Umělec Banksy vytvořil na Ukrajině několik děl: Jedno z nich poničili vandalové

Autor: ČTK, swp - 
2. prosince 2022
22:02

Vandalové vyřízli z fasády domu v Hostomelu u Kyjeva graffiti, které zde namaloval světově proslulý britský umělec Banksy. Pachatele již zadržela policie, napsal v pátek na svém webu list Ukrajinska pravda. Dílo zobrazovalo ženu v županu a plynové masce s natáčkami a hasicím přístrojem v ruce. O letiště v Hostomelu se v úvodu války, kdy se Rusové snažili zmocnit Kyjeva, tvrdě bojovalo.

O případu vandalství nejprve informoval na sociálních sítích očitý svědek Serhij Žuk, podle kterého pachatelé Banksyho dílo vyřízli z fasády za bílého dne. Policie vandalský čin podle deníku Ukrajinska pravda potvrdila a oznámila, že zadržela skupinu lidí, kteří jej mají na svědomí. Obvinila je z úmyslného zničení či poškození uměleckého díla. Zadržení na svou obhajobu uvedli, že Banksyho dílo chtěli prodat, aby utržené peníze mohli poslat na potřeby ukrajinských ozbrojených sil.

Banksy minulý měsíc potvrdil serveru The Art Newspaper, že na Ukrajině vytvořil sedm graffiti, včetně obrázku ženy v Hostomelu.

Video  Noha čekal na srdce, operace nebude! Janeček zuří a Rusové už nechtějí válku?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců, zároveň zůstává v anonymitě. Proslavil se na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu. Během dalších let se jeho práce objevily v Paříži, New Yorku a Park City v Utahu. Média jej často popisují jako „nepolapitelného“ a „tajemného“ či „guerillového“ pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří i největší světové celebrity.

Města a vesnice v Kyjevské oblasti byly mezi prvními na Ukrajině, které letos v únoru pocítily ruskou vojenskou agresi. Část regionu obsadila hned v prvních dnech invaze ruská okupační vojska, stáhla se odsud zhruba na začátku dubna. Po osvobození obcí svět šokovaly informace o masakrech civilistů ruskými vojáky a o masových hrobech. Moskva zodpovědnost popřela.

6:21
Dnes

Čínský prezident Si Ťin-pching dnes v Pekingu s veškerou pompou přivítal svůj francouzský protějšek Emmanuela Macrona, informovaly tiskové agentury AFP a Reuters. Francouzský lídr, který ve středu zahájil svou čtvrtou státní návštěvu Číny, se během své třídenní cesty snaží korigovat nerovnováhu mezi druhou největší ekonomikou světa a Evropou a také přimět Peking, aby využil svých vazeb na Rusko k ukončení války na Ukrajině. Spolupráce s Čínou je klíčová při úsilí o mír nejen na Ukrajině, řekl Macron při jednání se Siem.

5:34
Dnes

Trump podle agentur řekl, že setkání zástupců USA s Putinem bylo docela dobré. Rusové podle něj chtějí ukončit válku, není ale jasné, co bude dále.

Zmocněnec amerického prezidenta Witkoff a Trumpův zeť Kushner se mají ve čtvrtek setkat v Miami s ukrajinským vyjednávačem Umerovem, uvedl zdroj AP.

5:32
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. Online přenos pokračuje, vítejte zpět.

Zobrazit celý online

 

Video se připravuje ...
Další videa