Úterý 31. ledna 2023
Svátek slaví Marika, zítra Hynek
Zataženo, sněžení 2°C

Znásilňovali ženy na příkaz velitelů! Nová svědectví líčí ruské sexuální násilí na Ukrajině

Autor: DVL - 
3. prosince 2022
05:50

Ruští velitelé údajně „povzbuzovali a nařizovali" vojákům, aby znásilňovali Ukrajince. Existují důkazy, že sexuální násilí ze strany ruských jednotek zahrnovalo systematické plánování. Ukrajinské ženy podrobně popsaly, jak jim ruské jednotky nařídily vyvěsit bílé hadry před jejich domovy, než je později toho dne znásilnily. Informoval o tom deník Daily Mail.

Ruští vojáci včetně velitelů nařídili ukrajinským ženám, aby věšely bílé hadry před své domovy, aby kolegové vojáci věděli, koho mají znásilnit, tvrdí vyšetřovatelé. 

Velitelé údajně „povzbuzovali a nařizovali“ vojákům, aby znásilňovali ženy v Rusy okupovaných městech na Ukrajině během války, řekl britský trestní právník Wayne Jordash, který pomáhá při vyšetřování válečných zločinů v Kyjevě.

V některých oblastech kolem ukrajinského hlavního města Kyjeva existují důkazy, že sexuální násilí páchané ruskými jednotkami bylo na úrovni organizace, která „plánovala zločiny systematicky“, řekl Jordash. 

„Systematická“ povaha sexuálního násilí páchaného ruskými jednotkami poskytuje ještě více důkazů, že velitelé a vojáci Vladimira Putina během devíti měsíců od zahájení barbarské invaze použili znásilnění jako válečnou zbraň.

Systematické kampaně hromadného znásilňování ve válce využívají nucenou impregnaci jako nástroj k etnické očistě národa a k psychické traumatizaci generací lidí.

Děti narozené v důsledku tohoto válečného znásilnění jsou často samy stigmatizovány, protože se stávají „živou připomínkou konfliktu“, říkají akademici.

Ženy po celé Ukrajině podrobně popsaly strašlivé sexuální násilí. Nyní se objevily důkazy, které ukazují, že ruští velitelé věděli, nebo dokonce nařídili systematickou kampaň znásilňování. 

Děsivá svědectví

Ukrajinka z vesnice Berestianka nedaleko Kyjeva popsala, jak jí ruský voják nařídil, aby před svým domem pověsila bílý hadr.

42letá Viktoriia řekla, že se tu noc vrátil s velitelem a dalším vojákem. Vzpomněla si, jak jí velitel řekl, že další dva vojáci jsou opilí a chtějí se bavit. 

Viktoriia řekla, že ti dva vojáci ji doprovodili do sousedního domu, kde jeden zastřelil muže, když se jim snažil zabránit, aby si vzali jeho ženu.

Oba vojáci poté odvedli obě ženy do nedalekého domu, kde je obě znásilnili. 

Viktoriia řekla, že po znásilnění nekontrolovatelně plakala a od té doby ji hlasité zvuky snadno vyděsí. 

Znásilněna před devítiletou dcerou?

 

Mezitím polská gynekoložka Agnieszka Kurczuková řekla, že jedna z ukrajinských uprchlic, které léčila, tvrdila, že byla znásilněna, když byla na blízku její devítiletá dcera. Vypověděla, že se to stalo poté, co ruští vojáci řekli ženám ve vesnici, aby vyvěsily bílá prostěradla nebo ručníky.

Kyjev uvedl, že v rámci vyšetřování údajných válečných zločinů ruského vojenského personálu prověřuje desítky tisíc zpráv. Sexuální násilí tvoří jen malou část z nich. 

Obvinění ze znásilnění a sexuálního násilí se objevila brzy po invazi Moskvy na Ukrajinu a přišla z celé země. 

Polský gynekolog Rafal Kuzlik a jeho manželka psycholožka Iwona Kuzlik řekli agentuře Reuters, že letos na jaře ošetřili sedm žen, které uprchly z Ukrajiny, především ze severu a severovýchodu, a které popsaly, že byly znásilněny ruskými vojáky.

Počet obětí bude vyšší

Ukrajinská právnička Larysa Denysenko uvedla, že zastupuje devět údajných obětí znásilnění a všichni kromě dvou tvrdí, že se na tom podílelo několik ruských vojáků a někteří klienti také popsali, že byli biti nebo znásilněni před členem rodiny.

Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že zahájila desítky trestních případů týkajících se sexuálního násilí příslušníků ruských ozbrojených sil na ženách, dětech a mužích.

Ukrajinské úřady a další odborníci tvrdí, že počty obětí budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože části země zůstávají obsazené a oběti se často zdráhají vystoupit, mimo jiné kvůli obavám z odvety a nedůvěře úřadů.

„Jizvy mám dodnes"

Minulý měsíc jedna ukrajinská prababička popsala, jak ji ruský voják znásilnil v jejím domě. V noci 13. července se stalo následující: „O půl jedenácté jsem uslyšela velké hlasité klepání na svoje okno. Tělo mi ztuhlo. Kdo by to mohl být? Můj obličej, moje tělo, moje nohy, moje ruce, to vše bylo paralyzováno. Zavřela jsem všechna okna, ale jedno z nich bylo stále trochu otevřené. Spatřila jsem u něj vojáka. Nechtěla jsem ho pouštět dovnitř. Co bych měla udělat? Neměla jsem nic, čím bych ho mohla udeřit. Byla bych schopná se mu postavit?“

„Když jsem otevřela dveře, okamžitě mě udeřil do obličeje. Vyletěly mi dva zuby a zlomil mi nos. Byla jsem celá od krve. Začal mě bít do hrudi pažbou své zbraně. Bil mě po těle. Začal mě bouchat do hlavy. Nechápala jsem, co jsem provedla.“

„Chytil mě za vlasy. A protože byla v kuchyni tma, neviděl, kde je, potácel se kolem nábytku, pak mě odhodil na gauč a začal mě škrtit. Nedokázala jsem spolknout vodu po dobu dvou týdnů.“

„Pak mi strhnul oblečení a znásilnil mě. Pořezal mě do břicha. Dodnes mám jizvy na břiše. Ty hluboké se pořád nezahojily, ty menší ano.“

Od začátku Putinovy ​​barbarské invaze na Ukrajinu ruské jednotky znásilnily desítky žen a dívek, což některé přivedlo k úvahám o sebevraždě. 

Hrůzná a usvědčující zpráva OSN z počátku tohoto měsíce podrobně popsala, jak ruští vojáci hromadně znásilnili 22letou ukrajinskou matku, sexuálně zneužili jejího manžela a přiměli pár k sexu přímo před nimi, než znásilnili jejich čtyřletou dceru.

Srdcervoucí zpráva odhalila, jak ruské jednotky, když okupovaly vesnici v Černigovské oblasti, také znásilnily 83letou ženu v jejím domě před zraky jejího tělesně postiženého manžela. 

V mnoha případech ruské jednotky zastřelily manžely žen, nebo jim tím vyhrožovaly, jakmile se pokusili bránit své manželky a zabránit jim ve znásilnění.

Znásilnění bylo historicky používáno jako válečná zbraň – v Bosně v roce 1992, Rwandě v roce 1994 a Dárfúru v roce 2003, abychom jmenovali jen několik příkladů.

Ruští vojáci jsou také známí tím, že v minulosti používali znásilnění jako válečnou zbraň. Sovětští vojáci Rudé armády znásilnili odhadem dva miliony německých žen po pádu Hitlerovy Třetí říše na konci druhé světové války.

 

Skutečný rozsah válečného znásilňování, nyní i na Ukrajině, zůstane i nadále neznámý, protože mnoho žen o svých zkušenostech mlčí ze strachu, že budou stigmatizovány.

Systematické kampaně hromadného znásilňování využívají nucenou impregnaci jako nástroj k etnické očistě národa a psychické traumatizaci generací lidí.

Děti narozené v důsledku tohoto válečného znásilnění jsou často samy stigmatizovány, protože se stávají „živou připomínkou konfliktu“, říkají akademici.

Kyjev: „Moskva vede genocidní válku"

Rusko napadlo Ukrajinu v únoru, když Putin nařídil to, co mělo být několikadenní „zvláštní vojenskou operací“ s cílem svrhnout vládu.

Nyní však uvízl v osmiměsíční válce, která, jak se zdá, bude pokračovat ještě minimálně měsíce, a utrpí obrovské ztráty.

Ukrajinský odpor se ukázal být zuřivější, než téměř všichni pozorovatelé očekávali, a byl podnícen zvěrstvy, kterých se ruské jednotky dopouštěly v okupovaných oblastech. 

V dubnu poté, co se Putinovi muži stáhli z oblastí kolem hlavního města Kyjeva, byly odkryty masové hroby s těly stovek civilistů.

Přeživší okupace vyprávěli, jak ruští vojáci pronásledovali každého, kdo byl podezřelý ze spolupráce s vládou nebo armádou, byli odvedeni k výslechu a mučení, přičemž někteří lidé byli nakonec zabiti.

Jiní vyprávěli, jak vojáci přišli do jejich domovů, bili je nebo znásilňovali, kradli a poté uprchli, když ukrajinské síly postupovaly.

Kyjev tvrdí, že Moskva vede genocidní válku zaměřenou na vymazání jejich národní identity vražděním nevinných, deportací lidí do Ruska a systematickým znásilňováním.

Putin popírá, že by se jeho ozbrojené síly záměrně zaměřovaly na civilisty. 

23:02
Dnes

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Vše, co se týká ruské agrese na Ukrajině, budeme sledovat zase od úterního rána.

22:26
Dnes

Americký ministr zahraničí Antony Blinken při nadcházející návštěvě Číny hodlá mimo jiné hovořit o válce na Ukrajině, o klimatické změně i o armádách obou zemí. Novinářům to dnes řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Blinken Čínu navštíví 5. a 6. února.

21:38
Dnes

Hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo 2022 vyhrál snímek volného fotografa Vojtěcha Dárvíka Mácy Masakr v Buči. Je ze série fotografií, která dokumentuje válečné události v ukrajinských městech Buča a Irpiň. Mezinárodní porota vítězný snímek vybrala z více než 6000 prací, které do 28. ročníku soutěže přihlásilo 234 autorů z Česka a Slovenska. Lidé si budou moci nejlepší snímky z fotožurnalistické soutěže prohlédnout od středy do konce července v Národním muzeu, kde dnes pořadatelé vyhlásili výsledky.

Vítěz Czech Press Photo 2022 Vojtěch Dárvík Máca u své fotografie. (31.1.2023) Vítěz Czech Press Photo 2022 Vojtěch Dárvík Máca u své fotografie. (31.1.2023)
Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa