Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Znásilňovali ženy na příkaz velitelů! Nová svědectví líčí ruské sexuální násilí na Ukrajině

Autor: DVL - 
3. prosince 2022
05:50

Ruští velitelé údajně „povzbuzovali a nařizovali" vojákům, aby znásilňovali Ukrajince. Existují důkazy, že sexuální násilí ze strany ruských jednotek zahrnovalo systematické plánování. Ukrajinské ženy podrobně popsaly, jak jim ruské jednotky nařídily vyvěsit bílé hadry před jejich domovy, než je později toho dne znásilnily. Informoval o tom deník Daily Mail.

Ruští vojáci včetně velitelů nařídili ukrajinským ženám, aby věšely bílé hadry před své domovy, aby kolegové vojáci věděli, koho mají znásilnit, tvrdí vyšetřovatelé. 

Velitelé údajně „povzbuzovali a nařizovali“ vojákům, aby znásilňovali ženy v Rusy okupovaných městech na Ukrajině během války, řekl britský trestní právník Wayne Jordash, který pomáhá při vyšetřování válečných zločinů v Kyjevě.

V některých oblastech kolem ukrajinského hlavního města Kyjeva existují důkazy, že sexuální násilí páchané ruskými jednotkami bylo na úrovni organizace, která „plánovala zločiny systematicky“, řekl Jordash. 

„Systematická“ povaha sexuálního násilí páchaného ruskými jednotkami poskytuje ještě více důkazů, že velitelé a vojáci Vladimira Putina během devíti měsíců od zahájení barbarské invaze použili znásilnění jako válečnou zbraň.

Systematické kampaně hromadného znásilňování ve válce využívají nucenou impregnaci jako nástroj k etnické očistě národa a k psychické traumatizaci generací lidí.

Děti narozené v důsledku tohoto válečného znásilnění jsou často samy stigmatizovány, protože se stávají „živou připomínkou konfliktu“, říkají akademici.

Ženy po celé Ukrajině podrobně popsaly strašlivé sexuální násilí. Nyní se objevily důkazy, které ukazují, že ruští velitelé věděli, nebo dokonce nařídili systematickou kampaň znásilňování. 

Děsivá svědectví

Ukrajinka z vesnice Berestianka nedaleko Kyjeva popsala, jak jí ruský voják nařídil, aby před svým domem pověsila bílý hadr.

42letá Viktoriia řekla, že se tu noc vrátil s velitelem a dalším vojákem. Vzpomněla si, jak jí velitel řekl, že další dva vojáci jsou opilí a chtějí se bavit. 

Viktoriia řekla, že ti dva vojáci ji doprovodili do sousedního domu, kde jeden zastřelil muže, když se jim snažil zabránit, aby si vzali jeho ženu.

Oba vojáci poté odvedli obě ženy do nedalekého domu, kde je obě znásilnili. 

Viktoriia řekla, že po znásilnění nekontrolovatelně plakala a od té doby ji hlasité zvuky snadno vyděsí. 

Znásilněna před devítiletou dcerou?

 

Mezitím polská gynekoložka Agnieszka Kurczuková řekla, že jedna z ukrajinských uprchlic, které léčila, tvrdila, že byla znásilněna, když byla na blízku její devítiletá dcera. Vypověděla, že se to stalo poté, co ruští vojáci řekli ženám ve vesnici, aby vyvěsily bílá prostěradla nebo ručníky.

Kyjev uvedl, že v rámci vyšetřování údajných válečných zločinů ruského vojenského personálu prověřuje desítky tisíc zpráv. Sexuální násilí tvoří jen malou část z nich. 

Obvinění ze znásilnění a sexuálního násilí se objevila brzy po invazi Moskvy na Ukrajinu a přišla z celé země. 

Polský gynekolog Rafal Kuzlik a jeho manželka psycholožka Iwona Kuzlik řekli agentuře Reuters, že letos na jaře ošetřili sedm žen, které uprchly z Ukrajiny, především ze severu a severovýchodu, a které popsaly, že byly znásilněny ruskými vojáky.

Počet obětí bude vyšší

Ukrajinská právnička Larysa Denysenko uvedla, že zastupuje devět údajných obětí znásilnění a všichni kromě dvou tvrdí, že se na tom podílelo několik ruských vojáků a někteří klienti také popsali, že byli biti nebo znásilněni před členem rodiny.

Ukrajinská generální prokuratura uvedla, že zahájila desítky trestních případů týkajících se sexuálního násilí příslušníků ruských ozbrojených sil na ženách, dětech a mužích.

Ukrajinské úřady a další odborníci tvrdí, že počty obětí budou pravděpodobně mnohem vyšší, protože části země zůstávají obsazené a oběti se často zdráhají vystoupit, mimo jiné kvůli obavám z odvety a nedůvěře úřadů.

„Jizvy mám dodnes"

Minulý měsíc jedna ukrajinská prababička popsala, jak ji ruský voják znásilnil v jejím domě. V noci 13. července se stalo následující: „O půl jedenácté jsem uslyšela velké hlasité klepání na svoje okno. Tělo mi ztuhlo. Kdo by to mohl být? Můj obličej, moje tělo, moje nohy, moje ruce, to vše bylo paralyzováno. Zavřela jsem všechna okna, ale jedno z nich bylo stále trochu otevřené. Spatřila jsem u něj vojáka. Nechtěla jsem ho pouštět dovnitř. Co bych měla udělat? Neměla jsem nic, čím bych ho mohla udeřit. Byla bych schopná se mu postavit?“

„Když jsem otevřela dveře, okamžitě mě udeřil do obličeje. Vyletěly mi dva zuby a zlomil mi nos. Byla jsem celá od krve. Začal mě bít do hrudi pažbou své zbraně. Bil mě po těle. Začal mě bouchat do hlavy. Nechápala jsem, co jsem provedla.“

„Chytil mě za vlasy. A protože byla v kuchyni tma, neviděl, kde je, potácel se kolem nábytku, pak mě odhodil na gauč a začal mě škrtit. Nedokázala jsem spolknout vodu po dobu dvou týdnů.“

„Pak mi strhnul oblečení a znásilnil mě. Pořezal mě do břicha. Dodnes mám jizvy na břiše. Ty hluboké se pořád nezahojily, ty menší ano.“

Od začátku Putinovy ​​barbarské invaze na Ukrajinu ruské jednotky znásilnily desítky žen a dívek, což některé přivedlo k úvahám o sebevraždě. 

Hrůzná a usvědčující zpráva OSN z počátku tohoto měsíce podrobně popsala, jak ruští vojáci hromadně znásilnili 22letou ukrajinskou matku, sexuálně zneužili jejího manžela a přiměli pár k sexu přímo před nimi, než znásilnili jejich čtyřletou dceru.

Srdcervoucí zpráva odhalila, jak ruské jednotky, když okupovaly vesnici v Černigovské oblasti, také znásilnily 83letou ženu v jejím domě před zraky jejího tělesně postiženého manžela. 

V mnoha případech ruské jednotky zastřelily manžely žen, nebo jim tím vyhrožovaly, jakmile se pokusili bránit své manželky a zabránit jim ve znásilnění.

Znásilnění bylo historicky používáno jako válečná zbraň – v Bosně v roce 1992, Rwandě v roce 1994 a Dárfúru v roce 2003, abychom jmenovali jen několik příkladů.

Ruští vojáci jsou také známí tím, že v minulosti používali znásilnění jako válečnou zbraň. Sovětští vojáci Rudé armády znásilnili odhadem dva miliony německých žen po pádu Hitlerovy Třetí říše na konci druhé světové války.

 

Skutečný rozsah válečného znásilňování, nyní i na Ukrajině, zůstane i nadále neznámý, protože mnoho žen o svých zkušenostech mlčí ze strachu, že budou stigmatizovány.

Systematické kampaně hromadného znásilňování využívají nucenou impregnaci jako nástroj k etnické očistě národa a psychické traumatizaci generací lidí.

Děti narozené v důsledku tohoto válečného znásilnění jsou často samy stigmatizovány, protože se stávají „živou připomínkou konfliktu“, říkají akademici.

Kyjev: „Moskva vede genocidní válku"

Rusko napadlo Ukrajinu v únoru, když Putin nařídil to, co mělo být několikadenní „zvláštní vojenskou operací“ s cílem svrhnout vládu.

Nyní však uvízl v osmiměsíční válce, která, jak se zdá, bude pokračovat ještě minimálně měsíce, a utrpí obrovské ztráty.

Ukrajinský odpor se ukázal být zuřivější, než téměř všichni pozorovatelé očekávali, a byl podnícen zvěrstvy, kterých se ruské jednotky dopouštěly v okupovaných oblastech. 

V dubnu poté, co se Putinovi muži stáhli z oblastí kolem hlavního města Kyjeva, byly odkryty masové hroby s těly stovek civilistů.

Přeživší okupace vyprávěli, jak ruští vojáci pronásledovali každého, kdo byl podezřelý ze spolupráce s vládou nebo armádou, byli odvedeni k výslechu a mučení, přičemž někteří lidé byli nakonec zabiti.

Jiní vyprávěli, jak vojáci přišli do jejich domovů, bili je nebo znásilňovali, kradli a poté uprchli, když ukrajinské síly postupovaly.

Kyjev tvrdí, že Moskva vede genocidní válku zaměřenou na vymazání jejich národní identity vražděním nevinných, deportací lidí do Ruska a systematickým znásilňováním.

Putin popírá, že by se jeho ozbrojené síly záměrně zaměřovaly na civilisty. 

17:12
Dnes

Na třítýdenní cestě po válkou zasažené Ukrajině vzniká divadelní inscenace Žal. Malý tým brněnského Divadla Feste dokumentárními metodami zpracovává řadu témat souvisejících s pohybem uprchlíků mezi Ukrajinou a Českem, ale také třeba s úzkostmi a problémy teenagerů, včetně těch ukrajinských, kteří našli útočiště v ČR. Premiéra bude 30. dubna v Brně. Divadelníci nyní poznávají tíživou realitu života v zemi, která se přes dva roky brání ruské invazi. V divadle i hotelu se musejí uchylovat do krytu, doprovázejí je vojáci, řekl ČTK režisér Jiří Honzírek.

Zástupci brněnského Divadla Feste zavítali nejprve do města Rivne, pak do Žytomyru, nyní jsou v Černihivu, poté se chystají do Kyjeva a Ivano-Frankivsku. Zejména v Černihivu je podle nich blízkost války nepřehlédnutelná.

„Pracujeme teď ve velkém divadle, podobném třeba Mahenovu divadlu v Brně. Loni sem dopadla bomba. Divadlo tak má velkou díru ve střeše, přesto funguje, hraje se tady, ale je to prostě válečné,“ popsal Honzírek.

16:28
Dnes

Při ukrajinských dronových útocích a ostřelování zahynuli v západoruské Belgorodské oblasti tři lidé, včetně těhotné ženy. Podle ruskojazyčné služby stanice BBC to dnes uvedl gubernátor oblasti Vjačeslav Gladkov. Ukrajina oznámila, že při ruských útocích na obytné domy ve městě Vovčansk na severovýchodě země přišli o život dva lidé a dva utrpěli zranění.

Zdroj z ukrajinské rozvědky agentuře Reuters řekl, že Ukrajina v noci na dnešek provedla rozsáhlý dronový útok na ruské cíle, přičemž terčem byla energetická zařízení podporující vojenskou průmyslovou výrobu. Zasaženy byly podle něj nejméně tři elektrické rozvodny a sklad paliva.

15:59
Dnes

„Ruská zpravodajská hrozba v Evropě je realitou. Plná podpora pevné reakci Německa. Musíme vyvinout nové nástroje k řešení ruské špionážní hrozby. V pondělí na FAC zopakuji své návrhy na omezení ruských špionů pohybujících se přes Schengen. Dalo by se toho dosáhnout rychle,“ reaguje český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) na podezření německého zahraničního úřadu, že ruský prezident Vladimír Putin verbuje agenty na německé půdě. 

Zobrazit celý online

Video  Humanitární katastrofa na Ukrajině je na spadnutí, říká expert. A jak situací zamíchá „generál bláto“?  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa