Gymnastka uprostřed trosek i děti u „ježka“. Díla slavného Banksyho ve zničené Boroďance

Aktualizováno -
12. listopadu 2022
17:05
Autor: ČTK, for - 
12. listopadu 2022
10:23

Britský umělec Banksy odhalil své nejnovější dílo, nástěnnou malbu ukrajinské gymnastky na budově poničené ruským ostřelováním během války proti Ukrajině. Snímek graffiti v městečku Boroďanka, které leží asi 50 kilometrů severozápadně od Kyjeva, zveřejnil autor na svém účtu na instagramu a všimla si jej také světová média. Gymnastka dělá stojku uprostřed trosek, napsala britská stanice BBC na svém webu.

Nástěnné malby v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vedly podle BBC ke spekulacím, že anonymní umělec pracoval ve válkou zničené zemi. Další graffiti, oficiálně nepotvrzené, zobrazuje muže podobajícího se ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, kterého dítě poráží v judu.

Umělec zveřejnil tři obrázky nástěnné malby gymnastky mezi troskami po ruském ostřelování pouze s popiskem „Boroďanka, Ukrajina“.

Boroďanka byla jedním z míst nejzasaženějších ruským bombardováním Ukrajiny bezprostředně po invazi z 24. února. Ruští vojáci město okupovali několik týdnů v počáteční fázi války, než jej v dubnu osvobodili ukrajinští vojáci.

Gymnastika, judista i děti u protitankové překážky

Další dílo v městečku, které Banksy oficiálně nepotvrdil, zobrazuje muže podobajícího se Putinovi, kterého malý chlapec poráží v zápase v judu. Ruský prezident je držitelem černého pásu v judu a známým obdivovatelem bojových umění. Graffiti dítěte srážejícího k zemi muže ve sportovním úboru je vidět na zdi uprostřed poničených budov v Boroďance.

Po osvobození města zpravodaj BBC Jeremy Bowen, který je mezi válečnými korespondenty veteránem, řekl, že škody způsobené ruským ostřelováním Boroďanky byly nejhorší, jaké v té době na Ukrajině viděl. Několik svědků uvedlo, že ruští vojáci překazili pokusy vyprostit přeživší z trosek zničených budov a se zbraní v ruce vyhrožovali lidem, kteří to chtěli udělat.

Server BBC News také zveřejnil příběh místního policisty, který při jediném ruském zásahu přišel o šest členů své rodiny - matku, otce, bratra, babičku, manželku a roční dceru.

Třetí graffiti, která se zdá být také Banksyho dílem, ukazuje gymnastku s obvazem na krku, tančící se stuhou nad dírou zející ve zdi budovy ve městě Irpiň u Kyjeva, které smutně proslulo masakrem stovek civilistů během ruské okupace.

Čtvrté dílo, které také připomíná Banksyho styl, zobrazuje dvě děti sedící na „ježku“, tedy protitankové překážce, kterou používají jako houpačku. Toto dílo autor nastříkal na betonovou obrannou překážku v Kyjevě.

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců – a zároveň zůstává zcela anonymní. Proslavil se na začátku 90. let pouličními graffiti v Bristolu. Během dalších let se jeho práce objevily v Paříži, New Yorku a Park City v Utahu. Média jej často popisují jako „nepolapitelného“ a „tajemného“ či „guerillového“ pouličního umělce. Mezi jeho fanoušky patří i největší světové celebrity.

Města a vesnice v Kyjevské oblasti byly mezi prvními na Ukrajině, které letos v únoru pocítily ruskou vojenskou agresi. Část regionu obsadila hned v prvních dnech invaze ruská okupační vojska, stáhla se odsud zhruba na začátku dubna. Po osvobození obcí svět šokovaly informace o masakrech civilistů ruskými vojáky a o masových hrobech. Moskva zodpovědnost popřela.

Video  Ruští vojáci se u Chersonu stahují za Dněpr  - Reuters
Video se připravuje ...

15:14
Dnes

Spolek Skupina D spouští další kampaň s názvem Charlie One na obranné drony pro Ukrajinu. O jejím zahájení informoval čestný předseda spolku a náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka v příspěvku na platformě X. Nový projekt má pořídit lovce dronů, takzvané interceptory. Spolek v minulosti realizoval projekt drony Nemesis, na který vybral více než 263 milionů korun.

„Projekt Charlie One přichází v situaci, kdy Rusko posílá na území Ukrajiny stovky útočných dronů každou noc a terorizuje tak téměř celé území. Přichází v situaci, kdy Ukrajina nutně potřebuje naši pomoc,“ řekl Řehka ve videu s tím, že každý dron sestřelený nad Ukrajinou je dronem, který nedoletí do Česka.

Lovec dronů je specializovaný obranný dron určený k likvidaci útočných dronů před dosažením jejich cílů v bezpečné vzdálenosti od obydlených oblastí. Startuje během několika minut, vyhledá vzdušnou hrozbu, sleduje svůj cíl a zničí ho přímo ve vzduchu. Spolek na webu uvádí, že z taktických důvodů nezveřejňuje detaily o výrobci ani přesné technické parametry. Cena jednoho obranného dronu je 60.000 korun, aktuálně je vybráno 137.500 korun.

15:11
Dnes

Unijní ministři zahraničí dnes schválili uvalení sankcí na dalších deset osob v souvislosti s porušováním lidských práv v Rusku. Jedná se mimo jiné o představitele ruského vězeňského systému zodpovědné za systematické mučení a nelidské zacházení s ukrajinskými zajatci, které často skončilo úmrtím zadržovaných jako v případě ukrajinské novinářky Viktorie Roščynové. Zařazení dotyčných na unijní sankční seznam navrhlo Česko.

Nové sankce se týkají rovněž soudců a žalobců zodpovědných za politicky motivované soudní procesy vůči kritikovi ruské agresivní války Alexeji Gorinovi nebo vůči spolupracovníkům protikorupční nadace zesnulého ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného.

15:11
Dnes

Ukrajinské drony v noci na dnešek opět zasáhly a poškodily rafinérií v Rjazani, jednu z největších v Rusku, tvrdí ukrajinský generální štáb. Naposledy se tato rafinérie stala cílem náletu ukrajinské armády 15. listopadu, několikrát zasažena byla už dříve. Rjazaň se nachází asi 200 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.

„Po zásahu cíle vypukl požár v oblasti zařízení na sekundární zpracování ropy,“ napsal ukrajinský generální štáb na sociální síti. Připomněl, že rafinérie v Rjazani má být schopna zpracovat až 17,1 milionu tun ropy ročně, vyrábí čtyři druhy benzinu, naftu a 840.000 tun leteckého petroleje ročně, a významně se tak podílí na zásobování ruské armády a letectva.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa