Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Tisíce Ukrajinců umrznou ve svých domovech, varuje expert. Okupanti zdevastovali infrastrukturu

Autor: DVL, swp - 
12. listopadu 2022
05:00

Ukrajina potřebuje protivzdušnou obranu, aby zabránila Rusku ničit její elektrárny, řekl expert. Tisíce lidí by navíc mohly následující zimu umrznout. Starosta Kyjeva vyzval obyvatele, aby zvážili, zdali by nebylo namístě uprchnout k příbuzným či přátelům, píše Daily Mail

Tisíce Ukrajinců tuto zimu umrznou ve svých domovech, pokud země nedostane více protiletadlových děl na obranu svých elektráren, varoval odborník.

Doktor Justin Bronk z britského obranného a bezpečnostního think-tanku RUSI vyzval Západ, aby daroval Kyjevu více raket odpalovaných z ramen a mobilních protiletadlových baterií, aby odrazil ruské útoky na svou energetickou síť za použití řízených střel a íránských dronů. 

Ukrajinský národní provozovatel sítě dnes varoval před „dalšími, hlubšími“ výpadky proudu, protože zemi chybí třetina energie, kterou potřebuje k udržení provozu. 

Vladimir Putin změnil od začátku října taktiku, kdy začal cíleně útočit na ukrajinské elektrárny a energetické vedení poté, co utrpěl značné porážky na bojišti.

Pomocí přesně naváděných bomb a sebevražedných dronů Šáhid-136 dodaných Íránem jeho síly od té doby vyřadily přibližně 40 procent ukrajinské výrobní kapacity.

Ukrajina podle všeho likviduje většinu přilétajících dronů a raket, avšak dost jich unikne a působí obrovské škody.

Útoky na civilní infrastrukturu jsou podle mezinárodního práva válečným zločinem.

V rozhovoru pro BBC Radio 4 doktor Bronk řekl: „Dosud Rusko vypálilo 400 až 500 íránských bezpilotních letounů. Ukrajina potřebuje velké množství raket odpalovaných z ramen a protiletadlových děl, aby mohla začít opravovat spoustu elektrických rozvoden a věcí, které jsou zasaženy. Abych byl zcela upřímný, pokud nedostanou lepší vybavení a nebudou mít lepší schopnost bránit se proti střelám Šáhid-136, pak tisíce Ukrajinců přes zimu umrznou.“

Ukrajinští představitelé varují

Volodymyr Zelenskyj v jednom ze svých nočních projevů varoval před masovými útoky Vladimira Putina na energetickou infrastrukturu. Více než 4,5 milionu lidí je již bez proudu, dodal Zelenskyj.

Prezidentský poradce Mychajlo Podoljak již dříve na Twitteru uvedl, že Ukrajina „obstojí“ navzdory ruským útokům na svou energetickou infrastrukturu tím, že zajistí protivzdušnou obranu, ochrání infrastrukturu a optimalizuje spotřebu.

Země v pondělí čelila očekávanému výpadku 32 procent dodávek elektřiny, uvedl na své facebookové stránce Sergei Kovalenko, výkonný ředitel YASNO, významného dodavatele energie do hlavního města.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko vyzval obyvatele, aby zvážili, zdali by pro ně nebylo lepší se na přechodnou dobu ubytovat u svých příbuzných či přátel mimo hlavní město. Řekl to v sobotu v televizním rozhovoru, ve kterém obvinil Putina, že se záměrně zaměřuje na civilní infrastrukturu.

„Jeho úkolem je, abychom zemřeli, zmrzli nebo uprchli z naší země, aby ji mohl získat pro sebe. Toho chce agresor dosáhnout,“ dodal Kličko.

Zelenskyj podepsal 4. října dekret, který formálně prohlašuje vyhlídky na jakékoli jednání ze strany Ukrajiny s Putinem za „nemožné“, ale nechává otevřené dveře pro jednáním s Ruskem a s jinou hlavou státu.

7:18
Dnes

„Putin shoří v pekle, zmetek jeden. Nemohli nás všechny pozabíje, tak se nás rozhodli utopit,“ nechala se slyšet v emotivním výstupu obyvatelka Chersonu, o Putinovi a jeho „osvoboditelech“ si nemyslí nic pěkného. Záběry přinesl kanál Nexta.

7:07
Dnes

„Lidé se jen snaží prožít život s věcmi, na kterých jim záleží, svými zvířaty, knihami, které čtou... A Rusák napadne jejich zemi, okupuje oblast, kde žijí... A zaplaví jejich město. (thx Timothy Snyder) Radiační situace na Ukrajině zůstává normální,“ uvedla na svém twitteru šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

6:56
Dnes

Hladina vodních nádrží v Záporožské jaderné elektrárny klesá o 5 až 7 centimetrů za hodinu, informoval kanál Nexta s odkazem na šéfa Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafaela Grossiho.

Zobrazit celý online

Video  Jak se žije Ukrajincům pod útlakem Putina? Expertka o každodenních starostech lidí.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa