Středa 22. května 2024
Svátek slaví Emil, zítra Vladimír
Oblačno, déšť 19°C

„Když neumrznete, vyhladovíte.“ Vedení Avdijivky se snaží vyhnat civilisty z válečné zóny

Autor: tsv - 
28. listopadu 2022
19:39

Avdijivka se v tomto roce stala jakýmsi symbolem ruského selhání na Donbase. Město je středem konfliktu již od roku 2014, dosud nad ním ale drží kontrolu Ukrajinci. Denně zde lze slyšet rány dopadajících bomb a místní se po měsících intenzivních bojů naučili podle zvuku rozlišovat, zda se jedná o přilétající, nebo odpálenou raketu. Ulice se postupně vyprázdnily a z prosperující obce je nyní opuštěné město duchů, ti, kteří zůstali, ale utéct odmítají.

„Ve válce vás nezabijí náhodně, ve válce přežijete náhodně,“ řekl pro server BBC 71letý Anatolij, který se poté, co ruští okupanti rozbombardovali jeho byt, musel přestěhovat do sklepa obytného domu. „Jít do obchodu nebo vynést odpadky je akt odvahy. Nikdy nevíte, jestli se vrátíte, nebo ne.“

Podle informací šéfa místní vojenské administrativy Vitalije Barabaše se ruské jednotky dále snaží město kompletně obklíčit. „Nemohou odstartovat přímý útok, protože naše pozice jsou tu dobře posílené, takže jejich taktika je jednoduchá – srovnat všechno se zemí, konstantně bombardovat za pomoci dělostřelectva a několika raketometů,“ popsal Barabaš.

Ve městě zůstávají asi dva tisíce civilistů a většina z nich přežívá zejména díky humanitární pomoci, kterou zde zajišťují jak místní, tak mezinárodní organizace. Většina lidí přišla o finanční příjmy a žije z darů. „Důchodci si nemohou vybrat peníze a mnoho lidí přišlo o práci, takže závisí na dodávkách jídla od dobrovolníků,“ konstatoval Oleksij Savkevič, který rozváží jídlo ve válečných oblastech.

Zmrznete, vyhladovíte nebo podlehnete nákaze

Lidé se potýkají mimo jiné s dlouhodobými výpadky elektřiny, zimní měsíce proto bude většina trávit u klasických krbů. I přes to však své domovy nechtějí opustit. „Nejsem připravená pobývat v táborech a přesouvat se z místa na místo jako bezdomovec,“ odůvodnila jedna z dotazovaných žen. „A nemohu si dovolit pronájem bytu.“ Někteří zůstávají kvůli starším členům rodiny, kteří se odmítají stěhovat.

Přístup místních se snaží změnit úřady. Pravidelně vydávají výzvy k evakuaci a varují, že mnozí nepřežijí zimní měsíce. „Říkáme jim, že jim nebudeme schopni zajistit jídlo, nebudeme schopni evakuovat lidi, ani když se někdo rozhodne odejít, protože silnice budou zasypané sněhem,“ uvedl Barabaš. „Říkáme lidem: ‚Rozumíte, že i když nevyhladovíte, mnoho z vás jednoduše umrzne?‘“

V Avdijivce v tuto chvíli nejsou v provozu žádné pohotovostní služby a zdravotnická péče je extrémně omezená. Město závisí na jediném doktorovi, který se dočasně zabydlel v nemocnici. Obává se, že se rapidně rozšíří nakažlivé nemoci, a to zejména mezi lidmi žijícími v extrémních podmínkách. Kvůli nedostatku léků by mohl zachránit jen některé.

11:22
Dnes

Arbitrážní soud v Petrohradě zakázal rakouské ropné a plynárenské skupině OMV vést arbitrážní řízení proti ruskému plynárenskému podniku Gazprom mimo Rusko. Soud pohrozil OMV pokutou 565,2 milionu eur (téměř 14 miliard Kč) v případě, že bude pokračovat v arbitráži u soudů mimo Rusko.

Generální ředitel OMV Alfred Stern v dubnu uvedl, že společnost považuje tato řízení za nelegitimní a že neuznává Petrohrad jako místo soudní příslušnosti. Řekl také, že OMV zahájila arbitrážní řízení proti Gazpromu, které se týká mimo jiné podílu firmy v ruském plynovém poli.

10:44
Dnes

Ruské úřady se rozhodly rozšířit teritoriální vody země v Baltském moři u státní hranice s Litvou a Finskem, vyplývá z návrhu usnesení ruské vlády zveřejněného na portálu právních aktů, píší The Moscow Times. Podle dokumentu připraveného ministerstvem obrany hodlá Rusko vyhlásit část vod na východě Finského zálivu a také u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.

Za tímto účelem hodlá Rusko změnit zeměpisné souřadnice bodů určujících polohu základních linií, od kterých se bude měřit rozsah teritoriálních vod Ruské federace, jakož i přilehlé zóny u pobřeží a ostrovů.

Finsko se ohradilo. Litva označila počínání za "provokaci" a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení,

10:17
Dnes

Za poslední den ztratil protivník 1300 lidí a také mj. 6 tanků, 22 obrněných vozidel, 56 dronů, 59 cisteren a dalších podpůrných vozidel, informuje generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny v ranním hlášení. Čísla nelze nezávisle ověřit.

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa