaných žen. „A nemohu si dovolit pronájem bytu.“ Někteří zůstávají kvůli starším členům rodiny, kteří se odmítají stěhovat.

Přístup místních se snaží změnit úřady. Pravidelně vydávají výzvy k evakuaci a varují, že mnozí nepřežijí zimní měsíce. „Říkáme jim, že jim nebudeme schopni zajistit jídlo, nebudeme schopni evakuovat lidi, ani když se někdo rozhodne odejít, protože silnice budou zasypané sněhem,“ uvedl Barabaš. „Říkáme lidem: ‚Rozumíte, že i když nevyhladovíte, mnoho z vás jednoduše umrzne?‘“

V Avdijivce v tuto chvíli nejsou v provozu žádné pohotovostní služby a zdravotnická péče je extrémně omezená. Město závisí na jediném doktorovi, který se dočasně zabydlel v nemocnici. Obává se, že se rapidně rozšíří nakažlivé nemoci, a to zejména mezi lidmi žijícími v extrémních podmínkách. Kvůli nedostatku léků by mohl zachránit jen některé.

16:34
Dnes

Rakousko se rozhodlo vyhostit čtyři ruské diplomaty. Dva z nich působili na ruském velvyslanectví a jednali v rozporu s diplomatickým statusem, uvedlo dnes v prohlášení rakouské ministerstvo zahraničí. Další dva pracovali na ruském stálém zastoupení při OSN a podle rakouských úřadů porušili pravidla dojednaná mezi Rakouskem a OSN. Ministerstvo oznámilo, že ruští diplomaté musí rakouské území opustit do 8. února. Ruské velvyslanectví ve Vídni nereagovalo na žádost novinářů o komentář. Očekává se ovšem, že Moskva oznámí reciproční opatření.

16:26
Dnes

V Mariupolu dopadly střely na tamní nákupní centrum, píše Nexta.

15:59
Dnes

V nizozemském Haagu vznikne mezinárodní středisko pro stíhání zločinů ruské agrese na Ukrajině. Oznámila to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která je na návštěvě v Kyjevě.

„Rusko se musí za své ohavné zločiny zodpovídat před soudem,“ řekla předsedkyně EK. Úkolem střediska v Haagu bude podle ní koordinovat shromažďování důkazů, na čemž nyní pracuje prokuratura Ukrajiny i Evropské unie. Středisko se tako stane součástí společného vyšetřovacího týmu, který podporuje unijní agentura pro justiční spolupráci Eurojust.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa